بررسی بازار جهانی فسفات | هفته چهارم آگوست 2023

بررسی بازار جهانی فسفات | هفته چهارم آگوست 2023

صادرات مراکش به شرق اروپا

شرکت OCP مراکش در هفته منتهی به ۲۴ آگوست معاملات زیر را انجام داده است:

۳۳ هزار تن دی آمونیوم فسفات به قیمت ۵۴۰ تا ۵۵۵ دلار در هر تن در ماه سپتامبر و اکتبر به مقصد شرق اروپا بارگیری خواهد شد. ۱۳ هزار تن دی آمونیوم فسفات به قیمت ۵۵۵ تا۵۸۰ دلار‌ در هر تن براساس ترم فوب از سوی این شرکت به مقصد غرب اروپا در ماه‌ های سپتامبر و اکتبر حمل خواهد شد. ۷۰۰۰ تن دی آمونیوم فسفات براساس ترم فوب به قیمت ۵۶۰ تا ۵۹۰ دلار در هر تن در ماه آگوست و سپتامبر به مقصد غرب اروپا حمل خواهد شد. ۵۰۰۰ تن آمونیوم فسفات به قیمت ۵۵۵ تا ۵۶۵ دلار در هر تن در ماه‌ های سپتامبر تا اکتبر براساس ترم تحویل فوب به مقصد غرب اروپا حمل خواهد شد.

بررسی بازار جهانی فسفات | هفته چهارم آگوست 2023

بررسی بازار جهانی فسفات | هفته چهارم آگوست 2023

میزان صادرات کودهای شیمیایی از بندر JONF LASFAR مراکش از سال ۲۰۲۱ تا کنون نشان می دهد که مونو آمونیوم فسفات و دی آمونیوم فسفات مهم ترین اقلام صادراتی این بندر را تشکیل داده اند.

بررسی بازار جهانی فسفات | هفته چهارم آگوست 2023

بررسی بازار جهانی فسفات | هفته چهارم آگوست 2023

بیشترین حجم صادرات فسفات از شرکت OCP مراکش در سال جاری میلادی به کشورهای برزیل جیبوتی و هند بوده است. حجم عمده صادرات به برزیل را مونو آمونیوم فسفات و حجم عمده صادرات به جیبوتی را NPK تشکیل می دهد. بیشترین حجم صادرات شرکت OCP مراکش به هندوستان را دی آمونیوم فسفات تشکیل می دهد. ساحل عاج و آرژانتین از دیگر مقاصد صادراتی شرکت مذکور در سال جاری میلادی بوده اند.

بازار فسفات در خاورمیانه و آفریقا

عربستان

شرکت معادن در عربستان سعودی یک محموله دی آمونیوم فسفات به وزن ۵۰ هزار تن را به قیمت ۵۵۰ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR برای حمل در ماه آینده به مقصد هندوستان به فروش رساند. قیمت این محموله بر اساس ترم تحویل فوب ۵۴۰ دلار بود.

مصر

شرکت NCIC در مصر مزایده خود برای عرضه ۳۰ هزار تن دی آمونیوم فسفات را در روز ۲۸ آگوست به پایان خواهد رساند. زمان بارگیری پایان سپتامبر و یا آغاز اکتبر خواهد بود. یک شرکت تجاری در آغاز هفته منتهی به ۲۴ آگوست یک محموله دی آمونیوم فسفات به وزن ۴۰ هزار تن و یک محموله TSP به وزن ۵۰۰۰ تن را به مقصد ایالات متحده بارگیری نمود.

اردن

شرکت JPMC اردن مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار برای اجرای پروژه های متعدد در زمینه تولید کودهای شیمیایی و فراورده های فسفاته، در ۵ سال آینده سرمایه گذاری نموده است. این شرکت همچنین قصد دارد پروژه های در زمینه تولید آب شیرین در اردن را به اجرا بگذارد.

کاهش ذخایر و افزایش تقاضا در هند

قیمت دی آمونیوم فسفات در هندوستان در آخرین خریدهای انجام شده در هفته منتهی به ۲۴ آگوست در حدود ۵۵۰ دلار بر اساس ترم‌ CFR هندوستان بوده است. یک واردکننده بزرگ در این کشور یک محموله ۵۰ هزار تنی دی آمونیوم فسفات به قیمت ۵۵۰ دلار در هر تن از عربستان برای حمل در ماه سپتامبر خریداری نمود. شرکت GSFC در هند تقاضای خرید۵۰ هزار تن دی آمونیوم فسفات خود را که یک شرکت مراکشی به قیمت ۵۶۰ دلار در هر تن حاضر به تامین آن شد را ابطال نمود.

میزان خرید انجام شده دی آمونیوم فسفات برای ماه آگوست در حدود ۱.۳ میلیون تن بود، که در قیاس با خرید در مدت مشابه سال گذشته که ۹۱۳ هزار تن بود، افزایش نشان می‌دهد. میزان تولید دی آمونیوم فسفات در هندوستان تنها ۳۳۰ هزار تن می باشد، که به دلیل کمبود آمونیوم و سایر مواد مشابه برای تولید بوده است. ذخایر دی آمونیوم فسفات هندوستان در ماه جولای کاهش یافت، که دلیل آن افزایش تقاضای محلی برای دوره اوج مصرف کشاورزی در فصل تابستان است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *