چین تقاضای جهانی نفت را افزایش می دهد

تقاضای جهانی نفت

سال‌هاست که وضعیت اقتصادی چین یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت نفت بوده است. از یک‌سو عدم تعادل گسترده بین نیازهای نفتی چین به‌منظور تقویت اقتصادی این کشور و ازسوی دیگر کمبود ذخایر نفتی آن به این معناست که این کشور تقریباً به‌تنهایی توانسته است “ابر چرخه” (سوپرسیکل) کالاهای تولید شده را در دوره‌های مختلف از اوایل دهه 1990 تاکنون، ایجاد و حفظ کند.

مشخصه بارز این کار افزایش مداوم قیمت بسیاری از کالاهای مورد استفاده در تولید و زیرساخت چین بوده است. نیازهای انرژی مبتنی بر رشد اقتصادی چین، این کشور را به بزرگترین واردکننده خالص نفت و سایر سوخت‌های مایع در جهان در سال 2013 تبدیل کرد.

در اواخر سال 2017، نرخ بالای رشد اقتصادی چین به این کشور اجازه داد تا از ایالات متحده به‌عنوان بزرگترین واردکننده خالص سالانه پیشی بگیرد. درحال حاضر، چین 15 تا 20 درصد از کل تقاضای جهانی نفت را به خود اختصاص داده است. داده‌های منتشر شده اخیر نشان می‌دهد بهبود اقتصادی چین پس از کووید و تقاضای نفت آن در نقطه اوج خود قرار دارند.

جنبه منفی این امر برای کسانی که خواهان افزایش قیمت نفت هستند، شامل هیچ یک از کشورهای غربی نمی‌شود، هفته گذشته چندین نشانه نگران کننده از بهبود اقتصادی چین پس از کووید مشاهده شد.

براساس ارقام منتشر شده توسط اداره ملی آمار چین در هفته گذشته، تولید صنعتی در آوریل امسال نسبت به سال گذشته 5.6 درصد افزایش داشت. اگرچه این رقم در ماه مارس 3.9 درصد بود اما بسیار کمتر از پیش‌بینی‌های تحلیلگران برای افزایش 10.9 درصدی بوده است. علت ناامیدکننده بودن چنین ارقامی این بود که در آوریل 2022، با وجود محدودیت‌های سختگیرانه کووید بسیار کمتر از حد معمول بود.

از جنبه مثبت، آژانس بین‌المللی انرژی در زمان اعلام این ارقام ناامیدکننده اعلام کرده است که انتظار دارد تقاضای جهانی نفت در سال جاری سریعتر از حد انتظار افزایش یافته و به 102 میلیون بشکه در روز برسد.

به گفته این آژانس، تقاضای جهانی نفت به دلیل رشد تقاضای چین در سال 2023 تا 2.2 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که حدود 200000 بشکه بیشتر از گزارش ماه قبل آن است.

آژانس بین‌المللی انرژی همچنین به بهبود قابل‌ توجه سفرهای جاده‌ای و هوایی چین در ماه مارس اشاره کرد و آن را عامل اصلی افزایش 450000 بشکه‌ای ماهانه تقاضا در این کشور دانست که به رکورد جدید 16 میلیون بشکه ای در روز رسید. براساس این گزارش، تقاضای سالانه چین در سال جاری به‌طور متوسط ​​16 میلیون بشکه در روز است که نسبت به سال 2022، 1.3 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

این تحلیل موضوعی به‌طور کلی با دیدگاه‌های تحلیلگران معروف چینی که در سال‌های اخیر اویل پرایس انحصارا با آنها مصاحبه داشته است، مطابقت دارد اما تنها یک نکته‌ وجود دارد و آن هم اینکه آژانس بین‌المللی انرژی بر دو نکته مهم تاکید نکرده است.

اینکه بازگشت دوباره بازار و افزایش حجم سفرها تقاضای نفت چین را افزایش داده است، شکی نیست اما محدودیتی برای ادامه این کار وجود دارد. مثبت بودن رشد نیز نشانه‌ دیگری بود مبنی بر اینکه بخش املاک چین پس از مدت‌ها ممکن است اندکی بهبود یابد.

روری گرین، اقتصاددان ارشد چین در تی اس لومبارد در لندن به اویل پرایس گفت “اگرچه تورم قیمت ملک در محدوده منفی باقی می‌ماند اما قیمت‌ها همچنان به بهبود ماهانه خود ادامه می‌دهند و درحال حاضر 64 شهر از 70 شهر افزایش قیمت ماهانه را گزارش دادند”.

این موضوع مجدداً در ارقام منتشر شده در هفته گذشته مشاهده شد که نشان از افت 0.2 درصدی قیمت مسکن جدید در این 70 شهر بزرگ در آوریل است که بسیار کندتر از کاهش 0.8 درصدی ماه قبل است.

این دوازدهمین ماه متوالی کاهش قیمت خانه‌های جدید بود اما با پایین‌ترین سرعت از ماه می 2022. چیزی که آژانس بین‌المللی انرژی بر آن تاکید نمی‌کند این است که رونق اقتصادی کنونی در چین ممکن است مانند سایر موارد قبلی نباشد.

اولین بخش از رشد اقتصادی عظیم چین توسعه توانمندی‌های تولیدی این کشور است. این بخش همچنین شامل مهاجرت دسته جمعی کارگران جدید از روستاها و شهرها بود که نیاز به ایجاد زیرساخت‌های عظیم انرژی را در برداشت.

این تغییر فاز دوم ترکیب رشد اقتصادی چین را رقم زد و سال‌ها، در کنار مرحله سوم رشد اقتصادی چین، که با ظهور طبقه متوسط تقاضای کالا و خدمات را براساس مصرف داخلی تامین می‌کرد، ادامه یافت. تمام این مراحل نتیجه خالص افزایش تصاعدی تقاضای چین برای انرژی بود. اگرچه این‌بار، همانطور که گرین تاکید کرد، رهبری مرکزی چین به جای محرک‌های تهاجمی، بر بازگشایی و حذف سیاست‌های منفی تکیه می‌کند.

برای اولین بار، بهبود اوضاع اقتصادی در چین با مصرف خانوارها هدایت می‌شود زیرا پس از سه سال محدودیت‌های متناوب، می‌توان تقاضا و پس‌اندازی حدود 4 درصد تولید ناخالص داخلی وجود دارد. وی افزود “درمورد قیمت نفت، باید توجه داشت که حمل‌و‌نقل تنها 54 درصد از مصرف نفت چین را تشکیل می‌دهد درحالی‌که این میزان در ایالات متحده و اروپا به‌ترتیب 72 و 68 درصد است.

در سال 2022، واردات خالص نفت و نفت پالایشی 8 درصد کمتر از دوران قبل از کووید بود که با ایجاد زیرساخت‌ها و تولید صادرات محور تا حدودی کسری دارایی را جبران کرد. گرین با بیان اینکه رانندگان باید امسال تقاضا را با افزایش سفر تغییر دهند، گفت نتیجه قطعی افزایش تقاضای نفت است که آن را 5 تا 8 درصد در حجم خالص واردات تخمین می‌زنیم اما بعید است این امر باعث افزایش قیمت نفت شود.

این نکته آخر مورد توجه آژانس بین‌المللی انرژی قرار گرفت. در این گزارش آمده است صادرات نفت روسیه در آوریل، پس از تهاجم به اوکراین، با رشد 8.3 میلیون بشکه‌ای در روز به بالاترین حد خود رسید که نشان می‌دهد روسیه درحال افزایش صادرات خود برای جبران کاهش ارزش بازار نفت خام خود است.

آژانس بین‌المللی انرژی گفت “طبق برآوردهای ما، مسکو نه تنها کاهش عرضه 500000 بشکه‌ای اعلام شده خود را به طور کامل انجام نداده بلکه ممکن است تولید را برای جبران درآمد ازدست رفته افزایش دهد”.

براساس داده‌های رسمی گمرک چین، واردات نفت خام این کشور از روسیه در آوریل با 8.6 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 1.73 میلیون بشکه در روز رسید. با این‌حال، دو نکته مهم در مورد این ارقام وجود دارد که در کتاب جدیدم نیز تحلیل شده‌اند. اولین مورد این است که درست مانند نفت ایران در دوره‌های مختلف تحریم، نفتی که در انبارهای شناور در داخل و اطراف چین بدون عبور از گمرک نگهداری می‌شود به عنوان نفت وارداتی در داده های گمرک نشان داده نمی‌شود.

مورد دوم این است که همانند نفت ایران که به نفت عراق تغییر نام داده شد، نفت روسیه حتی اگر از گمرک عبور کند می‌تواند به‌راحتی توسط چین به‌عنوان نفت یک کشور غیرتحریمی تغییر نام دهد. به‌طور خلاصه، ممکن است چین درحال حاضر تمام نفت روسیه را که به آن نیاز دارد وارد کرده و حتی ذخیره کند و این امر همچنان عاملی برای افزایش قیمت نفت خواهد بود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *