تقاضای جهانی نفت در ماه دسامبر رکورد زد

تقاضای جهانی نفت در ماه دسامبر رکورد زد

تقاضای جهانی نفت در ماه دسامبر; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

داده‌های جدید موسسه “جودی” نشان می دهد تقاضای جهانی نفت در ماه دسامبر 2022 میلادی با 1.3 میلیون بشکه در روز افزایش به رکورد جدیدی رسیده است. این آمارها نشان می دهد تقاضای جهانی نفت در دسامبر 2022 با رشد 102 درصدی نسبت به دسامبر 2019 یعنی سطح قبل از بحران ویروس کرونا روبرو شده است.

بر اساس آمارهای موسسه جودی، افزایش مصرف در ژاپن، اندونزی و کره جنوبی عامل اصلی رشد فزاینده تقاضای جهانی نفت در ماه پایانی سال گذشته میلادی بوده است. در ژاپن، تقاضای کل نفت با 512000 بشکه در روز افزایش به بالاترین حد در 12 ماه گذشته رسیده است.

داده های این موسسه همچنین نشان داد که در ماه نوامبر، تقاضای جهانی نفت به دلیل تقاضای قوی در چین، هند و ژاپن به بالاترین حد در 9 ماه گذشته رسید. مجمع جهانی انرژی نیز اعلام کرد: در ماه دسامبر، در حالی که تقاضای جهانی افزایش یافت، تولید نفت خام به پایین‌ترین حد در پنج ماه گذشته رسید که علت اصلی آن افت تولید آمریکا و بریتانیا بوده است.

بازارها در ماه دسامبر نسبت به نوامبر از نظر عرضه و تقاضا شرایط سخت تری داشته است، اما بر اساس این داده ها، ذخایر جهانی نفت خام و محصولات پالایشی در مقایسه فصلی 5.46 میلیون بشکه افزایش یافت. با این حال، سطح این ذخایر 354 میلیون بشکه کمتر از میانگین پنج ساله باقی مانده است.

نکته مهم دیگر این گزارش این است که صادرات نفت خام عربستان سعودی در ماه دسامبر با 157 هزار بشکه افزایش به 7.44 میلیون بشکه در روز رسید، در حالی که تولید نفت خام با 33 هزار بشکه کاهش به 10.44 میلیون بشکه در روز رسید.

داده ها نشان می دهد که ذخایر نفت خام در بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان در ماه دسامبر 3.05 میلیون بشکه کاهش یافت، در حالی که موجودی محصولات 2.66 میلیون بشکه افزایش داشته است.

تولید نفت خام ایالات متحده با 288000 بشکه کاهش به 12.09 میلیون بشکه در روز رسید، در حالی که تقاضای کل نفت خام این کشور با 169000 بشکه در روز افزایش به 20.76 میلیون بشکه در روز رسیده است.

تقاضای جهانی گاز طبیعی نیز در ماه دسامبر افزایش یافت، اما ذخایر گاز طبیعی در اتحادیه اروپا و بریتانیا در دسامبر 9.5 میلیارد متر مکعب کاهش یافت که کمتر از میانگین فصلی 11.5 میلیارد متر مکعب بود.

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *