بازار بنزن، تولوئن و زایلین ترکیبی در هفته سوم جولای 2023

بازار بنزن، تولوئن و زایلین ترکیبی در هفته سوم جولای 2023

استایرن مونومر محرک اصلی افزایش قیمت بنزن 

در روز ۲۱ جولای بازار بنزن در آسیا شاهد معاملات کمی بود ولی کاهش تعداد معاملات به معنای پایین آمدن قیمت نبود. معامله‌گران مسیر یک طرفه قیمت به سمت افزایش را با احتیاط طی می‌نمودند و ظاهراً بازار پایین دست حامی قیمتهاست و تقاضا برای بنزین در پایین دست وجود دارد. 

قیمت بنزن با ۱۸ دلار افزایش در روز ۲۱ جولای به ۸۴۷ دلار در هر تن رسید که این قیمت بالاترین قیمت در ماه جولای بوده است هم اکنون تمرکز بر روی معاملات ماه سپتامبر می‌باشد. حمایت کننده اصلی از قیمت بنزن درواقع تقاضاهای زیاد برای خرید استایرن مونومر است. قیمت استایرن آخرین بار ۹۸۷ دلار در هر تن بوده است. بازار فنول استون هنوز تقاضای زیادی ندارد. در روز ۱۸ جولای قیمت فنول در هندوستان ۲۰ دلار کاهش یافت و به ۱۰۲۵ دلار رسید. 

صادرات تولوئن کره جنوبی به هند و آمریکا 

در روز ۲۱ جولای قیمت تولوئن افزایش یافت. قیمت تولوئن در آسیا با ۱۰ دلار افزایش همراه بود که دلیل آن بالا رفتن قیمت نفت خام و فرآورده‌های نفتی بوده است. 
قیمت محموله‌های تولوئن برای نیمه دوم ماه آگوست در ارزیابی‌ها بر اساس ترم فوب چین به ۹۴۰ تا ۹۵۰ دلار در هر تن رسید. 

کره جنوبی ۲۰۷۱۸ تن تولوئن به آمریکا و ۱۰۷۲۰تن نیز به هندوستان صادر نمود علاوه بر تولوئن، سایر آروماتیک‌ها نیز افزایش قیمت داشتند و به عنوان مثال زایلین به ۹۳۰ تا ۹۳۵ دلار در هر تن براساس ترم فوب رسید. قیمت تولوئن در جنوب شرق آسیا با ۵۴ دلار افزایش به ۹۲۵ دلار در هر تن براساس ترم فوب کره جنوبی رسید. 

کاهش ذخایر زایلین ترکیبی چین 

قیمت‌های حلال زایلین ترکیبی در آسیا در هفته منتهی به ۲۱ جولای با ثبات‌تر از هفته گذشته بود که دلیل آن کاهش عرضه آنی این محصول بوده است. ارزیابی پلتس از قیمت این محصول براساس فوب کره جنوبی ۹۵۰دلار در هر تن بوده و معاملاتی نیز با قیمت ۹۴۹ دلار در هر تن در این هفته صورت گرفت. 

ذخایر زایلین ترکیبی با ۹۲۰۰ تن کاهش در هفته گذشته به ۲۶۹۰۰تن رسید در حالی که در هفته منتهی به ۱۴ جولای، ذخایر زایلین ترکیبی چین ۳۶۱۰۰ تن بود. شرکت CPC تایوان یک مزایده برای فروش ۳۰۰۰تن حلال زایلین ترکیبی برگزار نمود. قیمت زایلین ترکیبی براساس ترم تحویل CFR هندوستان ۱۰۶۰دلار در هر تن بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *