کاهش قیمت جهانی نفت پس از تصمیم اخیر بانک مرکزی چین

کاهش قیمت جهانی نفت پس از تصمیم اخیر بانک مرکزی چین

قیمت نفت در آغاز معاملات روز سه‌شنبه پس از آن با کاهش روبرو شد که بانک مرکزی چین نرخ‌های وام‌دهی را کمتر از حد انتظار کاهش داد. این اقدام بانک مرکزی چین، نگرانی‌های بیشتری را نسبت به چشم‌انداز تقاضای نفت در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان ایجاد کرده است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال تا این لحظه با 5 سنت کاهش به 76 دلار و 4 سنت رسید. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 99 سنت کاهش 70 دلار و 79 سنت معامله شده است.

چین روز سه‌شنبه دو نرخ پایه وام – نرخ وام یک ساله (LPR) و LPR پنج ساله – را هر کدام 10 واحد کاهش داد. این کاهش ها که اولین بار در 10 ماه گذشته بود، کمتر از پیش بینی های کارشناسان اقتصادی بود، به طوری که 50 درصد از تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کاهش 15 واحدی نرخ بهره بانک مرکزی چین را داشتند. برخی تحلیلگران بازار انرژی بر این باورند که تجار نفت ممکن است برای بهبود چشم انداز خود در مورد تقاضا نیاز به بازگشت اقتصادی قوی چین داشته باشند.

کاهش نرخ‌ بهره در چین به دنبال داده‌های اقتصادی اخیر است که نشان می‌دهد بخش‌های خرده‌فروشی و کارخانه‌های این کشور در تلاش برای حفظ حرکتی هستند که در اوایل سال جاری مشاهده شد.

دولت چین هفته گذشته برای بحث در مورد اقداماتی برای تحریک رشد اقتصادی تشکیل جلسه داد و چندین بانک بزرگ پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی چین را در سال 2023 کاهش دادند.
روز دوشنبه، دو سیاستگذار بانک مرکزی اروپا در بحبوحه خطرات تورم، از افزایش بیشتر نرخ بهره دفاع کردند. بازارها همچنین منتظر شهادت جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده در اواخر هفته برای ارزیابی وضعیت آینده نرخ بهره آمریکا هستند.

نرخ بهره بالاتر تمایل برای هزینه کردن بیشتر را کاهش داده و می تواند تقاضای نفت را نیز با افت روبرو کند. در سمت عرضه، صادرات و تولید نفت ایران علیرغم تحریم‌های آمریکا به بالاترین حد خود در سال 2023 رسیده است. روسیه قرار است در ماه جاری صادرات گازوئیل و بنزین از طریق دریا را افزایش دهد.

تحلیلگران جی پی مورگان در یادداشتی نوشتند: عرضه نفت از سوی تعدادی از کشورهای تولیدکننده افزایش یافته و این مساله موجب شگفتی بازار شده است: ایالات متحده، سایر کشورهای غیراوپک به غیر از اوپک پلاس، به عنوان مثال نیجریه، ایران، ونزوئلا. این بانک برآورد خود برای میانگین قیمت نفت برنت در سال جاری را به 81 دلار در هر بشکه رسانده که در مقایسه با پیش بینی قبلی 90 دلار کاهش یافته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پترشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *