ادامه مسیر صعودی قیمت نفت تحت تاثیر رشد تقاضای بنزین و محدودیت عرضه

,
رشد تقاضای بنزین و محدودیت عرضه

قیمت نفت در آغاز معاملات روز سه‌شنبه به روند افزایشی خود ادامه داد ان هم در شرایطی که سرمایه‌گذاران انتظار دارند افزایش فصلی تقاضای بنزین و کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان اوپک پلاس موجب رشد بیشتر قیمت ها شود.

این در حالی است که نگرانی‌ها در مورد خطر نکول بدهی ایالات متحده موجب شد تا افزایش قیمت نفت در معاملات امروز محدود شود. بهای معاملات آتی نفت برنت دریای شمال با 28 سنت یا 0.37 درصد افزایش به 76.27 دلار در هر بشکه رسید در حالی که هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 31 سنت یا 0.43 درصد افزایش 72.36 دلار معامله شده است.

این دومین روز افزایش پس از رشد 0.5 درصدی قیمت نفت برنت در روز دوشنبه بود ،آن هم در بحبوحه افزایش 2.8 درصدی قیمت معاملات آتی بنزین در ایالات متحده در آستانه تعطیلات 29 می که به طور سنتی شروع فصل اوج تقاضای سوخت در تابستان را نشان می دهد.

هیرویوکی کیکوکاوا، مدیر ارشد موسسه مالی “ان اس تریدینگ” گفت: قیمت نفت در حال تثبیت در پایین‌ترین سطح خود است که به کمک افزایش فصلی تقاضای بنزین ایالات متحده از هفته آینده، کاهش تولید اوپک پلاس از این ماه و برنامه‌ریزی خرید ایالات متحده برای پر کردن مجدد ذخایر استراتژیک نفت در مسیر صعودی قرار گرفته است.

هفته گذشته، وزارت انرژی ایالات متحده اعلام کرد که 3 میلیون بشکه نفت خام را برای تکمیل مجدد ذخایر راهبردی انرژی برای تحویل در ماه اوت خریداری خواهد کرد.

انتظار می رود با کاهش تولید داوطلبانه توسط اوپک پلاس که در ماه جاری اجرایی شد ،بازارهای نفت از نظر عرضه محدود باقی بماند. تحلیلگران گلدمن ساکس در گزارشی گفتند که “با تحقق کامل کاهش تولید اوپک پلاس و افزایش بیشتر تقاضا، انتظار کسری پایدار عرضه نفت از ژوئن را دارند.

یکی از مدیران شرکت ویتول روز دوشنبه گفت آسیا بیشترین رشد تقاضای نفت را در اختیار خواهد داشت و در نیمه دوم سال حدود 2 میلیون بشکه در روز به مصرف اضافه خواهد کرد.
با این حال، سرمایه گذاران نیز بر مذاکرات برای افزایش سقف بدهی ایالات متحده، بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان متمرکز هستند. نکول ایالات متحده احتمالاً باعث هرج و مرج در بازارهای مالی خواهد شد و افزایش نرخ بهره نیز می تواند بر رشد تقاضای سوخت در داخل و در سطح جهانی تأثیر بگذارد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان، روز دوشنبه بدون توافق در مورد چگونگی افزایش سقف بدهی 31.4 تریلیون دلاری دولت ایالات متحده به گفتگوها پایان دادند این در حالی است که تنها 10 روز به نکول احتمالی ایالات متحده باقی مانده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *