قیمت قیر در بازار جهانی به گزارش آرگوس

قیمت قیر در بازار جهانی

قیمت قیر در بازار جهانی در مناطق مختلف نوسانات زیادی داشته است در برخی کشور با کاهش و برخی دیگر با افزایش قیمت همراه بوده است. در این گزارش به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به بررسی دقیق تر قیمت قیر در جهان می پردازیم.

بحران سوخت در اروپا

قیمت برخی از کامیون های قیر در شمال و مرکز اروپا، به ویژه آلمان، با آغاز قیمت گذاری جدید در نوامبر کاهش یافت، اگرچه قوی بودن تقاضا در اواخر فصل در رومانی به رشد بازار اصلی واردات کمک کرد. پروژه های ساخت و ساز و نیاز به قیر شدیدا رو به کاهش هستند که خود عاملی برای زیان داخلی در قیمت کامیون های آلمانی بود اما عرضه محدود پالایشگاه های صربستان و مجارستان به کاهش عرضه جنوب شرقی اروپا، به ویژه رومانی کمک کرد.

کارگران اتحادیه کارگری CGT در پالایشگاه فیزن توتال انرژیز که در اعتراض به پایین بودن دستمزدها به مدت ۶ هفته اعتصاب کرده بودند، دست از اعتصاب کشیدند. این اعتصاب کارگران کمبود گسترده سوخت را به دنبال داشت. اعضای اتحادیه های دیگر در فیزن نیز به اعتصابات پایان دادند و تحویل سوخت بدون نیاز به مجوز قانونی انجام شد. راه اندازی مجدد پالایشگاه فیزن مشخص نیست. کارگران دو پالایشگاه فرانسوی دیگر توتال انرژیز، اگرچه همچنان وضعیت نامشخصی دارند، اما به اعتصابات خود در Donges پایان دادند.

در بازارهای بنلوکس هم قیمت کامیون های داخلی متفاوت بود و با اینکه چشم انداز فروش نوامبر در این بازارها ضعیف بود، مطابق با الگوهای معمول فصلی، قیمت ها و تعادل بین عرضه و تقاضا در هفته اول نوامبر تحت تاثیر ادامه اعتصابات پالایشگاه های فرانسوی که حجم قابل توجهی از واردات را به همراه داشته است، حمایت شده است.

کامیون های قیر

کامیون های قیر

قیمت قیر در بازار مدیترانه

بهای قیر مدیترانه با کاهش عرضه به طور قابل توجهی بالا رفت که تقویت تقاضا و افزایش قیمت HSFO را در پی داشت. بارگیری تانکرهای قیر در پالایشگاه سوناتراک در ایتالیا به دلیل مشکلات فنی 5 روز متوقف شد تا پس از رفع نواقص، مجددا در 9 نوامبر بارگیری ها از سر گرفته شود. پالایشگاه الجزایری سوناتراک واقع در ایتالیا پس از ۵ روز توقف به دلیل نقص فنی، اعلام کرد که عملیات بارگیری تانکرهای قیر دوباره از سر گرفته می شود. محموله ۶.۲۶۵ dwt ایور برلیان (Iver Brilliant) از ۳ نوامبر در خارج از بندر منتظر بارگیری مانده است.

با این حال، هزینه های احتمالی برای چنین تاخیری بسیار بالا است. صادرات پالایشگاه آگوستای سوناتراک با ظرفیت تولید ۱۹۸۰۰۰ بشکه در روز، بعنوان تولیدکننده اصلی قیر، در اکتبر حدود ۷۵۰۰۰ تن بود. اما به گفته فعالان بازار، این توقف به این معنا است که با وجود دسترسی محدود به این محموله ها تا پایان نوامبر، بارگیری 5 تانکر باقی مانده در آنجا چند روز طول می کشد.

با توجه به اینکه تعدادی از تانکرهای بزرگ و کوچک نیز منتظر بارگیری در پایانه تئودوریِ Motor Oil Hellas و پایانه های توپراس در پالایشگاه های ازمیت و ازمیر این شرکت ترکی هستند، برخی از شرکت های تجاری پیشنهادات فرضی محموله های اسپات ماه نوامبر را مشاهده کردند. علاوه براین، تاجران منطقه ای گفتند که کمبود دسترسی به تانکر باعث شده است هم نرخ حمل و نقل نقدی و هم نرخ کرایه چارتر روزانه بسیار افزایش یابد و در نتیجه، انعقاد معاملات بسیار دشوار است.

متفاوت بودن بازار قیر (Bitumen) آفریقا

قیمت و تقاضای قیر در بازارهای افریقا با هم متفاوت بود اما در جنوب این قاره سیر نزولی داشتند؛ در حالی که واردات شرق افریقا با افزایش بهای محموله های صادراتی به غرب افریقا افزایش یافت. با گرم تر شدن آب و هوا، کارهای ساخت و ساز در نیجریه از سر گرفته شد اما مسائل مالی و رشد دلار همچنان فعالیت های کلیدی و محدودیت های تجاری را در چندین کشور افریقایی به همراه دارند. قیمت محموله های وارداتی منطقه ای در هفته دوم نوامبر با افزایش بهای نفت خام و نفت کوره افزایش یافت.

اختلاف قیمت محموله های fob اسپانیا و ساحل عاج با محموله های HSFO به ترتیب 3 – 2 و 5 دلار در هر تن ارزیابی شد، در حالی که نرخ حمل و نقل پس از این برآورد همچنان بالا ماند. پس از فصل بارندگی که بیشتر افریقا را تحت تاثیر قرار داد، با گرم تر شدن هوا ساخت و ساز در نیجریه از سر گرفته شده است اگرچه بارش های شدید در کشورهایی مانند ساحل عاج، کامرون، آنگولا و برخی از بخش های ساحلی نیجریه ادامه داشت.

سکان بازار قیر سنگاپور در دست خریداران

با تضعیف فاندمنتال های بازار از اواسط تا اواخر دسامبر، بهای قیر سنگاپور دومین هفته نوامبر را با ۱۰ دلار کاهش بست. عرضه بیشتر و کاهش تقاضا از سوی کشورهای کلیدی مانند چین و ویتنام معاملات fob سنگاپور را محدود کرد؛ به طوری که در هفته جاری فقط دو محموله ۳۰۰۰ و ۲۳۰۰ تنی به ترتیب با قیمت ۵۶۰ و ۵۷۰ دلار در هر تن به مقاصد اندونزی و ویتنام معامله شدند. پیشنهادات و شاخص های فروش برای پایان نوامبر و دسامبر تا اواسط هفته حدود ۵۷۵ – ۵۶۵ دلار در هر تن fob بود، در حالی که شاخص های خرید در بازارهای کلیدی بین ۵۶۵-۵۶۰ دلار در تن شناور بودند.

اما با پایان یافتن هفته و به حاشیه رفتن خریداران، پیشنهادات کمتری در بازار شنیده شد. شرایط عرضه سریع سنگاپور همچنان کاهش تولید پالایشگاه های کلیدی را به دنبال دارد اما انتظار می رود این شرایط تا اواسط دسامبر و قبل از تعطیلات پایان سال کاهش بیشتری داشته باشد. پیش بینی می شود تقاضا از سوی کشورهای کلیدی مانند چین و ویتنام برای محموله های ورودی ژانویه بعد از تعطیلات سال نو قمری و تعطیلات بیشتر سقوط کند. قیمت کامیون های قیر از سنگاپور به مالزی به دلیل دسترسی محدودتر و افزایش اخیر تقاضا برای آسفالت جاده ای، در آستانه انتخابات محلی در اواخر این ماه افزایش یافت.

رشد روز افزون قیمت قیر ایران

بهای قیر در ایران همچنان از اواخر سپتامبر به افزایش خود ادامه می دهد. نوسانات قیمت قیر در اولین هفته نوامبر به دلیل نوسانات نرخ ارز و همچنین تغییرات قیمت خوراک VB بالا بوده است. با وجود تقاضای سالم برای قیر فله و درام، بازار قیر ایران هفته دوم نوامبر را با معاملات ضعیف به پایان رساند. چند تامین کننده محموله های خود را در راستای کاهش ارزش پولی ریال در برابر دلار امریکا، با تخفیف نقدی در اوایل این هفته ارائه کردند.

با این حال، نرخ ارز در ۱۰ نوامبر بیشتر کاهش یافت و تامین کنندگان را وادار به افزایش قیمت ها کرد. رقابت بین خریداران در بازار داخلی ایران منجر به افزایش شدید بهای خوراک VB شد. در دومین هفته نوامبر معاملات زیادی در IME (بورس کالای ایران) از سوی تولیدکنندگان قیر با ۹۶-۵۶ درصد بالاتر از پیشنهادات اصلی شنیده شد. براساس بازبینی های انجام شده انجمن صنعت و پالایش نفت (ORICA) در ۶ نوامبر، قیمت خوراک VB در این مدت ۲.۹ درصد افزایش داشته است.

در پایان هفته جاری (هفته دوم نوامبر)، خریداران قیمت های پیشنهادی جدید 410 – 390 دلار در هر تن fob ایران را رد کردند. تا پایان این هفته، پیشنهادات انبوهی برای بارگیری سریع کمتر از 385 دلار در هر تن fob ارائه شد. در این هفته، کمبود محموله و ازدحام زیاد در بندرعباس ادامه داشت. قیمت های برای محموله های عازم پاکستان به 128000 ریال در کیلوگرم افزایش یافت و تنها چند معامله با قیمت 122000 ریال در کیلوگرم با تحویل در اصفهان منعقد شد.

bitumen pic - بازار نفت و گاز پتروشیمی

جمع بندی مطالب

قیمت قیر مدیترانه با قوی تر شدن تقاضا و عرضه محدودتر افزایش یافت اما در دیگر بازارها قیمت ها با کاهش اندک صادرات سنگاپور، پایین تر بود زیرا تقاضای منطقه ای تا پایان سال جاری کمتر به نظر می رسید. قیمت برخی از کامیون های قیر در شمال و مرکز اروپا، به ویژه آلمان، با آغاز قیمت گذاری جدید در نوامبر کاهش یافت، اگرچه قوی بودن تقاضا در اواخر فصل در رومانی به رشد بازار اصلی واردات کمک کرد. بهای قیر مدیترانه با کاهش عرضه به طور قابل توجهی بالا رفت که تقویت تقاضا و افزایش قیمت HSFO را در پی داشت.

قیمت و تقاضای قیر در بازارهای افریقا با هم متفاوت بود اما در جنوب این قاره سیر نزولی داشتند؛ در حالی که واردات شرق افریقا با افزایش بهای محموله های صادراتی به غرب افریقا افزایش یافت. با گرم تر شدن آب و هوا، کارهای ساخت و ساز در نیجریه از سر گرفته شد اما مسائل مالی و رشد دلار همچنان فعالیت های کلیدی و محدودیت های تجاری را در چندین کشور افریقایی به همراه دارند.

بازار قیر آسیا – اقیانوسیه با پیش بینی کاهش فعالیت های بازار در اواسط دسامبر، هفته را با شرایط ملایم تری به پایان رساند. عرضه در سنگاپور می تواند در ماه دسامبر با کاهش پیش بینی تقاضا از منطقه افزایش یابد. اما قیمت ها در ایران روندی را که در آسیا دیده می شود، کاهش داد زیرا تقاضا از سوی بازار هند به تقویت قیمت ها ادامه داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *