2 عامل مهم افزایش قیمت جهانی نفت

,
2 عامل مهم افزایش قیمت جهانی نفت

قیمت نفت در بازارهای بین المللی در آغاز معاملات روز چهارشنبه در حالی با افزایش روبرو شد که در دو روز گذشته کاهش نسبی را تجربه کرده بود. به اعتقاد تحلیلگران، انتظارات سرمایه گذاران نسبت به اظهارات تهاجمی و هاوکیش مقام های فدرال رزرو آمریکا در اواخر بعد از ظهر امروز و کاهش احتمالی ذخایر نفت خام آمریکا توانسته است بر نگرانی های تقاضای چین غلبه کرده و موجب افزایش مجدد قیمت نفت شود.

معاملات آتی هر بشکه نفت برنت دریای شمال تا این لحظه با 35 سنت افزایش به 76.25 دلار رسید و هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 34 سنت افزایش 71.53 دلار معامله شده است.

ANZ Research در یادداشتی با اشاره به اقدامات کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا گفت: “ما انتظار داریم پاول، رئیس فدرال رزرو، یک شهادت تهاجمی و هاوکیش به کنگره ارائه دهد که منعکس کننده اقدام فدرال رزرو برای افزایش بیشتر نرخ بهره در ماه های آینده و تورم انعطاف پذیرتر در کوتاه مدت است.

انتظار می‌رود شهادت جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا در کنگره در اواخر روز چهارشنبه سرنخ‌هایی را در مورد تغییرات آتی نرخ‌ بهره در بزرگترین اقتصاد جهان ارائه دهد.

دو سیاستگذار فدرال رزرو و یک اقتصاددان که برای پیوستن به آنها در هیئت مدیره فدرال معرفی شده اند، گفتند تمرکز آنها بر کاهش تورم بسیار بالا است تا اقتصاد ایالات متحده بتواند به رشد پایدار بازگردد، تحولی که به نوبه خود می تواند تقاضای نفت را تقویت کند.

کاهش احتمالی ذخایر نفت خام آمریکا نیز موجب تقویت قیمت نفت شده است. نظرسنجی رویترز از 5 تحلیلگر انرژی نشان می دهد ذخایر نفت خام آمریکا به طور متوسط در هفته منتهی به 16 ژوئن حدود 400 هزار بشکه کاهش یافت.

داده‌های رسمی ذخایر نفت ایالات متحده از سوی موسسه آمریکن پترولیوم در روز چهارشنبه و از سوی اداره اطلاعات انرژی در روز پنجشنبه منتشر خواهد شد، انتشار هر دو گزارش یک روز پس از تعطیلات رسمی ژوئن در روز دوشنبه به تعویق افتاد. این در حالی است که نگرانی‌ها در مورد بهبود تقاضا در چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان، افزایش قیمت‌ها را ، محدود کرد.

کلودیو گالیمبرتی، مدیر تحقیقات ریستاد انرژی، گفت: تنها دلیلی که فکر می‌کنم قیمت‌ها هنوز به طور پیوسته بالا نمی‌رود این است که داده‌های چین هنوز مشخص نیست تقاضا در نیمه دوم سال 2023 رشد بالایی داشته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *