بازار جهانی نفت خام و فرآورده های نفتی | هفته اول سپتامبر 2023

بازار جهانی نفت خام و فراورده های نفتی در آغاز ماه سپتامبر

اعلام سهمیه های صادراتی جدید از سوی چین

دولت چین سومین سهمیه بندی صادراتی سال جاری میلادی را اعلام نمود. براساس سهمیه های جدید اعلام شده، 3 میلیون تن سهمیه برای صادرات سوخت کوره و 12 میلیون تن سهمیه معادل ۹۵ میلیون بشکه برای انواع فرآورده های نفتی در نظر گرفته شده است. با اعلام سهمیه های جدید، حجم کل سهمیه صادراتی برای بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما به حدود ۴ میلیون تن رسید که ۷.۴ درصد بیشتر از سهمیه های سال ۲۰۲۲ است.

با شرایط اعلام شده، کل سهمیه های سوخت کوره تاکنون ۱۴ میلیون تن است که  ۱۶.۴ درصد کمتر از سهمیه اعلام شده برای سال ۲۰۲۲ است. سهمیه های صادراتی سوخت کوره چین برای تامین داخلی برای تولید و نگهداری در مخازن ذخیره در بنادر کشور در نظر گرفته شده است. هنوز کاملاً مشخص نشده است که آیا این سهمیه‌ها تا پایان سال به همین ترتیب باقی خواهد ماند و یا دچار تغییر خواهد شد.

 بازار نفت خام و فراورده های نفتی

بازار نفت خام و فراورده های نفتی

روند نزولی سوخت جت و دیزل بعد از رسیدن به اوج

قیمت سوخت جت و دیزل با کمترین میزان گوگرد در اروپا در قبال نفت خام آیس برنت، براساس ترم تحویل فوب بنادر سه گانه اروپایی در روزهای دهه سوم ماه آگوست به بالاترین حد خود در چند ماه گذشته رسید و در روز اول ماه سپتامبر روند نزولی داشت. قیمت بنزین یورو بوب نیز روند کاهشی داشت.

سود آوری نفت‌خام CPC و Azeri

بازار نفت خام شیرین دریای مدیترانه هفته منتهی به یکم ماه سپتامبر را با قیمت بالاتری به پایان رسانده است. در این هفته معامله گران نفت خام منطقه مدیترانه شاهد بهبود عملکرد نفت خام  CPC Blend و Azeri Light بودند. قیمت‌های فروش هر ۱۲ نوع نفت خام شیرین لیبی نیز برای ماه سپتامبر افزایش یافته است. براساس اعلام معامله‌گران در بازار اروپا سودآوری نفت ترکیبی CPC بالا بوده و بازار نفت خام اروپا تاکنون از این نفت خام حمایت نموده است.

معامله گران می گویند این نفت خام، شیرین و در دسترس است و این باعث افزایش تقاضا می‌شود. نفت خام CPC عرضه شده برای ماه اکتبر پیش از این به فروش رسیده است. نفت خام سبک Azeri نیز با توجه به مرغوبیت و سودآوری ‌بالا‌ در فرایند پالایش کماکان قوی است. در حال حاضر، تفاوت‌ قیمت به بیش از ۵ دلار برای هر بشکه نفت خام Azeri Light نسبت به Brent رسیده است.

کاهش صادرات نفت خام Urals

قیمت متوسط نفت خام Urals روسیه در ماه آگوست سال جاری میلادی ۷۴ دلار در هر بشکه بود، که نسبت به ماه قبل ۹.۶۳ دلار افزایش نشان می دهد، ولی نسبت به ماه آگوست سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است. متوسط قیمت نفت خام برنت در ماه آگوست ۸۶.۲۰ دلار در هر بشکه بود. صادرات دریایی نفت خام Urals در این ماه به طور متوسط ۱.۶ میلیون بشکه در روز بود که مطابق با پیش بینی پلتس و در سطح قیمت های ماه جولای بود که در واقع پایین ترین قیمت در سال ۲۰۲۳ بوده است.

کاهش صادرات نفت خام Urals منجر به کاهش عرضه در بازار نفت خام شیرین شد. در روز ۳۱ آگوست قیمت نفت خام Urals براساس ارزیابی پلتس ۷۲.۶۹ دلار براساس ترم فوب Pirmorsk بود. متوسط قیمت نفت خام روسیه از ماه ژانویه تا ماه آگوست ۵۶.۵۸ دلار در هر بشکه بوده است که ۳۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *