بازارهای جهانی نفت/ آرگوس

,
بازارهای جهانی نفت/ آرگوس

بازارهای جهانی نفت/ آرگوس

تحلیل آرگوس از بازار های جهانی نفت

به گزارش بازار نفت و گاز شرکت های نفتی در حال بررسی دقیق آنچه مقامات روسی می گویند و آنچه شرکت های انرژی انجام می دهند، هستند تا سرنخ هایی از شوک های احتمالی عرضه در آینده به دست آورند. باید دید این سیاست به کجا خواهد رسید. این سؤال که مسکو چگونه به طرح ایالات متحده برای محدود کردن قیمت فروش نفت خود واکنش نشان خواهد داد، از اهمیت بالایی در جهت گری قیمت نفت در 6 ماه آینده برخوردار است.

با اینکه خواندن سرنخ ها بسیار دشوار است اما بدون شک، هدف مسکو همین است. از زمان حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه، بازارهای نفت دچار بی ثباتی شده اند. رنج قیمت معاملات آتی برنت در سال جاری بیش از دو برابر شده و به 5 دلار در هر بشکه رسیده است که یکی از بزرگ ترین حرکت های قیمتی در چهار دهه گذشته از آغاز درگیری ها در اوکراین تاکنون را به ثبت رساند. با توجه به نمودار زیر، روسیه همچنان بیش از 7 میلیون بشکه در روز نفت خام صادر می کند.

بازارهای جهانی نفت/ آرگوس

بازارهای جهانی نفت/ آرگوس

اظهارات مقامات روسیه و اقدامات شرکت های انرژی آن بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. خط لوله گاز طبیعی نورد استریم 1 به آلمان در 21 ژوئیه برابر با 30 تیر پس از وقفه برای تعمیر و نگهداری، مجددا راه اندازی شد و نگرانی ها از قطع صادرات گاز طبیعی توسط روسیه را برطرف کرد. با این حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در 19 ژوئیه برابر با 28 تیر در تهران با اشاره به وضعیت توربین هایی که برای تعمیر به کانادا فرستاده شده است، گفت که ممکن است صادرات روسیه کاهش یابد؛ باید از وضعیت توربین ها آگاه شویم و اینکه آیا تحت تحریم هستند یا خیر.

واکنش روسیه به سقف قیمت های پیشنهادی نفت جنبه دیگری از گمانه زنی ها است. پوتین هشدار داد که این سیاست ممکن است منجر به افزایش قیمت ها، مشابه با آنچه که در حال حاضر در بازارهای گاز طبیعی دیده می شود، خواهد شد. قیمت نفت که در حال حاضر به دلیل کاهش نقدینگی در نوسان است، اکنون نسبت به اظهارات مقامات روسیه بسیار آسیب پذیر است.

مسکو از منابع هیدروکربنی خود برای ایجاد تردید و سردرگمی در میان متحدان غربی در راستای حمایت آنها از اوکراین استفاده می کند و عدم اطمینان در بازار بخشی از این استراتژی محسوب می شود.

تردید ایالات متحده برای ظرفیت مازاد نفت

ظرفیت مازاد محدود و عدم اطمینان از عرضۀ روسیه می تواند مانع از برآوردن تقاضاهای ایالات متحده برای تولید بیشتر توسط ائتلاف اوپک پلاس شود. جو بایدن، رئیس جمهور امریکا عربستان سعودی را بدون تعهد مشخصی از سوی ریاض برای افزایش تولید نفت خام ترک کرد. عادل الجبیر، فرستاده عربستان سعودی تصمیم گیری نهایی درباره سیاست تولید را به اوپک پلاس موکول کرد.

الجبیر می گوید: ما این کار را با مشورت شرکای اوپک و اوپک پلاس به منظور ارزیابی اینکه آیا به عرضه نفت بیشتری به بازارها نیاز هست یا خیر، انجام می دهیم. اگر بازار به این عرضه نیاز داشته باشد، اقداماتی برای اطمینان از برآورده شدن این نیازها انجام خواهد شد. سفر بایدن به عربستان سعودی از نظر بسیاری از مقامات داخلی این کشور عمدتا در زمینه انرژی و تضمین تعهد بزرگ ترین تولیدکننده نفت اوپک برای پمپاژ بیشتر نفت بود؛ پس از اینکه قیمت خرده فروشی بنزین در امریکا در اوایل ماه جاری رکورد زد.

مقامات ایالات متحده معتقدند که تولیدکنندگان خاورمیانه به درخواست آنها برای عرضه بیشتر پاسخ مثبت خواهند داد. اما برخی از نمایندگان اوپک پلاس این سؤال را مطرح می کنند که آیا ائتلاف می تواند نفت بیشتری به بازار تزریق کند یا خیر. بسیاری از اعضای ائتلاف تاکنون نتوانسته اند سهمیه تولید خود را برآورده کنند. براساس نظرسنجی آرگوس، تولید اوپک پلاس بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز کمتر از هدف خود در ژوئن بود.

کاهش ظرفیت مازاد یکی دیگر از نگرانی های اصلی اوپک پلاس است و مقامات عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی و نیجریه خواهان سرمایه گذاری بین المللی بیشتر در حوزه نفت هستند. محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان در 16 ژوئیه برابر با 25 تیر از نیاز به سرمایه گذاری در سوخت فسیلی خبر داد و اینکه اتخاذ سیاست های غیرواقعی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با حذف برخی از منابع انرژی منجر به تورم بی سابقه، افزایش بهای انرژی، افزایش نرخ بیکاری، تشدید مشکلات اجتماعی و امنیتی در سال های آتی خواهد شد.

پیش بینی تولید نفت شیل

انتظار می رود با وجود قیمت های بسیار بالای نفت و محدودیت های زنجیره تأمین مداوم رشد تولید نفت شیل را در سال جاری و سال آینده محدود کند. تقریبا تمام مدیران نفت و گاز که به آخرین نظرسنجی انرژی بانک فدرال رزرو دالاس پاسخ دادند، می گویند که مسائل زنجیره تأمین اثرات منفی بر شرکت های آنها به همراه دارد. دو سوم از این مدیران معتقدند که ممکن است بیش از 12 ماه طول بکشد تا کمبود گسترده نیروی کار، تجهیزات، فولاد، شن و ماسه، و مواد شیمیایی برطرف شود که در حال حاضر مانع رشد سریع تر تولید شده است.

براساس آخرین چشم انداز کوتاه مدت انرژی EIA، تولید نفت امریکا کندتر از آنچه قبلا تصور می شد افزایش خواهد یافت. انتظار می رود عرضه نفت خام امریکا در سال جاری 730 هزار بشکه در روز افزایش یابد و این رقم در سال آینده به 860 هزار تا در روز برسد. به طور کلی، 89 درصد از شرکت هایی که به نظرسنجی فدرال رزرو دالاس پاسخ دادند، معتقدند که در صورت کمبود لوله های فولادی مانند لوله مته ای با 83 درصد کمبود تجهیزات، 65 درصد کمبود نیروی کار و 47 درصد کمبود مواد شیمیایی مواجه خواهند بود.

افزایش بی سابقه قیمت بنزین

افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ایالات متحده تضعیف تقاضای آن را به دنبال دارد و بسیاری از رانندگان را وادار می کند تا در مورد سفرهای جاده ای و تعطیلات آخر هفته شان تجدیدنظر کنند. داده های EIA نشان می دهد که قیمت خرده فروشی بنزین در ایالات متحده تا 13 ژوئیه برابر با 22 تیر همزمان با شروع سفرهای تابستانی، با 5 دلار افزایش به بالاترین حد خود رسیده بود.

به نظر می رسد این افزایش قیمت اثرات منفی بر میزان مصرف آن به دنبال داشته باشد. با توجه به نمودار زیر، تقاضای بنزین در نیمه اول ماه جاری روزانه به کمتر از 8.4 میلیون بشکه رسید که نسبت به سال گذشته نزدیک به 1 میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

بازار های جهانی نفت/ آرگوس

بازار های جهانی نفت/ آرگوس

آغاز کند سفرهای تابستانه در ایالات متحده و کاهش تقاضای قبل از آن در سه ماهه دوم منجر به افزایش ذخایر بنزین در ماه های ژوئن و جولای شده است. موجودی انبارها در نیمه اول ژوئیه نزدیک به 9 میلیون بشکه افزایش یافت که سریع تر از ژانویه بود. همان طور که در نمودار زیر مشخص شده است، حاشیه سود بنزین در سواحل خلیج در 20 ژوئیه برابر با 19 تیر تا حدود 28 دلار در هر بشکه کاهش یافت که در مقایسه با بالاترین رکورد، بیش از 60 دلار در بشکه کمتر بود.

بازار های جهانی نفت/ آرگوس

بازار های جهانی نفت/ آرگوس

به گفته فعالان بازار، علاقه به معاملۀ بنزین از سواحل خلیج به بازارهای سواحل شرقی در امتداد خط لوله استعماری که بزرگ ترین خط لوله فرآورده های تصفیه شده در ایالات متحده است، علیرغم آربیتراژ باز بین دو منطقه ضعیف بوده است. براساس داده های شرکت تحلیل نفتی ورتکسا، محموله های پالایشگاهی اروپا به سواحل اقیانوس اطلس امریکا در این ماه، در مقایسه با یک سال گذشته، بیش از یک سوم کاهش یافته است.

قیمت نفت خام

چند تن از تاجران قیمت نفت خام اورال دریایی را حدود 15 دلار در هر بشکه پایین تر از دریای شمال با ترم تحویل cif روتردام و cif آگوستا تعیین کردند اما هنوز مشخص نیست که آیا معاملاتی در این سطح انجام خواهد شد یا خیر. با توجه به بررسی های آرگوس، محموله های بالتیک از 4 آوریل برابر با 15 فروردین، زمانی که شرکت تجاری ترافیگورا محموله هایی با قیمت بسیار بالاتر از این سطح را ارائه کرد، با تخفیف 34.85 دلاری cif روتردام در هر بشکه معامله شده اند.

به گفته تاجران، محموله های صادراتی نفت خام اورال قزاقستان (کبکو) که توسط تولیدکنندگان قراق عرضه می شود، با تخفیف های تک رقمی به شاخص دریای شمال با ترم تحویل cif روتردام و cif آگوستا عرضه می شوند. تولیدکنندگان قزاق به تبعیت از شرکت دولتی کزمونای گس، نفت خام صادر شدۀ قزاقستان را از طریق روسیه با نام kebco صادر می کنند.

به گفته فعالان بازار، بیشتر محموله های کبکو که از بندر اوست لوگا و نووروسیسک در دریای سیاه بالتیک صادر می شوند، به سمت شمال غرب اروپا و دریای مدیترانه در حرکت هستند. با محدود شدن خرید بسیاری از خریداران اروپای شمالی پس از حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه، دسترسی به اطلاعات تجاری اورال نیز بسیار دشوار بوده است. کاهش تقاضا برای گرید ترش متوسط روسیه در شمال غربی اروپا باعث تغییر جهت جریان صادراتی به مدیترانه و شرق سوئز شده است. اتحادیه اروپا ماه گذشته تحریم واردات نفت خام روسیه از طریق دریا را اعلام کرد، اگرچه این تحریم ها تنها تا پایان سال جاری به طور کامل اعمال خواهند شد.

واردات نفت عربستان

عربستان سعودی در ماه های اخیر واردات HSFO روسیه را برای تولید برق در برنامه قرار داده و نفت خود را برای صادرات آزاد کرده است. با وجود تحریم های بین المللی که از آغاز حمله مسکو به اوکراین بر این کشور اعمال شده است، عربستان سعودی و امارات قصد ندارند از روسیه که یک شریک کلیدی در ائتلاف اوپک پلاس است، رویگردان شوند. براساس گزارشات شرکت تحلیل نفتی ورتکسا، واردات مستقیم عربستان سعودی از HSFO روسیه در سه ماهه دوم سال جاری 20 درصد افزایش داشت و به 30 هزار بشکه در روز رسید.

با توجه به داده های گمرک، هیچ محموله ای برای ماه جولای مستقیم به عربستان نمی رود. اما عرضه نفت کوره روسیه ممکن است از طریق امارات یا مصر انجام شود. براساس گزارشات ورتکسا، صادرات HSFO روسیه به خاورمیانه و مصر از آوریل تا ژوئن 100 هزار بشکه در روز بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تقریبا دو برابر ثبت شده است.

امارات، عربستان و مصر در سه ماهه دوم به ترتیب 37، 30 و 27 هزار بشکه در روز دریافت کرده اند. محموله های ارسالی به مصر به عین سخنه می روند و آرامکوی عربستان در این منطقه یک انبار ذخیره دارد. واردات HSFO عربستان سعودی از مصر در سال، از آوریل تا ژوئن به کمتر از 60 هزار بشکه در روز رسید؛ در حالی که عرضه از فجیره در امارات متحده عربی از 5 هزار بشکه در سال گذشته به 44 هزار بشکه در روز در سال جاری رشد داشت.

لینک منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *