کاهش شکاف قیمتی بنزین و گازوئیل در بازار آمریکا

قیمت بنزین و گازوئیل در بازار آمریکا

قیمت بنزین و گازوئیل در بازار آمریکا

قیمت بنزین در معاملات آتی بازار آمریکا در حال کاهش شکاف با گازوئیل است و این در حالی است که فصل اوج تقاضای بنزین در پیش است. بنزین نایمکس برای تحویل در آوریل روز دوشنبه با افزایش 4.61 سنت به 2.7965 دلار در هر گالن رسید، در حالی که قرارداد دیزل 2.63 سنت کاهش یافت و جلسه معاملاتی را با 2.8868 دلار به ازای هر گالن به پایان رساند.

پرمیوم دیزل نسبت به بنزین از تقریباً 82 سنت در پایان سال گذشته به حدود 9 سنت در حال حاضر کاهش یافته است. قیمت بنزین نیز در حال افزایش است. انجمن ملی خودروی آمریکا اعلام کرد: میانگین قیمت خرده فروشی بنزین حدود 3.405 دلار به ازای هر گالن است که نسبت به 3.365 دلار در هفته گذشته افزایش یافته است.

در بخش نفت خام، شاخص جهانی نفت خام برنت برای تحویل در ماه مه 35 سنت افزایش یافت و به 86.18 دلار در هر بشکه رسید. در نیویورک، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت با افزایش 78 سنت افزایش بسته شد یعنی 80.46 دلار در هر بشکه.

این بدان معناست که نرخ کرک بنزین در برابر نایمکس حدود 36.99 دلار در هر بشکه است، در مقایسه با 40.79 دلار در هر بشکه برای گازوئیل، تفاوت 3.80 دلاری. کرک دیزل در پایان سال 2022 به میزان 34.31 دلار بیشتر از بنزین بود.

یکی از دلایل مهم تقویت قیمت بنزین از عرضه ناشی می شود. ظرفیت پالایشگاه های ایالات متحده به طور قابل توجهی کمتر از قبل از همه گیری کووید-19 است. از سوی دیگر، پالایشگاه ها هم به عنوان تابعی از سیاست های همه گیری کرونا و هم به دلیل رویگردانی اتحادیه اروپا از بشکه های روسیه پس از حمله به اوکراین، تولید دیزل را به حداکثر رسانده اند.

علاوه بر این، صنایع پایین دستی ایالات متحده در حال ورود به یک دوره چرخش سنگین است. آمارهای دولتی نشان می دهد که نرخ فعالیت پالایشگاه ها در حدود 85.8 درصد است که نسبت به 87.7 درصد در سال گذشته کاهش یافته است.

این در حالی است که آمارها حاکی از افزایش نسبی تقاضا است. داده‌های اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده حاکی از آن است که تقاضا در هفته منتهی به 24 فوریه به 9.1 میلیون بشکه در روز رسیده است که بالاترین میزان از اواخر سال 2022 است.

تابستان معمولاً شاهد افزایش تقاضای بنزین در آمریکای شمالی است که تابعی از گرمتر شدن دمای هوا و تعطیلات مدرسه است که باعث سفر می شود. میزان ذخایر بنزین آمریکا نیز رو به کاهش است. داده های اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد ذخایر بنزین به 239.2 میلیون بشکه می رسد که 6.8 میلیون بشکه کمتر از مدت مشابه سال گذشته است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *