بازارهای جهانی متانول

بازارهای جهانی متانول

راه اندازی واحد‌های تعطیل شده در ایران

از میان واحد های تعطیل شده تولید متانول ایران بسیاری از آنها پس از تعمیرات راه‌اندازی شده اند ولی واحد تولید متانول شرکت ایران کاوه با ظرفیت تولید ۲.۳ میلیون تن در سال از روز ۵ دسامبر تا کنون تعطیل بوده و کماکان تعطیل می باشد.

واحد دوم تولید متانول پتروشیمی زاگرس که از روز ۶ دسامبر تعطیل و تحت تعمیرات قرار گرفته بود هم اکنون مجددا راه اندازی شده و در خط تولید قرار گرفته است.
واحد های تولید متانول مرجان، فناوران و کیمیا پارس با ظرفیت تولید کمتر از قبل در سرویس قرار گرفته اند.

واحد تولید متانول شرکت OQ عمان با ظرفیت تولید ۱.۳ میلیون تن در سال از روزهای پنجم و ششم ماه مارس تحت تعمیرات قرار گرفته و در پایان ماه مجددا وارد مدار تولید شده است.
پیش بینی می شود در ماه آوریل تولید متانول ایران نسبت به ماه مارس افزایش داشته باشد که دلیل آن می تواند گرمی هوا و بهتر شدن عرضه گاز به واحدهای تولیدی همچنین راه اندازی واحد هایی باشد که تاکنون تعطیل بودند. در حال حاضر از میان واحدهای تولید متانول در ایران فقط واحد تولید متانول کاوه با ظرفیت تولید ۲.۳ میلیون تن در سال تعطیل میباشد.

دی پلیمر آرین، واحد جدید تولید متانول در ایران

جدیدترین واحد تولید متانول ایران با نام دی پلیمر آرین با ظرفیت تولید ۱.۶۵ میلیون تن متانول در سال به زودی در عسلویه راه اندازی و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت اما به دلیل اینکه برای اولین بار وارد مدار تولید می گردد ممکن است نتواند در شروع کار ظرفیت اسمی خود را محقق سازد.

بازارهای جهانی متانول

بازارهای جهانی متانول

علاوه بر واحد تولید متانول دی پلیمر آرین دو واحد دیگر نیز طی سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ در ایران راه اندازی خواهد شد. با توجه به افزایش تولید متانول در ایران تولید کنندگان به دنبال یافتن مشتریان و بازارهای جدید برای فروش محصولات خود هستند.

راه اندازی یک واحد متانول و افزایش عرضه در چین

قیمت های متانول در چین کماکان در حال کاهش می باشد این سومین هفته متوالی است که در چین قیمت ها رو به کاهش میرود و مدت نه ماه است که وضعیت کاهشی قیمت متانول در چین ادامه دارد.

پس از راه اندازی واحد بزرگ وجدید تولید متانول در چین با ظرفیت میلیون تن در سال میزان عرضه متانول بیشتر و کاهش قیمت محلی نیز شدیدتر شد.
قیمت متانول وارداتی به کشور چین در شروع هفته دوم آوریل بین ۲۹۱ تا ۲۹۲ دلار در هر تن بود. در ادامه هفته قیمت بر روی ۲۹۲ دلار در هر تن تثبیت گردید و اقدامات خرید و واردات

یک محموله ۵۰۰۰ تنی متانول از قطر برای تحویل در ماه می انجام شد. اگرچه قیمت متانول وارداتی در حد یک دلار در هر تن افزایش یافت اما وضعیت بازار متانول چین در مجموع با توجه به عرضه زیاد کماکان کاهشی است.

تعطیلات عید فطر و کاهش تقاضا

علیرغم کاهش دور از انتظار عرضه متانول، کاهش تقاضا در پایین دست به صورت مستمر باعث تعادل در بازار می گردد. با توجه به نزدیک شدن به تعطیلات عید فطر در اندونزی و مالزی بسیاری از صنایع تولیدی تعطیل می شوند وتقاضا برای خرید متانول از سوی این دو کشور بزرگ کاهش می یابد.

در اندونزی رفت و آمد خودرو های سنگین نیز در طی روزهای ۱۹ آوریل تا دوم می به مناسبت تعطیلات عیدفطر ممنوع می گردد و بنابراین رساندن خوراک به واحدهای پایین دست و واحدهای تولید حلال ورزین مشکل تر می گردد. فقط واحد های تولید بیودیزل تا حدودی کمتر تاثیر می پذیرند زیرا در مسیر بنادری قرار دارند که محموله ها از آنجا وارد میشود.

methanol market - بازار نفت و گاز پتروشیمی
بررسی قیمت ها در سه قاره آمریکا و اروپا و آسیا اقیانوسیه نشان می‌دهد که بالاترین قیمت های متانول متعلق به امریکا و بعد از آن اروپا می باشد و در آسیا نیز که قیمت ها از دو قاره دیگر پایین تر میباشد کشورهای تایوان و کره جنوبی بالاترین قیمت ها را دارند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *