قیمت های جهانی پروپیلن + نمودار

قیمت های جهانی پروپیلن + نمودار

قیمت های جهانی پروپیلن/ بازار نفت و گاز:

رونق در بازار هند و رکود در سایر بازار ها

قیمت های پلی پروپیلن در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و همچنین کشورهای شرق مدیترانه در هفته منتهی به ۱۶ سپتامبر کاهش یافت. تعداد خرید ها کم بود و معاملاتی که انجام شد قبلا و در دو هفته گذشته نهایی شده بود. در هندوستان بازار پلی پروپیلن شرایط خوبی داشت و کشورهای عضو شورای خلیج فارس اقدام به واردات از هندوستان نمودند.

بعضی از فعالان بازار بر این باورند که شرایط رونق بازار پروپیلن در هندوستان موقت است و به زودی بازار با رکود مواجه می شود ولی گروه دیگر نیز به وضعیت آینده بازار خوشبین هستند. در پاکستان وضعیت بازار مناسب نبود و فقط معاملاتی که مربوط به هفته گذشته بود نهایی گردید. در هفته منتهی به ۱۶ سپتامبر، پاکستان سرگرم ترمیم خرابی های سیل اخیر بود ضمن اینکه موضوع گشایش اعتبارات اسنادی بانکی (LC) برای انجام معاملات هنوز به عنوان یکی از نگرانی‌های خریداران درپاکستان مطرح است و هنوز حل نشده است.

چشم انداز بازار پلی پروپیلن

نوسانات اخیر نفت خام و قیمتهای نامطمئن خوراک واحدهای تولیدی پلی پروپیلن باعث تاثیر گذاری بر روی میزان تقاضا در منطقه آسیا-اقیانوسیه شد. افزایش مجدد تقاضا در چین و همچنین تنش های موجود بین چین و تایوان بر روی تمایل به خرید در خاورمیانه نیز تاثیرگذار بود. سیل در پاکستان باعث شد که بسیاری از محصولات از بین برود و تاثیر منفی بر روی تقاضا برای پلی پروپیلن رافیا بگذارد. پلی پروپیلن رافیا نوعی از پروپیلن است که با استفاده از برگ های درخت نخل رافیا تولید می گردد.

قیمت های جهانی پروپیلن

قیمت های جهانی پروپیلن

مقایسه قیمت پلی پروپیلن رافیا که از برگ درخت نخل رافیا تولید می گردد در مناطق هندوستان، چین، پاکستان، و کشورهای خلیج فارس از سال ۲۰۲۱ تاکنون نشان می دهد که پلی پروپیلن سقوط قیمتی شدیدی را تجربه نموده است و از کانال ۱۵۰۰ دلار وارد کانال ۱۰۰۰ دلار شده است.

در حالی که قیمت پروپیلن در ماه مارس سال جاری میلادی برای مدتی به ۱۵۰۰ دلار و یا حتی بیشتر رسیده بود در ماه‌های آوریل تا سپتامبر سقوط شدیدی را تجربه نمود و از ۱۵۰۰ دلار به حدود ۱۰۰۰ دلار رسید. تغییرات قیمتی پلی پروپیلن در هر چهار منطقه بسیار شبیه بوده و هم اکنون نیز اختلاف قیمتی کمی بین این چهار منطقه دیده می شود.

کاهش خرید در خلیج شرق مدیترانه

در منطقه خلیج فارس در طول دو هفته گذشته خریدهای کمی انجام شده است. خریداران خوراک واحدهای پروپیلن نگران قیمت خوراک هستند و بسیار با احتیاط عمل میکنند و امیدوارند با توجه به نوسانات قیمتی، قبل از خرید از قیمت ها آگاهی پیدا کنند. قیمت های پلی پروپیلن رافیا و تزریقی در هفته منتهی به ۱۶ سپتامبر اندکی کاهش یافت که به دلیل کاهش قیمت های عربستان سعودی و کشورهای غیر عضو شورای همکاری خلیج فارس بود که بین ۱۰۳۰ تا ۱۰۴۰ دلار بر اساس ترم تحویلCFR کشورهای خلیج فارس بود. قیمت های CFR عربستان کمی گران تر ودر حدود ۱۰۸۰ دلار بود.

فعالیت های تجاری در شرق مدیترانه در خصوص خرید و فروش پلی پروپیلن در حد پایینی بود و اغلب معاملات در شروع ماه سپتامبر اتفاق افتاد. هر دو کشور اردن و لبنان از زمان شیوع کووید ۱۹ شرایط اقتصادی بدی را متحمل شده اند و لذا قدرت خرید در این دو کشور به دلیل شرایط بد اقتصادی وتاثیر منفی بیکاری و تورم، شدیدا کاهش یافته است.

قیمت های پلی پروپیلن رافیا و تزریقی متاثر از بازارهای عربستان بود که در آنجا قیمت به ۱۰۸۰ دلار رسیده بود و قیمتهای اردن نیز به ۱۰۸۰ دلار رسید و قیمتهای CFR شرق مدیترانه بین ۱۰۲۰ تا ۱۳۰۰ دلار در هر تن بود. البته حداکثر قیمت به ۱۱۲۰ لار در هر تن بر اساس ترم تحویل اردن نیز رسید و در شرق مدیترانه نیز حداکثر قیمت به ۱۰۶۰ تا ۱۰۷۰ دلار بر اساس ترم CFR شرق مدیترانه رسید. قیمت های فیلم پلی پروپیلن و BOPP با ثبات بود.

مقایسه قیمت های انواع پلی پروپیلن در مناطق مختلف نسبت به ۴ هفته قبل نشان می دهد که در اغلب مناطق قیمت ها کاهشی بین ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر تن داشتند ولی در هندوستان قیمت ها تا ۱۰ دلار افزایش یافتند و در پاکستان قیمت ها بدون تغییر باقی ماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *