ذخایر جهانی نفت شناور به بالاترین سطح از اکتبر 2020 رسید

,
ذخایر جهانی نفت شناور

حجم نفت خام موجود در نفتکش های شناور در 23 ژوئن به بالاترین میزان در بیش از دو سال و نیم گذشته رسیده است، زیرا تعداد بسیار زیادی از نفتکش‌های سعودی در سواحل دریای سرخ مصر بلاتکلیف مانده‌اند. داده‌های ورتکسا در روز دوشنبه نشان می دهد نفت خام این نفت‌کش‌ها تا پایان هفته گذشته حدود 129 میلیون بشکه بود که بالاترین حجم نفت خام شناور از اکتبر 2020 است.

داده‌های اخیر نشان می‌دهد در حالی که نفت خام در انبارهای شناور افزایش یافته است، برعکس، نفت خام در حال ترانزیت و کل حجم نفت خام روی دریا کاهش یافته است.

چندین تولیدکننده اوپک پلاس کاهش تولید خود را در ماه می آغاز کردند که تا سال 2024 ادامه خواهد داشت در حالی که عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان و بزرگترین تولیدکننده اوپک، به طور یکجانبه تولید خود را با یک میلیون بشکه دیگر در ماه جولای کاهش داده و به حدود 9 میلیون بشکه در روز خواهد رساند. عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان، گفته است این کاهش ممکن است پس از ماه آینده تمدید شود.

افزایش ذخایر نفت خام شناور نیز به دلیل وجود تعداد بی سایقه ای از ابرنفت‌کش‌های عمدتاً عربستانی حامل نفت است که هفته‌ها در سواحل دریای سرخ مصر در حال توقف بوده اند. با لنگر انداختن دو نفتکش از 11 نفتکش دیگر در نزدیکی پایانه نفتی عین سخنه در مصر، به تدریج از ازدحام ابرنفتکش ها کم می شود.

داده‌های ورتکسا نشان می‌دهد که تا ۱۶ ژوئن، ده نفتکش بسیار بزرگ نفت‌کش (VLCC) که حدود ۲۰ میلیون بشکه نفت حمل می‌کردند در آب‌های عین‌سخنا شناور بودند و دو ابر نفت‌کش دیگر عازم همان مکان بودند.

جی مارو، رئیس بخش اطلاعات و تحلیل بازار خاورمیانه و شمال آفریقا در ورتکسا، در یادداشتی نوشت “بیشتر از 7 روز است که همه 10 ابرتانکر شناور در دریا مانده اند و بیشتر این محموله‌ها در نیمه دوم ماه می یا پس از آن بارگیری شده‌اند”.

هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث تجمع نفتکش ها در مصر شده و عربستان سعودی در این مورد اظهار نظری نکرده است. اکثر ابر نفتکش‌های حامل نفت خام عربستان سعودی معمولاً نفت را بدون عبور از کانال سوئز به عین سخنه می برند. به گفته بلومبرگ، به احتمال زیاد به دلیل کمبود فضای ذخیره‌سازی است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *