بررسی بازارجهانی اتیلن و پروپیلن در ماه آوریل

بررسی بازارجهانی اتیلن و پروپیلن در ماه آوریل

عرضه زیاد اتیلن در آسیا اقیانوسیه

تولید کنندگان اتیلن نیازمند آن هستند که تعادلی بین حمایت از حاشیه سود استیم کراکرها و ایجاد تقاضا برای خرید پلی‌اتیلن وتحریک بازار به دست آورند.
بازار اتیلن آمریکا به پی گیری نوسانات اتان تا برقراری تعادل وتا سال ۲۰۲۴ ادامه می دهد.

قیمت های اتیلن در کوتاه مدت در آسیا اقیانوسیه به دلیل عرضه زیاد در کوتاه مدت کاهش خواهد یافت.
چشم انداز نامشخص قیمت های پروپیلن در اروپا مانع بازیابی و شناخت میزان دقیق تولید ویا افزایش ظرفیت های جدیدمی گردد واین به ابهامات قیمتی مبتنی بر میزان عرضه وتقاضا در بازار پروپیلن می افزاید.

واحدهای جدید عامل ایجاد تعادل

در آمریکا افزایش تولید وراه اندازی مجدد واحد‌های تولیدی باعث ایجاد تعادل در بازار می گردد.
کاهش عرضه پروپیلن باعث حمایت از قیمت ها در منطقه آسیا اقیانوسیه می گردد والبته کاهش تقاضا در پایین دست نیز فشار کاهشی بر قیمت ها وارد می سازد.
حاشیه سود بین اتان واتیلن به دلیل کاهش قیمت اتان و همچنین تاخیر ووقفه در تولید بوده است.

برخلاف نیمه دوم سال ۲۰۲۲ فاصله بین این دو محصول به دلیل کاهش قیمت متان افزایش یافت. در صورت حل شدن مشکلات تولید ، اسپرد بین این دو محصول کاهش خواهد یافت ولی این کاهش در حد سال گذشته نخواهد بود زیرا وضعیت عرضه وتقاضا بهبود خواهد یافت وواحد جدید تبدیل اتیلن به مشتقات آلکیلات وارد مدار تولید خواهد شد.
وضعیت عرضه وتقاضا تا سال ۲۰۲۴ نوسان خواهد داشت ودر سال ۲۰۲۴ بهبود خواهد یافت.

خوراک اتیلن به دلیل کاهش هزینه های تولید در ماه مارس کاهش یافت ولی همچنان متاثر از هزینه های انرژی در بالادست می باشد.این هزینه ها برای ماه‌های زیادی در سال ۲۰۲۳کمتر از هزینه های سال ۲۰۲۲ خواهد بود که علت آن کاهش تقاضا و فشار رقابت با کالا های وارداتی است.

هرگونه افزایش درهزینه های بالادست در کوتاه مدت به دلیل مشخص نبودن قیمت ها و عدم شفافیت در بازار عرضه و تقاضا چالش برانگیز خواهد بود. بدیهی است که هرگونه کاهش قیمت اتیلن منجر به کاهش تولید خواهد شد و این‌ وضع تا زمان بازگشت تعادل به بازار ادامه خواهد داشت. مادامی که چشم انداز اقتصادی ضعیف است و واردات نیز باعث کاهش قیمت می شود به نظر می رسد باید منتظریک دوره طولانی کاهش قیمت باشیم.

بالاترین قیمت اتیلن در اروپا

بررسی و مقایسه قیمت های اتیلن در مناطق مختلف جهان از ماه آوریل سال ۲۰۲۲ تاکنون نشان می دهد که بالاترین قیمت ها مربوط به قیمت اتیلن در اروپای غربی می باشد که در آوریل سال گذشته روند کاهشی خود را از ۱۸۰۰ دلار آغاز نمود و هم اکنون در حدود ۱۶۰۰ دلار است. پایین ترین قیمت اتیلن در حدود ۶۰۰ دلار و مربوط به جنوب شرق آسیا می باشد.
ارزش پروپیلن در ماه آوریل با توجه به کاهش عرضه این محصول با ثبات بود.

حاشیه سود واحد‌های دی هیدروژناسیون پروپان PDH به ۱۴دلار در هر تن در میانه ماه آوریل رسید که در قیاس با سود ماه مارس که ۱۰ دلار بود بیشتر است زیرا در این ماه هزینه های تامین پروپان کاهش یافته است. حاشیه سود واحدهای کراکری که با پروپان کار می‌کنند نیز مثبت است و از ۵۹ دلار در هر تن در ماه مارس به ۷۲ دلار در ماه آوریل رسیده است.

چشم انداز تیره بازار پروپیلن در کوتاه مدت

چشم انداز کوتاه مدت پروپیلن با توجه به اضافه شدن واحدهای جدید PDH و در عین حال کاهش تقاضا چشم انداز تیره ای به نظر می رسد.
اسپرد پروپیلن نسبت به نفتا در ماه آوریل به ۱۷۰ دلار در هر تن رسید در حالی که در ماه مارس ۲۴۴ دلار در هر تن بوده است.

قیمت فرآورده های نفتی

کاهش تولید اتیلن به ‌منظور حفظ تعادل در بازار اروپا

تولید اتیلن در اروپا کاهش یافته تا بازار متعادل گردد و با مدیریت ذخایرو کاهش عرضه، از کاهش ارزش محصول جلوگیری شود.
تورم زیاد و نگرانی از بابت هزینه های انرژی باعث شده است که تقاضا در پایین دست کاهش یابد و چشم انداز کوتاه مدت بهبود چندانی را نشان نمی دهد.
در چنین شرایطی سعی بر این است که با کاهش ظرفیت تولید ذخایر را مدیریت نمود.

انتظار می‌رود که عرضه اتیلن به خصوص از سوی کشور چین در بازار ها بیشتر شود. سه واحد تبدیل متانول به اولفین جمعاً با ظرفیت ۳۴۰ هزار تن در سال در پایان آوریل و پس از مدت طولانی مجددا و با توجه به سود آوری این واحدها در این ایام راه اندازی خواهد شد. سومین واحد کراکر در سال جاری در شرف راه اندازی است و واحدتولیدی Sanjiang Chemical  در پایان آوریل راه اندازی خواهد شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *