چشم انداز جهانی نفت خام

چشم انداز جهانی نفت خام

صادرات نفت خام نروژ به امریکا

میدان نفتی استاتفورد در بخش نروژی دریای شمال، نزدیک به مرز دریایی بین نروژ و شتلند در انگلستان است، و یکی از قدیمی‌ترین حوزه‌های تولید نفت نروژ می‌باشد. شرکت EQUINOR نروژ حجم کل ذخایر این حوزه را بالغ بر ۹ میلیارد بشکه گزارش نموده است. بخش کوچکی از این حوزه نفتی در آب های انگلستان قرار دارد، ولی کلیه تجهیزات زمینی و غیر دریایی آن در نروژ است. نفت خام شیرین این حوزه مستقیماً توسط تانکرها بارگیری شده و به مناطقی در شمال غرب اروپا ارسال می‌گردد.

صادرات نفت خام این حوزه به خارج از مرزهای اروپا و در مسیرهای طولانی تر از طریق ترمینال MONGSTAD صورت می گیرد و نفت خام از طریق این ترمینال به مقاصد دورتر صادر می گردد. مقصد صادراتی این ترمینال عمدتاً شرق آمریکا سواحل خلیج آمریکا می‌باشد. میزان صادرات این حوزه در ماه آگوست به طور متوسط در حدود ۷۸۱۹۴ بشکه در روز و برنامه ریزی انجام شده برای ماه سپتامبر نیز ۵۱۶۶۷ بشکه‌ در روز می باشد.

نروژ صادرات سوخت معدنی، روغن، محصولات تقطیر به ایالات متحده

نروژ صادرات سوخت معدنی، روغن، محصولات تقطیر به ایالات متحده

آفریقا جایگزین اروپا برای بازار نفت خام روسیه

علاوه بر چین و هندوستان که پس از حمله روسیه به اوکراین تحریم‌های شدید اروپا مشتریان اصلی نفت خام و فرآورده‌های نفتی روسیه بودند؛ آفریقا نیز به یک بازار جدید هدف برای محصولات نفتی روسیه تبدیل شده است. روسیه تصمیم گرفته است که کشورهای آفریقایی را به عنوان جایگزین مشتریان اروپایی خود در نظر بگیرد و کاهش صادرات خود به اروپا را از طریق افزایش صادرات به آفریقا جبران نماید.

از پس از حمله به اوکراین میزان صادرات مواد نفتی روسیه به آفریقا به شدت اوج گرفته است و بلافاصله پس از اعمال تحریم‌ها از سوی اتحادیه اروپا صادرات روسیه به نیجریه تونس و لیبی افزایش چشمگیری یافت. پس از سقوط هواپیمای رهبر گروه واگنرسرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با سفر به آفریقا اعلام نمود که روسیه به تعهدات امنیتی خود نسبت به آفریقا از طریق گروه واگنر کماکان پایبند است و پس از مرگ پریکوژین با رهبری جدید نقش خود را ایفا خواهد نمود.

چشم انداز بازار نفت در سال ۲۰۲۴

کاهش تولید نفت عربستان عامل افزایش قیمت

افسار گسیختگی قیمت نفت خام عربستان سعودی باعث خواهد شد، که صادر کنندگان نفت خام برنت نیز قیمت نفت خام خود را علی رغم نگرانی‌ها در خصوص بهبود و افزایش تقاضا در چین به بالاتر از ۹۰ دلار تا پایان سال جاری برسانند. کاهش یک میلیون بشکه ای تولید نفت خام از سوی عربستان که از ماه ژوئن آغاز شد نشانه روشنی از افزایش خارج از کنترل و تهاجمی قیمت نفت بود.

با اقدام عربستان انتظار می‌رود در نیمه دوم سال جاری میلادی و همراه با سایر کاهش های احتمالی، در مجموع در حدود ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام کمتر به بازار عرضه گردد. در روز ۲۵ آگوست قیمت نفت خام برنت برای معاملات آینده ۸۴.۴۳ دلار در هر بشکه بود که ۱۳ دلار یا ۱۸ درصد نسبت به قیمت نفت خام برنت در پایان ماه ژوئن افزایش قیمت داشت.

تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که قیمت نفت خام برنت در ماه سپتامبر به ۸۵ دلار در هر بشکه برسد، اینکه احتمال می‌دهند تا پایان سال مجدداً قیمت‌ها به سطح ۷۸ دلار در هر بشکه بازگردد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *