کاهش چشمگیر قیمت بنزن و تولوئن در آسیا | هفته سوم ژوئن

قیمت بنزن و تولوئن

کاهش قیمت بنزن

پلتس قیمت بنزن آسیا در روز ۲۳ ژوئن‌ را با ۱۶ دلار کاهش در هر تن برروی ۷۵۵.۳۳ دلار هرتن بر اساس ترم فوب کره جنوبی ارزیابی نمود. قیمت های ماه سپتامبر نیز بر روی ۷۵۳ دلار در هر تن ارزیابی شد و آخرین معامله برای این ماه ۷۵۴ دلار در هر تن بود. قیمت بنزن بر اساس CFR چین با ۶ دلار کاهش نسبت به روز قبل از آن به ۷۷۰.۵۰ دلار در هر تن رسید.

کاهش قیمت تولوئن

در روز ۲۳ژوئن، قیمت تولوئن کاهش زیادی در آسیا داشت که این کاهش همسو با کاهش قیمت نفت خام، کاهش قیمت نفتا در بالادست و کاهش قیمت پارازایلین و MTBE در پایین دست بود. قیمت تولوئن که قبلا به ۸۲۵ دلار رسیده بود تا ۸۰۰ دلار نیز پایین آمد. در روز ۲۳ ژوئن، پلتس قیمت تولوئن را با ۱۵ دلار کاهش در هر تن برروی ۸۲۰ دلار‌ در هر تن بر اساس ترم فوب کره جنوبی ارزیابی نمود. براساس این ارزیابی قیمت تولوئن براساس ترم CFR چین با ۵ دلار کاهش در هر تن به ۸۳۵ دلار در هر تن رسید. همچنین قیمت تولوئن براساس ترم فوب چین با ۱۰دلار کاهش در هر تن به ۸۵۰ دلار در هر تن رسید. در جنوب شرق آسیا نیز قیمت تولوئن با کاهش ۲۵ دلاری در هر تن براساس ترم CFR هندوستان به ۸۷۰ دلار در هرتن رسید.

کاهش قیمت تولوئن

کاهش قیمت تولوئن

تعطیلی واحد‌های کراکر در کره

واحد پالایشی NCC در Yeochun در روز ۲۳ ژوئن درپی ایجاد مشکل در تولید کراکر شماره ۳ که با خوراک نفتا کار می کرد،سرانجام این واحد را پس از یک وقفه یک روزه ابتدا با ظرفیت ۱۴درصد راه اندازی نمود.

واحد کراکر شماره یک نیز در روز ۲۲ژوئن با ظرفیت ۷۱ درصد کار می کرد. واحد شماره یک تولیدبنزن، تولوئن، زایلین، کماکان با مشکل بخار و هیدروژن مواجه است که ممکن است مرتبا تکرار شود و حتی باعث بسته شدن واحد مذکور شود.

واحد تولید بنرن،تولوئن،زایلین شماره ۳ پالایشگاهYeochun در روز ۲۳ ژوئن با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کرد و با مشکل مشابه با واحد شماره یک در خصوص بخار و هیدروژن مواجه بود.

تاخیر در بستن واحدها در تایلند و کنترل عرضه

شرکت IRPC تایلند با توجه به مشکلات موجود واحتمال کمبود عرضه در بازار، تعطیل نمودن واحد تولید بنزن تولوئن و زایلین خود را به منظور رفع نشتی تا ۲۴ جولای به تاخیر انداخت.
درروز ۲۳ژوئن پلتس قیمت تولوئن را با ۱۵ دلار کاهش نسبت به روز قبل برروی ۸۲۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب کره جنوبی ارزیابی نمود. همچنین قیمت تولوئن با ۵ دلار کاهش براساس CFR چین برروی ۸۳۵ دلار در هر تن ارزیابی گردید. علت کاهش قیمت تولوئن کاهش شدید قیمت نفت خام بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *