بررسی بازار جهانی متانول در هفته سوم ژانویه

بررسی بازار جهانی متانول در هفته سوم ژانویه

بررسی بازار جهانی متانول; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

بازگشایی مرزهای بین‌المللی در چین و بهبود بازار متانول

بازار به صورتی ناگهانی، نگاه‌ بد بینانه خود در آغاز سال را تغییر داد،زیرا بازگشایی مرزهای بین المللی چین و افزایش تورم برای خریداران آمریکایی که ۶.۵ درصد در ماه دسامبر رسید باعث امیدواری هایی جهت افزایش تقاضا شد، در عین حال افزایش نرخ بهره با کندی صورت گرفت که همه این عوامل می تواند باعث تقویت بازار متانول شود.

شاخص قیمت دلار آمریکا اندکی کاهش یافت اگرچه هنوز نسبت به شاخص در ۲۰ سال گذشته بالاتر است، و این در حالی است که یوان در حال بازگشت از روند کاهشی خود می باشد.

واردات کالا از سوی چین در دسامبر ۲۰۲۲ افزایش یافت و ۴ درصد رشد نسبت به دسامبر ۲۰۲۱ نشان می دهد. صندوق بین المللی پول اعلام نمود که میزان رشد GDP در سال ۲۰۲۳ به ۲.۷ درصد خواهد رسید در صورتی که در پیش بینی های اولیه، رشد سال ۲۰۲۳ میلادی تا حدود ۱.۵ درصد پیش بینی شده بود.

قیمت متانول و نفت خام

قیمت متانول و نفت خام

مقایسه تغییرات قیمت یک بشکه نفت خام برنت دریای شمال با تغییرات قیمت یک تن متانول در خلیج آمریکا ،چین و روتردام از جولای سال ۲۰۲۱ تا کنون نشان می دهد که تا پایان سال ۲۰۲۱ فاصله قیمتی یک بشکه نفت خام با یک تن متانول بسیار اندک بوده و در روزهایی نیز قیمت متانول بالاتر بوده است ولی پس از حمله روسیه به اوکراین این فاصله زیاد شد و با کاهش قیمت نفت خام در ماه‌های اخیر این تفاوت رو به کاهش می رود و هم اکنون یعنی در روز ۲۰ ژانویه قیمت یک بشکه نفت خام در حدود ۸۵ دلار و قیمت یک تن متانول در حدود ۳۴۰ دلار است.

آخرین وضعیت شرکت های تولید متانول در ایران:

  • شرکت تولید متانول کاوه از روز ۵ دسامبر به دلیل کمبود گاز بسته شده است این تعطیلی می تواند تا دو ماه ادامه داشته باشد.
  • پتروشیمی زاگرس از روز ۶ دسامبر یکی از واحدهای خود را کاملاً تعطیل نموده و واحد تولید متانول دیگر این مجتمع با ظرفیت ۳۰ درصد مشغول به کار است.
  • واحد تولید متانول مرجان به دلایل فنی تعطیل گردید ولی شایعاتی مبنی بر بازگشایی آن در هفته گذشته به گوش رسیده است.
  • واحد تولید متانول بوشهر فعالیت خود را مجددا آغاز کرده و هم اکنون با ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت در حال تولید متانول است.
  • سه شرکت سبلان فناوران و کیمیا پارس به دلیل عدم دریافت خوراک تعطیل هستند.

تعمیرات واحد ها در اندونزی و مالزی

  • شرکت تولید متانول Kaltim درجنوب شرق آسیا در هندوستان پس از تعطیلی واحد تولید متانول خود در روز ۹ دسامبر برای انجام تعمیرات برنامه‌ ریزی شده ،در هفته منتهی به ۲۰ ژانویه واحد تعطیل شده را راه‌اندازی نمود.
  • شرکت پتروناس مالزی واحد شماره ۲ تولید متانول خود را که قرار بود در نیمه دوم ماه ژانویه سال جاری برای انجام تعمیرات تعطیل نماید ممکن است با تاخیر این کار را انجام دهد.
  • شرکت برونل واحد متانول خود را در ماه آوریل برای تعمیرات راه اندازی خواهد نمود.
  • شرکت Kaltim در اندونزی نیزواحد تولید متانول خود را از ۹ دسامبر به مدت ۴۵ روز تحت تعمیرات قرار داده است.

بالاترین قیمت متانول در امریکا

مقایسه قیمت های متانول در آمریکا اروپا و آسیا اقیانوسیه نشان می دهد که قیمت قراردادهای خرید در آمریکا بسیار بالاتر از سایر قیمت های متانول در سطح جهان در ماه ژانویه می باشد که معادل ۵۷۵ دلار یا ۵۳۱ یورو در هر تن می باشد. متوسط قیمت جهانی ۴۳۰ دلار یا ۳۹۷ یورو می باشد.قیمت متانول در قراردادهای خرید در اروپا ۵۱۸ دلار و معادل ۴۷۸ یورو می‌باشد. پایین ترین قیمت مربوط به آسیا اقیانوسیه و کشور چین می باشد.

قیمت های متانول در آمریکا اروپا و آسیا اقیانوسیه

قیمت های متانول در آمریکا اروپا و آسیا اقیانوسیه

کاهش قیمت متانول در دو سال گذشته

از شروع سال ۲۰۲۰ میلادی تا کنون قیمت متانول تا سال ۲۰۲۱ روند افزایشی داشته به گونه ای که در ژانویه ۲۰۲۱ از قله ۵۰۰ دلاری در اروپا وآمریکا عبور نموده وتا نزدیکی ۵۵۰ دلار نیز رسیده است. اما دوران اوج قیمت متانول دوام زیادی نداشته و به تدریج کاهش یافته است و تقریبا در تمام مناطق جهان در طول سال ۲۰۲۲ بین ۳۳۰ تا ۳۵۰ دلار در نوسان بوده است و البته در این میان قیمت متانول در چین نسبت به اروپا و جنوب شرق آسیا و همچنین آمریکا کمتر بوده است.

قیمت متانول

قیمت متانول

تعطیلات سال نو چینی و کاهش خرید متانول

فعالیت های مربوط به خرید و فروش متانول در هفته سوم ژانویه در چین کاهش یافت زیرا بسیاری از شرکتها از اواسط هفته به استقبال تعطیلات سال نوچینی‌ رفتند که از ۲۱ تا ۲۷ ژانویه ادامه خواهد داشت. موانع لجستیک به دلیل کمبود کارگر در بخش حمل نیز در کاهش فعالیت ها تاثیر گذار بوده است. اگر چه در روزهای ۱۷ تا ۲۰ ژانویه ،قیمت ها روند صعودی داشته اند ولی پیش بینی می شود با خاتمه تعطیلات نیز افزایش بیشتری داشته باشند.

خوش بینی نسبت به شکل گیری معاملات بهتر در بازار متانول در سال جدید میلادی و پس از تعطیلات سال نو چینی از آن جا ناشی می شود که دولت چین سیاست اعمال محدودیت به دلیل کوید ۱۹ را تغییر داده و سعی نموده است تا اقتصاد خود را پس از سه سال محدودیت باز گشایی نماید.عدم واردات از ایران به دلیل کمبود گاز واحد های تولید کننده متانول در ایران در رشد قیمت ها در چین تاثیر گذار خواهد بود.

کاهش ادامه دار گاز در ایران

در هفته منتهی به ۲۰ ژانویه کاهش گاز برای واحد‌های تولید متانول در ایران به صورت جدی مطرح بود و این کاهش نه تنها به صنایع تولیدی بلکه به مدارس و ادارات تهران نیز رسید تا کشور بتواند گاز خانگی را برای مردم در سرمای زمستان تامین نماید.

چند واحد تولید متانول ازجمله، فن آوران، سبلان، کیمیا پارس و کاوه به حالت تعطیل درآمدند. یکی از واحد‌های پتروشیمی زاگرس نیز از ۶ دسامبر با ظرفیت کم در حال تولید بوده و واحد دیگر این پتروشیمی نیز با ظرفیت پایین به کار ادامه می دهد.

بازار جنوب شرق آسیا با توجه به افزایش عرضه متانول در منطقه و آغاز به کار چند واحد تولیدی که تحت تعمیرات بودند کمی متعادل تر شد وقیمت ها در منطقه کاهش یافت.

واحد تولید متانول متعلق به شرکت Kaltim در اندونزی با ظرفیت تولید ۶۶۰ هزار تن متانول در سال، در روز ۱۸ ژانویه مجددا در مدار تولید قرار گرفت. این واحد در روز ۹ دسامبر برای انجام تعمیرات تعطیل شده بود و درحال حاضر با ظرفیت کم مشغول تولید می باشد.

بازار غیر قابل پیش بینی در هند

تقاضا برای متانول در هندوستان در این هفته کاهش یافت و بازار این هفته متانول در هند غیر قابل پیش بینی توصیف شد. عرضه از سوی خاور میانه کم بود و اغلب بارهای ارسالی نیز در ماه ژانویه حمل شده اند و اگرچه قیمت های محلی پایین بود ولی قیمت متانول وارداتی از خاور میانه به دلیل محدود بودن واردات از این منطقه با افزایش همراه شد

قیمت های ماه فوریه بر اساس ترم CFR هندوستان به سطح ۳۳۵ دلار در هر تن رسید و محموله های عربستان نیز تا ۳۴۵ دلار قیمت گذاری شد.

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *