اتیلن و پلی اتیلن بازار جهانی

اتیلن و پلی اتیلن بازار جهانی

افزایش قیمت اتیلن در آسیا اقیانوسیه

در هفته اول آوریل، در آسیا اقیانوسیه قیمت های اتیلن همسو با قیمت های نفت خام افزایش پیدا کرد و تقاضا برای خرید بیشتر شد. قیمت های پیشنهادی بین ۹۳۰ تا ۹۵۰ دلار در هر تن براساس ترم CFR چین بود که ۲۰ دلار در هر تن نسبت به قیمت های هفته گذشته بیشتر بود. یک محموله اتیلن به قیمت ۹۸۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویلCFRشمال شرق آسیا برای تحویل در ماه آوریل به بازار عرضه شد. با توجه به انجام تعمیرات واحدهای کراکر و همچنین کاهش واردات اتیلن از آمریکا قیمت ها در آسیا افزایش یافته است.

انتخابات ترکیه عامل سردی بازار و کاهش قیمت

قیمت های پلی‌اتیلن وارداتی به ترکیه در هفته اول آوریل با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی و کاهش تقاضاهای خرید،کاهش یافت. در ماه‌های پاییز سال ۲۰۲۲ معامله گران و خریداران پلی اتیلن حجم زیادی از نیاز خود را ذخیره نمودندد و همین امر باعث شد که میزان تقاضا در بازار در حال حاضر کم باشد.

با توجه به خودکفایی بازار چین و کاهش تقاضا برای خرید از آسیا،عرضه پلی اتیلن در ترکیه افزایش یافت که به طور طبیعی باعث کاهش قیمت پلی اتیلن می گردد. در چنین شرایط نابسامان اقتصادی و همچنین با توجه به در پیش بودن انتخابات ترکیه فضای عمومی برای خرید و افزایش تقاضا مناسب نیست. علاوه بر اینها بحران بانکی در آمریکا و در اقتصاد های کشورهای غربی شرایط را به گونه ای رقم زده است که میزان معاملات و خرید به حداقل خود رسیده است.

علیرغم شرایط نامناسب بازار خریداران به این فکر هستند که ممکن است افزایش قیمت نفت خام در آینده باعث گردد که قیمت های فرآورده‌های پلیمری افزایش یابد ودر این شرایط از بازار عقب بمانند. در ترکیه قیمت پلی‌اتیلن با دانسیته بالا HDPE و پلی اتیلن با دانسیته پایین LDPE وارداتی از آمریکا و خاورمیانه بر اساس ترم تحویل CFR ترکیه از ۱۵ تا ۴۵دلار در هر تن کاهش قیمت داشت.

اتیلن و پلی اتیلن بازار جهانی

اتیلن و پلی اتیلن بازار جهانی

عید پاک و بازار کاهشی در اروپا

خریداران پلی‌اتیلن در اروپا در هفته اول آوریل با توجه به فرارسیدن عید پاک در اروپا وکم شدن روزهای کاری هفته از خرید اجتناب نمودند.وضعبت کلی بازار کاهشی است و عدم اطمینان زیادی در خصوص تقاضا وجود دارد. خوراک تولید اتیلن در پایان مارس ۴۰دلار کاهش یافت ودر حال حاضر ابهامات زیادی برای مشخص شدن قیمت پلی‌اتیلن وجوددارد زیرا در شروع هفته اول آوریل وبا اعلام کاهش تولید نفت خام از سوی اوپک پلاس قیمت نفت افزایش یافت واین می تواند پیش بینی ها برای قیمت ‌پلی اتیلن را تغییر دهد.

نگاهی به قیمت انواع پلی اتیلن در خلیج‌فارس

قیمت های انواع پلی‌اتیلن در کشورهای حوزه همکاری خلیج فارس به دلیل عرضه زیاد محصولات پلی اتیلنی کاهش یافت.
LDPE
قیمت این محصول برای تحویل در خلیج فارس بین ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰دلار در هفته اول آوریل بود.
قیمت وارداتی این محصول از آمریکا براساس ترم تحویل CFR جبل علی در امارات متحده عربی۱۲۰۰دلار در هر تن بود.

LLDPE
قیمت ورق پلی‌اتیلن‌با‌دانسیته‌پایین خطی برای تحویل در منطقه حوزه همکاری خلیج فارس با۵۵ دلار کاهش نسبت به هفته آخر مارس به ۱۰۷۰ تا ۱۱۰۰ دلار رسید.پیشنهادهای مالی بین ۱۰۷۰تا ۱۰۸۰ دلار در هر تن بود. قیمت LLDPE Hexaneبرای تحویل در خلیج فارس بین ۱۰۷۰ تا ۱۰۸۰ دلار در هر تن بود.
 قیمت LLDPE Octane با شرایط تحویل خلیج فارس به ۱۷۱۰تا ۱۷۳۰دلار در هر تن رسید.

HDPE
ورق HDPE با ۵۵ دلار کاهش در هر تن در هفته اول آوریل برای تحویل در کشورهای حوزه خلیج فارس به ۱۰۷۰ تا ۱۱۰۰دلار در هر تن رسید.

ماه رمضان و کاهش قیمت در خاورمیانه

با توجه به ماه رمضان در کشورهای خاورمیانه تقاضا برای پلی‌اتیلن در خاور میانه کاهش یافته است. کاهش ساعات کاری در ماه رمضان باعث کاهش میزان بهره برداری از واحد‌های تولیدی شده است. پیش بینی ها حاکی از آن است که بعد از ماه رمضان به دلیل فشارهای اقتصاد کلان بر بازار ها باز هم تقاضاها برای خرید افزایش نخواهد یافت.
افزایش نرخ بهره بانکی نیز باعث شده است که تولید کنندگان ،سرمایه در گردش خود را کاهش بدهند و همچنین از ذخیره سازی تولیدات خودداری نمایند وفقط اقدام به خرید موارد ضروری بنمایند.

اتیلن و پلی اتیلن بازار جهانی

اتیلن و پلی اتیلن بازار جهانی

قیمت پلی‌اتیلن با دانسیته پایین از آغاز ماه مارس تا هفته اول آوریل در چین بسیار پایین تر از قیمت آن در پاکستان هندوستان بوده است. در هفته پایانی ماه مارس قیمت ها در هندوستان کاهش نسبتاً زیادی داشته و نزدیک به قیمت‌های چین شده است ولی فاصله قیمت های پاکستان از دو کشور دیگر بسیار زیاد و نزدیک به ۱۳۰۰ دلار در هر تن است.

تعمیرات و کاهش بهره برداری از واحد‌های پلی‌اتیلن در آسیا

تایلند
شرکت IRPC تایلندواحد تولید HDPE خود با ظرفیت ۱۴۰هزار تن در سال را از نیمه ماه فوریه تا پایان ماه مارس برای انجام تعمیرات برنامه ریزی شده تعطیل نمود.
اندونزی
شرکت Chandra Asri اندونزی واحد کراکر خود در پایین دست صنایع پلی اتیلن را کماکان با ۷۰درصد ظرفیت مورد بهره برداری قرار می دهد که به دلیل مشکلات فنی ادامه دار در واحدهای کراکر بوده است.
مالزی
در مالزی شرکت Lotte Titan دو واحد تولید HDPE خود را با ظرفیت های ۲۲۰هزار و ۱۱۵ هزار بشکه در سال به ترتیب با۷۰ و ۸۰ درصد ظرفیت تحت بهره برداری قرار داده است.
فیلپین
شرکت JG Summit فیلپین واحد اصلی کراکرنفتا خود را با ظرفیت ۳۲۰هزار تن در سال از نیمه ماه فوریه تعطیل نموده است.
سنگاپور
شرکت آکسون موبایل در سنگاپور از شروع ماه فوریه تا نیمه ماه مارس تولید LLDPE و HDPE خود را به دلیل بسته شدن واحد کراکر بالادست کاهش داده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *