تاثیر جنگ اوکراین بر تحولات بازار جهانی گاز

جنگ اوکراین بر تحولات بازار جهانی گاز

تاثیرات ساختاری جنگ اوکراین بر تحولات بازار جهانی گاز

مایک ویرس مدیر عامل شرکت نفتی شورون آمریکا بر این باور است که با حمله ی روسیه به اوکراین تغییرات بازار جهانی گاز نسبت به نفت برای بلندمدت بیشتر بوده است.

درگیری در اوکراین و پی آن تحریم های غرب باعث افزایش اختلال در بازارهای جهانی نفت و گاز و عرضه و صادرات روسیه شد.

ویرس در اظهاراتی در کنفرانس انرژی Ceraweek گفت: اروپا از وابستگی به منابع گاز روسیه خارج شده است و دیگر تمایلی برای بازگشت به آن را ند ارد. حمله ای که خط لوله Nord Stream از روسیه به اروپا را غیرفعال کرده است تغییرات طولانی مدتی را ایجاد نموده است و این باعث شد  بازارهای گاز از نظر ساختاری برای مدت  طولانی تغییر یابند.

وی افزود : با این وجود نفت روسیه با هزینه های متفاوت به کشورهایی که هنوز تحریم ها را اعمال نکرده اند عرضه می شود زیرا کشتی ها  باید مسافت های طولانی تری را طی کنند تا به کشور مقصد برسند.

وی همچنین بیان کرد که این تحولات موجب شده است تا بازار نفت و تدارکات مربوط به آن به شدت با کمبود منابع روبرو شود و در برابر هرگونه شوک عرضه و تولید، آسیب پذیر باشد.

ویرت گفت: ظرفیت مازاد تولید و ذخایر زیادی وجود ندارد، اکنون بازار با محدودیت های زیادی روبرو است و هر گونه رویداد غیرمنتظره باعث برهم ریختن تعادل می شود.

مدیر عامل شورون تاکید کرد: حفظ منابع امن و مقرون به صرفه و در عین حال مدیریت گذار به صنعت کم کربن ، یکی از بزرگترین چالش های تاریخی است و گذار انرژی بی نظم می تواند “دردناک و باعث هرج و مرج شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *