تحلیل پلتس از وضعیت بازار بنزین آسیا و خاورمیانه 17 ژانویه

تحلیل پلتس از وضعیت بازار بنزین آسیا و خاورمیانه

تحلیل پلتس از وضعیت بازار بنزین آسیا و خاورمیانه 17 ژانویه؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

قیمت بنزین درآغاز معاملات 17 ژانویه در آسیا با کاهش روبرو شد که علت اصلی آن افت کرک اسپرد US RBOB-Brent به دلیل افت تقاضای بنزین در زمستان بوده است. کرک اسپرد US RBOB-Brent در روز 17 ژانویه به 20.86 دلار رسید در حالی که این رقم یک روز قبل به 21.08 دلار در هر بشکه رسیده بود.

برخی منابع آگاه بازار بر این باورند که قیمت بنزین در کوتاه مدت به دلیل کاهش احتمالی صادرات چین در ماه ژانویه در پی افزایش تقاضا در تعطیلات سال جدید چینی، تقویت خواهد شد.

بروکرها کرک سواپ بنزین سنگاپور در برابر سواپ های برنت را بین 10.95 تا 11 دلار در هر بشکه تعیین کردند، در مقایسه با رقم ارزیابی شده 11.29 دلاری توسط پلتس در روز 16 ژانویه.

این در شرایطی است که تولید بنزین مالزی در ماه نوامبر با 43.4 درصد کاهش نسبت به ماه قبل از آن به 374967 تن رسیده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز 35.12 درصد کاهش نشان می دهد.

تولید بنزین مالزی در یازده ماه نخست 2022 با 2.04 درصد افزایش به 6.08 میلیون تن رسیده است.

از سوی دیگر منابع آگاه اعلام کردند پالایشگاه 125 هزار بشکه ای پتروناس مالزی از اواسط ژانویه تا فوریه عملیات تعمیر و نگهداری خواهد داشت.

منابع آگاه همچنین فاش کردند آتش سوزی یک خط لوله در پالایشگاه 300 هزار بشکه ای RAPID مالزی موجب کاهش تولید داخلی بنزین در ماه نوامبر شده است.

قیمت فوب بنزین آر او ان 92 خلیج فارس نیز با این فرمول محاسبه شده است: قیمت فوب بنزین سنگاپور منهای هزینه حمل یک محموله 35 هزار تنی از بنادر خلیج فارس به مقصد سنگاپور. قیمت فوب بنزین آر اون ان 92 فجیره در روز 17 ژانویه 90.70 دلار در هر بشکه بوده است.

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *