بررسی بازار جهانی سوخت جت و گازوییل | هفته اول سپتامبر 2023

,
بررسی بازار جهانی سوخت جت و گازوییل | هفته اول سپتامبر 2023

افزایش قیمت سوخت جت اروپا

با توجه به دامنه محدود معاملات، فعالیت زیادی در زمینه معاملات مجموعه سوخت جت اروپا در روز اول ماه سپتامبر مشاهده نشد. قیمت محموله های جت براساس ترم تحویل CIF شمال غرب اروپا و بارج FOB FARAG با افزایش ۵۰ سنت در هر تن به پایان رسید. برخی از فعالان بازار عدم انجام معاملات را به دلیل عدم حضور بسیاری از شرکت کنندگان در بازار می دانند که این خود نشانه ای از پایان فصل سفرهای هوایی می باشد.

تولید سوخت جت داخلی در اروپا با افزایش کرک‌ اسپرد سوخت جت به میزان ۳۹ سنت در هر بشکه و رسیدن کرک اسپرد سوخت جت به ۳۵.۳۶ دلار در هر بشکه در یکم سپتامبر، ادامه دارد و افزایش کرک سوخت جت انگیزه ادامه تولید‌ اروپا بوده است. در چین، دولت ۱۲ میلیون تن (۹۵ میلیون بشکه) از سهمیه های صادرات برای محصولات نفتی سبک را در دسترس قرار داد تا شرکت های نفتی بتوانند برنامه های صادراتی خود را برای ماه سپتامبر اجرا کنند.

افزایش قیمت سوخت جت اروپا

افزایش قیمت سوخت جت اروپا

برزیل بازار هدف جدید صادرات روسیه

واردکنندگان فراورده های نفتی در برزیل در پایان ماه آگوست توانستند تخفیف های بیشتری بین ۱۵ تا ۲۰ سنت در هر گالون برای دیزل تولید شده در روسیه در مقابل دیزل آمریکا پیدا کنند. این تخفیف در کالای روسی پس از چند هفته که اختلاف قیمت بین انواع دیزل روسی و آمریکایی کاهش یافته بود و حجم تولید دیزل روسیه نیز کاهش یافته بود به دست آمد.

در روزهای میانی ماه آگوست به خریداران برزیلی تخفیفاتی در حدود ۴ تا ۶ سنت داده شده بود که از نظر آنها این تخفیف ها با توجه به ریسک های خرید محصولات نفتی روسیه در حدی نبود که بر ترس انجام معاملات با کشتی های روسیه غلبه کند.

به دنبال تحریم‌های گسترده اروپا بر محصولات روسیه برزیل با قیمت‌های پایین‌ نیازهای خود را از طریق بازار روسیه تامین می کند. در سال جاری میزان واردات دیزل برزیل از روسیه بیشتر و برزیل به یک هدف صادراتی روسیه تبدیل شده است. برزیل از ماه ژانویه تا ماه سپتامبر سال جاری میلادی بیش از ۲۱ میلیون بشکه دیزل از روسیه وارد نموده است.

کمبود عرضه گازوییل در روسیه 

قیمت های گازوئیل در بازارهای داخلی فروش آنی روسیه در ماه گذشته با توجه به شروع تعمیرات گسترده در واحد‌های تولیدی و کاهش عرضه از سوی آنها، و همچنین به دلیل تاخیرات راه آهن و افزایش باثبات و مستمر قیمت های نفت خام و سودآوری صادرات گازوییل افزایش یافت. افزایش قیمت های گازوییل در بازار داخلی روسیه به تولیدکنندگان نیز نسبت داده شده است که با توجه به تغییرات در نحوه جبران خسارت این افزایش را ایجاد کرده اند.

وزارت انرژی روسیه متعهد شده است که مشکلات عرضه گازوییل و قیمت های بالای آن را در مدت دو هفته حل کند. وزارت انرژی همزمان در صدد کاهش صادرات بنزین و محدود کردن صادرات گازوئیل و LPG است. تاکنون مشکل زیادی از بابت عرضه گازوئیل در بازارهای روسیه وجود نداشته است ولی کاهش عرضه فعلی به دلیل تقاضای فصلی بسیار زیاد بخش کشاورزی بوده است که در فصل کشت نیازهای بیشتری به گازوییل نسبت به سایر فصول دارد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *