بیم و امیدهای بازار جهانی دیزل در آستانه تحریم های غرب علیه روسیه

بیم و امیدهای بازار جهانی دیزل در آستانه تحریم های غرب علیه روسیه

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

دیزل از دیرباز پیوند دهنده جهان نفت بوده اما رشد سریع تقاضا در اقتصادهای نوظهور در قرن حاضر موجب شده تا دیزل به یک محصول ممتاز پالایشگاهی تبدیل شود. هر اقدامی که بر تجارت آن تاثیرگذار باشد، خواه کاهش سطح گوگرد، سهمیه صادراتی چین یا سقف قیمت گروه 7 علیه صادرات فراورده های نفتی روسیه، بیشترین نگرانی را برای این صنعت به همراه خواهد داشت.

بازار جهانی دیزل در آستانه تحریم های غرب علیه روسیه

گروه 7 در شرایطی به سختی با تعیین سقف قیمت 60 دلاری برای نفت خام روسیه موافقت کرد که اختلافات اساسی بین ذینفعان بر سر محدود کردن یا حفظ جریان نفت روسیه وجود داشت. اما نشانه های اولیه حاکی از آن است که امنیت عرضه دیزل مهمتر از نفت خام است حتی اگر هنوز تصمیمی درباره قیمت واقعی آن از سوی گروه 7 اتخاذ نشده باشد.

تحریم اتحادیه اروپا علیه واردات فرآورده های نفتی روسیه و سختگیری های گروه 7 بر روی خدمات تجاری و بیمه ای و کشتیرانی، با اجرایی شدن آنها در 5 فوریه، بر بخش قابل توجهی از بازار جهانی دیزل تاثیر خواهد گذاشت. روسیه در حال حاضر 1.2 میلیون بشکه در روز گازوئیل صادر می کند که تقریباً یک بشکه از هر 8 بشکه سوختی است که در سطح بین المللی مبادله می شود.

تامین کنندگان در حال ذخیره سازی در شمال غربی اروپا هستند و موجودی ها را در اطراف مرکز پالایشگاه روتردام نزدیک به یک سوم در یک ماه و نیم گذشته افزایش داده اند. محموله ها همچنین به مقاصد جدید از جمله شمال آفریقا و امارات و همچنین به ترکیه افزایش می یابد. و عرضه جایگزین بیشتری از خلیج خاور میانه به اروپا می آید.

آیا بازارهای دیزل مانند نفت خام اورال پس از اعمال سقف قیمت رفتار خواهند کرد یا خیر؟

در حالی که پالایشگاه های اروپایی افزایش حجم نفت خام متوسط روسیه را رد کردند، یک بازار دو گانه در نفت خام ایجاد شد. این بازار دوگانه باعث شد تا عرضه به جریان خود ادامه دهد. اورال اکنون 40 دلار در هر بشکه زیر قیمت نفت برنت معامله می شود. چنین تخفیف گسترده‌ای در بازار، تجارت طولانی‌ مدت را ممکن می‌سازد.

دیزل اکنون به روش های مشابه معامله می شود. محموله های روسی با تخفیف حداقل 15 دلار در هر بشکه به محموله های غیر روسی تغییر می کنند. اما هنوز سوالاتی در مورد اینکه آیا تحولاتی که جریان‌های تجاری نفت خام اورال را در بازار نگه داشته است، می‌تواند در مورد گازوئیل نیز اعمال شود، وجود دارد.

صادرات دیزل روسیه

صادرات دیزل روسیه

حدود 1.5 میلیون بشکه در روز از نفت خام روسیه از اروپا خارج شده است که بیشتر به سمت آسیا و اقیانوسیه می رود. اما ناوگان تانکرهای کثیف بزرگتر که حامل نفت روسیه هستند، باعث طولانی شدن زنجیره عرضه نفت خام شده و در عین حال نرخ حمل و نقل را در این فرآیند افزایش داده است. ولی تجارت دیزل متکی به ناوگان تانکرهای پاک با انعطاف کمتر و در سطح جهانی کمتر است تا آن را از بنادر بالتیک و دریای سیاه به آسیا-اقیانوسیه، آمریکای جنوبی یا سایر مقاصد طولانی حمل کند.

عرضه گازوئیل به عنوان سوخت نهایی در جهان در 20 سال گذشته با تغییرات اساسی بازار مواجه شده است. بررسی آماری انرژی جهانی از سوی بریتیش پترولیوم نشان می دهد که تقاضا در سراسر جهان در دو دهه قبل از قرنطینه کووید 40 درصد افزایش یافته است و از افزایش 30 درصدی تقاضای نفت بیشتر شده است. سقف قیمتی گروه 7 برای صادرات محصولات روسیه می تواند یک اختلال بزرگ دیگر در عرضه دیزل باشد.

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *