بارگیری جهانی نفت خام به پایین ترین سطح از ژوئن 2022 رسید

,
بارگیری جهانی نفت خام

ورتکسا در یادداشتی اعلام کرد که بارگیری جهانی نفت خام و میعانات گازی در ماه آگوست به پایین‌ترین سطح از ژوئن 2022 رسیده است که علت اصلی آن کاهش بارگیری محموله‌های عربستان سعودی بوده است. به گفته ورتکسا، عرضه جهانی با کاهش روبرو است، در حالی که واردات نفت خام چین در حال بهبود است.

جی مارو رئیس بخش تحقیق بازار خاورمیانه و شمال آفریقا در موسسه ورتکسا گفت: «این روند که ترکیبی از عرضه محدودتر و افزایش تقاضا است احتمالا تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت و از قیمت‌ها حمایت می‌کند، به‌ویژه با توجه به تمدید اخیر کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی در بحبوحه افزایش تقاضا از سوی پالایشگاه‌های جهان.

عربستان سعودی هفته گذشته کاهش تولید داوطلبانه 1 میلیون بشکه در روز خود را تا دسامبر تمدید کرد. این اقدام قیمت نفت برنت و نفت سبک آمریکا را در این هفته به بالای 90 دلار در هر بشکه رساند و موجب شد تا قیمت جهانی نفت برای سومین هفته متوالی با افزایش روبرو شود.

بر اساس داده‌های Vortexa، بارگیری جهانی نفت خام و میعانات گازی در ماه آگوست به حدود 47 میلیون بشکه در روز کاهش یافت که پایین‌ترین میزان از ژوئن 2022 است، زیرا بارگیری از عربستان سعودی نزدیک به 1.1 میلیون بشکه در روز کاهش یافت. مارو تاکید کرد: «کاهش بارگیری عربستان به این معنی است که سهم این کشور در مجموع جریان‌های دریایی جهانی در پایین‌ترین حد چندساله است».

بر اساس تحلیل ورتکسا، از نظر واردات جهانی نفت، چین پس از رکود در ماه جولای، در ماه آگوست تقریبا 1.3 میلیون بشکه در روز بیشتر نفت وارد کرد که در مجموع نزدیک به 13 میلیون بشکه در روز رسید. هفته گذشته ورتکسا اعلام کرد که بازار تاثیر کامل کاهش تولید بیشتر عربستان سعودی را هنوز درک نکرده است، اقدامی که می تواند به بازار به شدت فشرده تر منجر شود.

ورتکسا هشدار داده است که اگر چین به صادرات بیشتر سوخت در بحبوحه افزایش جهانی تقاضا ادامه دهد، عربستان سعودی ممکن است در صورت افزایش بیشتر قیمت نفت خام، در تصمیم خود برای تمدید کاهش تولید نفت خام تجدیدنظر کند. مارو گفت: «در چنین سناریویی، ممکن است مقدار یک میلیون بشکه در روز برای کل سال 2023 حفظ نشود، به خصوص اگر قیمت ها بیشتر از سطح فعلی افزایش یابد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *