افزایش ۷‌میلیون لیتری مصرف بنزین

,
مصرف بنزین در کشور
در جریان جلسه ستاد بحران سوخت در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، مسائل مرتبط با تامین سوخت پایدار نیروگاه‌ها و جایگاه‌‌‌‌‌‌های سوخت‌‌‌‌‌‌رسانی کشور اعم از نفت سفید، گاز مایع، سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی، بنزین و گازوئیل، با حضور مدیران و دست‌‌‌‌‌‌اندرکاران حوزه نفت و گاز، موردبررسی قرار گرفت. در ادامه این جلسه با مدیران مناطق مختلف پخش فرآورده‌های نفتی در مورد نحوه مدیریت سوخت در شرایط ناترازی گاز، ارتباط ویدئو‌کنفرانسی برقرار شد.

افزایش ۷‌میلیون لیتری مصرف بنزین در کشور

به گزارش بازار نفت و گاز  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در جریان این جلسه گفت: با ناترازی گاز و افزایش مصرف در بخش خانگی، توزیع سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی در کشور محدود شد که این موضوع باعث افزایش ۷‌میلیون لیتری مصرف بنزین در کشور شده‌است.  علی‌‌‌‌‌‌اکبر نژادعلی، در جلسه ستاد بحران سوخت در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه سوخت‌رسانی سوخت مایع در شهرها و روستاهایی که با افت فشار گاز روبه‌‌‌‌‌‌رو بوده‌‌‌‌‌‌اند به‌صورت مناسب در جریان است، افزود: شهرها و روستاهای مناطق شمالی و شمال‌شرقی کشور با وجود قطع گاز، سوخت جایگزین دریافت کردند. وی با بیان اینکه خراسان‌رضوی دمای منفی۱۸ درجه را تجربه کرده‌است، ادامه داد: با توجه به اینکه افت فشار شدیدی در تربت‌‌‌‌‌‌جام داشتیم با تمهیدات ویژه توزیع نفت سفید و گاز مایع باجدیت انجام شد و ادامه خواهد داشت. مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: با وجود اینکه تعدادی از جایگاه‌‌‌‌‌‌های سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی تعطیل شد، اما بنزین به اندازه کافی در اختیار مردم قرار گرفت.

نژادعلی با تاکید بر اینکه به‌منظور تامین گاز موردنیاز بخش خانگی برخی از جایگاه‌‌‌‌‌‌های سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی از مدار خارج شد، گفت: این موضوع باعث شد تا مصرف بنزین افزایش پیدا کند و با تمهیدات اندیشیده‌شده، مجاری عرضه سوخت بدون محدودیت بنزین توزیع کردند و هم‌اکنون به میزان کافی موجودی داریم و سایر فرآورده‌های نفتی نیز بدون مشکل تامین می‌شود. وی ادامه داد: مردم در شرایط سخت وارد میدان شدند و کمک کردند در تامین انرژی پایدار موفق باشیم. امسال شرایط سختی در ارتباط با انرژی در کشور حکمفرما بود و چالش‌هایی برای تامین سوخت در شرایط بحران وجود داشت.

نژادعلی با اشاره به اینکه پشتیبانی تحویل سوخت جایگزین در نقاط شمالی کشور انجام شد، گفت: با برنامه‌‌‌‌‌‌ریزی صحیحی که از ابتدای سال‌انجام شد، چالش‌ها شناسایی و تصمیماتی اتخاذ شد. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاکید کرد: با ذخیره‌‌‌‌‌‌سازی انجام‌شده در نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها و انبارهای نفت و شرایط سرمای هوا، ۳/ ۲‌میلیارد لیتر میزان تحویل سوخت بیشتری نسبت به سال‌گذشته به نیروگاه‌های کشور ارسال شد. از ابتدای سال ‌تاکنون ۵/ ۱۴‌میلیارد لیتر سوخت در نیروگاه‌های کشور توزیع شده و ۱۴‌میلیون لیتر نیز به مصرف رسیده است.

تحویل سوخت مایع به نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها ۱۰‌درصد افزایش داشت

وی با اشاره به اینکه تحویل سوخت مایع به نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها امسال ۱۰‌درصد افزایش داشته است، گفت: مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌‌‌‌‌‌ها نسبت به سال‌گذشته ۲۰‌درصد افزایش داشته است. نژادعلی با بیان اینکه در روزهای گذشته سرمای کم‌‌‌‌‌‌سابقه‌‌‌‌‌‌ای در کشور حاکم شد و برودت منفی۲۸ درجه را داشتیم، ادامه داد: این برودت و مصرف باعث شد فشار در نقاط انتهایی مسیر خط‌لوله گازرسانی کاهش پیدا کند، با پیش‌بینی‌های قبلی، تمام فروشندگی‌‌‌‌‌‌ها در ارتباط با عرضه نفت سفید را تجهیز کردیم و به میزان مناسب در نقاط مختلف نفت سفید را ذخیره کردیم. همچنین آماده‌سازی کپسول‌‌‌‌‌‌های گاز مایع در مناطق شمالی انجام شد. مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: سوخت جایگزین اصناف، صنایع و مرغداری‌‌‌‌‌‌ها و نانوایی‌ها بر اساس برنامه‌‌‌‌‌‌ریزی منظم تامین سوخت انجام شد و هیچ گزارشی از تعطیلی این مراکز نداشتیم.

وی ادامه داد: روزانه ۵/ ۲۳میلیون مترمکعب سی‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌جی در کشور مصرف می‌شود که با تعطیلی برخی جایگاه‌‌‌‌‌‌ها در استان‌های کشور به‌منظور تامین گاز بخش خانگی، مصرف به سمت بنزین آمد و مصرف بنزین کشور ۷‌میلیون لیتر بیشتر شد. بنزین به میزان کافی وجود دارد و این سوخت به‌صورت پایدار تامین می‌شود. نژادعلی با اشاره به مصرف ۱۱۸‌میلیون لیتر بنزین در یک روز در دی‌‌‌‌‌‌ماه، افزود: این در حالی است که میانگین مصرف بنزین کشور امسال روزانه ۱۰۳‌میلیون لیتر بوده‌است. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: در سال‌۹۷ به خودکفایی در تولید بنزین رسیدیم و اکنون نیز واردات بنزین نداریم و از مردم می‌‌‌‌‌‌خواهیم با مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف، این خودکفایی حفظ شود و تراز تولید و مصرف را مثبت نگه داریم تا ذخیره‌‌‌‌‌‌سازی مناسب‌‌‌‌‌‌تری داشته باشیم.

بیشتر بخوانید : به‌زودی بازار منطقه‌ای برق ایجاد می‌شود 

منبع:ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت می شود !!