جدیدترین پیش بینی آرگوس از تقاضای جهانی نفت در سال 2023

,
پیش بینی آرگوس از تقاضای جهانی نفت

تازه ترین ارزیابی آرگوس از رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی حدود 1.74 میلیون بشکه در روز است که این رقم نسبت به ماه گذشته تغییری نداشته است. با این حساب، تقاضای جهانی نفت امسال به 100.4 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که حدود 150 هزار بشکه بالاتر از دوره قبل از بحران ویروس کرونا در سال 2019 میلادی است.

البته این روند بر خلاف رشد تقاضای 800 هزار بشکه در روز چین نسبت به رقم 730 هزار بشکه اعلام شده در گزارش ماه قبل است که به طور کامل ناشی از افزایش مصرف نفت سفید به میزان 200 هزار بشکه در روز است در مقایسه با 100 هزار بشکه در روز طی ماه قبل.

بازنگری‌های صعودی اندکی نیز در رشد تقاضای اروپا و برزیل انجام شده است. اما اینها با رشد کمتر مورد انتظار در ایالات متحده ژاپن و کره جنوبی جبران می شود. به طور کلی به نظر می رسد شرایط کلان اقتصاد جهانی طی ماه های آینده همچنان با چالش های بزرگی روبرو باشد و پیش بینی می شود چشم انداز تقاضای جهانی نفت در آینده نزدیک با کاهش روبرو شود.

افزایش 25 واحدی نرخ بهره طی ماه گذشته از سوی فدرال رزرو ایالات متحده، بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان، نرخ بهره را به سطوحی رسانده است که در 15 سال گذشته بی سابقه بوده است.

علاوه بر شکنندگی بخش بانکی ایالات متحده و تقویت ارزش دلار، نگرانی هایی در مورد عدم پرداخت بدهی های ایالات متحده وجود دارد، اگر توافق کنگره برای افزایش سقف بدهی تا اول ژوئن حاصل نشود.
فعالیت‌های تولیدی ایالات متحده در ماه آوریل برای اولین بار در شش ماه گذشته افزایش یافت، در حالی که شاخص مدیران خرید بخش خدمات (PMI) با سریع‌ترین نرخ در 12 ماه گذشته افزایش یافته است.

داده های اداره اطلاعات انرژی آمریکا مربوط به تقاضای گازوئیل نشان می دهد که یک رکود خفیف در حال حاضر در راه است. در مقایسه با یک سال قبل، تقاضای بنزین ایالات متحده افزایش یافته است، اما هنوز به سطح قبل از همه گیری بازنگشته است.

در اروپا، وضعیت مصرف گازوئیل در دو ماه اول سال 2023 کاملاً مشابه ایالات متحده است و حجم آن نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. اما از نظر بنزین، مصرف ژانویه تا فوریه در پنج بازار بزرگ اروپایی آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا و اسپانیا در واقع حتی نسبت به قبل از همه‌گیری نیز افزایش یافته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *