قیمت های جهانی محصولات پلیمری+نمودار

قیمت های جهانی محصولات پلیمری+نمودار

قیمت های جهانی محصولات پلیمری در هفته منتهی به ۱۳ جولای

قیمت پی وی سی در روز ۱۳ جولای از سوی پلتس براساس ترم تحویل آزاد در شمال اروپا ۱۷۶۵ یورو در هر تن ارزیابی شد که نسبت به ارزیابی قیمت در هفته گذشته ۱۰ دلار ارزان تر است و در حال رسیدن به دامنه ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ یورویی است که یکی از فعالان بازار پیش از این برای قیمت واردات این محصول پیش بینی کرده بود.

کاهش قیمت محصولات پلیمری در ترکیه

قیمت های ترکیه و اروپا به دلیل کاهش تمایل جهانی به خریدپی وی سی در هفته دوم جولای کاهش یافت البته این کاهش در ترکیه که عرضه کننده عمده محصولات پی وی سی است بیشتر دیده شد. با توجه به تعطیلات مذهبی عید قربان در ترکیه میزان خرید از سوی خریداران در این ایام به امید کاهش قیمت بیشترکاهش یافت.

عرضه هایی از سوی دو کشور مصر و کره جنوبی به مقصد ترکیه به ترتیب باقیمت های ۱۳۰۰و ۱۳۵۰دلار در هر تن براساس ترمCIF و CFR ترکیه شنیده شد. در عین حال عرضه های اروپا به بازار ترکیه کاهش یافت زیرا احتمال می رود که با توجه به عرضه زیاد پی وی سی در بازار ترکیه قیمت این محصول در آنجا بیش از حد پایین بیاید و لذا صادرکنندگان اروپایی ،عرضه را کاهش دادند.

مقایسه قیمت پی وی سی از ۲۳فوریه تا ۱۳ جولای سال جاری میلادی نشان می دهد که قیمت این محصول در آمریکا از میانه ماه ژوئن کاهش شدیدی داشته به گونه ای که قیمت از کانال ۱۷۰۰دلاربه کانال ۱۰۰۰دلار نزول کرده است و قیمت در آسیا نیز ازحدود ۱۳۰۰دلار تا ۱۰۰۰دلار پایین آمده است.

کاهش قیمت محصولات پلیمری در ترکیه

تحلیل هفته پیش بینی قیمت پلیمر جهانی

قیمت های جهانی محصولات پلیمر اروپا

در قیمت های جهانی محصولات پلیمری اروپا، نوسانات کاهشی کمتر بوده وقیمت در این بازه زمانی بین۱۷۰۰تا ۲۰۰۰یورودر نوسان بوده ودر روز ۱۳ جولای بالاتر از ۱۷۰۰یوروبوده است.

در اروپا محموله های وارداتی پی وی سی با قیمت ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ یورو در هر تن عرضه شدند و کسانی که پیش از این محموله های خود را به قیمت ۱۹۰۰ یورو در هر تن وارد کرده بودند نتوانستند در زیر این قیمت محموله های خود را به فروش برسانند.

یک تولید کننده پی وی سی گفته است که تقاضا به دنبال فصل تعطیلات کاهش یافته است و ما با ابطال نمودن تقاضا ها و متوقف شدن کامیون ها به دلیل لغو سفارش ها مواجه شده ایم و مشخص نیست که آیا این تغییرات مقطعی است و یا اینکه شرایط به طور کلی عوض شده است.

یکی از فعالان بازار گفته است که ار در انتظار قیمت‌های پایین‌تر پی وی سی است ولی مسئله این است که قیمت گاز و احتمال قطع گاز به آلمان کماکان باقی است. وضعیت تقاضا در آینده مشخص نیست و چشم انداز روشنی را از آینده بازار نمی توان ترسیم نمود.

قیمت pvc برای تحویل به صورت آزاد در آلمان برای قراردادهای ماه جولای ۱۹۲۰ یورو در هر تن ارزیابی شد که سی یو رونسبت به هفته قبل کاهش نشان داد و ۷۵ یورو کمتر از قیمت پایان ماه ژوئن بود.

 

پنج هفته کاهش متوالی قیمت پی وی سی در چین

قیمت های پی وی سی در آسیا به دلیل عرضه بیشتر این محصول از سوی چین در هفته منتهی به ۱۳ جولای به کاهش خود برای پنجمین هفته متوالی ادامه دادند. برای اولین بارازآوریل سال ۲۰۲۰،قیمت یک تن محصول پی وی سی تولیدی چین بر اساس ترم تحویلCFR به زیر ۱۰۰۰ دلار در هر تن رسید و این در زمانی اتفاق می‌افتد که بازار آسیا سرگرم مبارزه با ویروس کووید ۱۹ و تلاش در جهت جلوگیری از آن است.

قیمت پی وی سی با ترم تحویل CFRچین در هفته منتهی به ۱۳ جولای با ۲۰ دلار کاهش ، ۹۸۰ دلار در هر تن ارزیابی شد ضمن اینکه قیمت هایی در حدود۹۷۰ تا ۹۸۰ دلار با توجه به کمبود تعداد معاملات شنیده شد.

در جنوب شرق آسیا نیز قیمت پی وی سی با ۲۰ دلار کاهش در هر تن ۱۰۸۰ دلار ارزیابی شد البته تولیدکنندگان قیمت خود را به ۱۱۰۰ دلار رساندند و قیمت هایی نیز بین ۸۰۰ تا ۸۵۰ دلار در بازار شنیده شد ولی در هر حال فعالیت ها در بازار با توجه به اینکه خریداران در انتظار قیمت‌های ماه آگوست بوده‌اندکم بوده است. در هندوستان قیمت پی وی سی بین ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۷ دلار در هر تن براساس ترم CFRهندوستان بوده است.

تقاضا فقط برای خرید های فوری پلی اتیلن ها

Low density polyethylene-LDPE

فعالیتهای خرید پلی اتیلن های با دانسیته پایین در هفته منتهی به ۱۳ جولای محدود بود زیرا خریداران ترجیح می دادند که فقط برای خرید هایی اقدام کنند که تقاضای فوری برای آن در بازار موجود بود.

بعضی از تولید کنندگان این ماده شیمیایی حاضر بودند که با تخفیف های بسیار خوب این محصول را به فروش برسانند تا بتوانند ذخایر خود را اندکی کاهش دهند و محصولات خود را با قیمت ۱۴۷۰تا ۱۵۵۰یورو‌ به بازار عرضه کردند.

بررسی بازار فراورده های پلیمری

بازار بدون تقاضای پلی پروپیلن

بازار پلی پروپیلن اروپا در هفته منتهی به ۱۳ جولای با توجه به فشار های فصلی بازار ضعیفی بود. روند نزولی قیمت ها ادامه داشت و واردات محموله هایی از خاورمیانه نیز به کاهش بیشتر قیمت دامن می زد. علی رغم وفور محصول در بازار با قیمت های پایین ، تمایل به خرید درحدبسیار پایینی بود.

یکی از فعالان بازار گفته است عدم اطمینان زیادی در بازار وجود دارد و آنچه که در این میان مفقود گشته تقاضا برای خرید است.

قیمت پلی پروپیلن از نوع تزریق هموپلیمر به صورت فروش آنی در روز ۱۳ جولای، ۱۴۵۰ یورو در هر تن بر اساس ترم تحویل شمال غرب اروپا بود که ۵۰یورو نسبت به روز گذشته و هفته گذشته کاهش داشت. قیمت ها در طول هفته همچنان رو به کاهش است و قیمت هایی بین ۱۳۰۰ تا ۱۵۲۰ یورو در روز ۱۳ جولای نیز شنیده شده است.

قیمت پیشنهادی از سوی تولید کننده به ۱۴۵۰یورو‌رسید و خریداران و تجار رقم هایی بین ۱۳۰۰ تا ۱۴۵۰ یورو را پیشنهاد می‌دهند.

قیمت های فروش آنی برای پلی پروپیلن از نوع کوپلیمر در روز ۱۳ جولای بر اساس تحویل آزاد در شمال غرب اروپا نسبت به هفته قبل تغییری نداشت و در قیمت ۱۶۰۰ یورو در هر تن باقی ماند زیرا عرضه کوپلیمر در قیاس با هموپلیمر کمتر بود.

قیمت مندرج در قراردادها بر اساس تحویل آزاد در آلمان برای هموپلیمر ۱۸۲۵ یورو و برای کوپلیمر ۱۸۹۵ یورو بود که هر دو محصول ۲۵ دلار نسبت به هفته گذشته و ۷۵ دلار نسبت به ماه ژوئن کاهش قیمت داشتند.

بازار پلی پروپیلن ترکیه در هفته منتهی به ۱۳ جولای با ثبات بود زیرا بسیاری از فعالان بازار در بازار حضور نداشتند و در تعطیلات بودند و از همین رو بازار آرام بود. قیمت این محصول نیز ۱۳۰۰ دلار در هر تن بر اساس ترم CFR ترکیه بود که تغییری نسبت به هفته گذشته نداشت و این به دلیل کاهش فعالیت ها وشروع تعطیلات با توجه به در پیش بودن عید قربان بود.

آخرین گزارش از بازار جهانی پلیمر+2022

ثبات در بازار اتیلن و کاهش تقاضا در آسیا

تقاضا در بازار اتیلن اروپا در هفته منتهی به ۸ جولای با ثبات بود هر چند که بعضی از منابع بازار از کاهش تقاضا و فعالیت در بخشهای پایین دست پلی اتیلن و پی وی سی خبر می دهند.

یکی از فعالان بازار گفته است که تقاضا برای اتیلن رو به کاهش است ولی کاهش تقاضای اتیلن همانند کاهش تقاضا برای پروپیلن خیلی شدید نیست و می‌توان گفت که این کاهش به تدریج در حال آغاز شدن است و نیاز به توجه دارد. چشم انداز ماه های جولای و آگوست برای بازار پلی اتیلن تا ماه سپتامبر بازاری کم تحرک را نشان می دهد.

ثبات در بازار اتیلن و کاهش تقاضا در آسیا

در قیمت های جهانی محصولات پلیمری، تمایل به خرید اتیلن در آسیا در حد پایینی قرار دارد زیرا با توجه به قیمت خوراک بالای واحدهای تولیدی وسودکم فراورده‌های اتیلنی تقاضا برای مشتقات این محصول کاهش یافته است.

نشانه های کمی از افزایش تقاضا برای مشتقات ومحصولات جانبی اتیلن در ماه آگوست وجود دارد ولی این نشانه ها آنقدر ضعیف است که با توجه به هزینه های بالای حمل نمی‌توان آن را به عنوان یک رشد برای قیمت این محصول تلقی کرد.

تولید کنندگان بابت قیمت نفتا- اتیلن تحت فشار قرار دارند و می گویند که میزان بهره برداری از استیم کراکرها که با خوراک نفتا کار می کنند پایین است و این باعث عدم حمایت بازار اتیلن میشود.

مقایسه قیمت اتیلن در خاور دور ،اروپا و امریکا در بازه زمانی ۱۴فوریه تا ۱۳جولای نشان می دهد که اگرچه قیمت این محصول در هر سه منطقه با کاهش مواجه شده است ولی قیمت در آمریکا براساس تحویل در کنار عرشه کشتی تقریبا نصف قیمت اتیلن در شمال غرب اروپاست. قیمت در خاوردور در حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار و در شمال اروپا در حدود ۱۲۰۰ دلار و در آمریکا کمتر از ۶۰۰ دلار است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *