چشم انداز بازار جهانی گوگرد 2023

چشم انداز بازار جهانی گوگرد

چشم انداز یک ماهه بازار گوگرد

انتظار می رود قیمت گوگرد تا پایان ماه مارس و آغاز ماه آوریل باز هم کاهش بیشتری پیداکند. پیش بینی برای خرید های آنی در مذاکرات و قراردادهای نیمه دوم سال در بازارهای کلیدی حاکی از کاهش تقاضاست. به نظر می رسد که خریداران اصلی گوگرد، خرید خود را انجام داده باشند.

چشم انداز ۳ تا ۶ ماهه بازار گوگرد

با توجه به اینکه انتظار افزایش تقاضا برای‌ گوگرد در ماه ژوئن وجود دارد در صورت افزایش تقاضا در این ماه قیمت سولفور در سه ماهه دوم سال افزایش پیدا خواهد کرد. برای سه ماهه سوم سال با کاهش معاملات و وارد آمدن فشار به بازار گوگرد از ناحیه بازار فسفات، قیمت ها مجددا کاهشی پیش بینی می شود.

چشم انداز ۱۲ ماهه بازار گوگرد

پیش بینی می شود عرضه گوگرد در آسیا و خاورمیانه، افزایش بیشتری پیدا کند ولی تقاضا کمتر از عرضه باشد و به این ترتیب چشم انداز ۱۲ ماهه توام با افزایش فشار و کاهش بیشتر قیمت در بازار گوگرد باشد.

در فاصله ماه‌های فوریه و مارس قیمت جهانی گوگرد کاهش یافت. تقاضا در بعضی از بازار ها من جمله چین افزایش یافت ولی خریداران تمایل چندانی به خرید با قیمت های بالا را نداشتند و این عدم تمایل به خرید منجر به کاهش قیمت گوگرد در ماه مارس شد و تا شروع سه ماهه دوم سال قیمت ها رشد نخواهد کرد.

تولید کنندگان نیکل و باتری سازان، متقاضیان اصلی گوگرد

تولید کنندگان نیکل در اندونزی با افزایش تقاضا برای خرید گوگرد باعث بالا رفتن قیمت گوگرد شدند ولی در حال حاضر نیاز خود را در کوتاه مدت تامین نموده اند. خریداران گوگرد در ماه مارس به منظور تامین ۳۰۰ هزار تن گوگرد مورد نیاز خود برای ماه‌های آوریل و می مجددا وارد بازار شدند.

قیمت های گوگرد بین ۱۶۳ تا ۱۶۷ دلار بود که به نظر نمی رسد تا ماه ژوئن قیمت ها در بازار های اصلی گوگرد مجددا به چنین سطحی برسد. از عوامل افزایش قیمت گوگرد می توان به افزایش تقاضا برای صنایع‌ نیکل برای تولید اسیدلیچینگ و همچنین صنایع باتری سازی برای تولید اسید سولفوریک اشاره نمود که این صنایع در اندونزی در حال رشد تولیدات خود می باشند.

 ذخایر لبریز شده چین و کاهش تقاضا

چشم انداز بازار گوگرد چین در پایان مارس و شروع ماه آوریل، بازاری با تحرکات کمتر را به تصویر می کشد زیرا موجودی ذخایر گوگرد بالاتر از گذشته بوده و عرضه گوگرد در بازار نیز زیاد است و لذا نیاز عرضه کنندگان بین المللی گوگرد در کوتاه مدت کاهش یافته است. ممکن است قیمت گوگرد از سطوح فعلی نیز پایین تر برود و در این صورت که خریداران گوگرد تمایل پیدا کنند که خرید خود را در کف قیمت انجام دهند.

انتظار می رود که دولت چین ممنوعیت صادرات فسفات فرآوری شده را بردارد که در این صورت بنابر پیش بینی آرگوس، صادرات گوگرد افزایش پیدا خواهد کرد ولی قیمت پایین دی‌آمونیوم‌ فسفات در چین از سوی دیگر باعث محدودیت رشد قیمت گوگرد خواهد شد.

در چین تولید کنندگان کودهای شیمیایی، برای خرید گوگرد محتاطانه عمل می کنند و در حال حاضر در انتظار رسیدن فصل کشت هستند. وضعیت عرضه وتقاضا در بازار چین در روز های پایانی ماه مارس به گونه ای نیست که کمبودی از نظر عرضه گوگرد احساس شود بخصوص با توجه به موجود بودن ذخایر کافی و اتخاذ سیاست انتظار برای خرید، بعید است که قیمت گوگرد افزایش پیدا کند.

تولید کنندگان برای افزایش تولید منتظر هستند تا بازار مسیر مشخص تری پیداکند. ذخایر موجود گوگرد در جوار رودخانه یانگ تسه پر هستند و حجم این ذخایر از ۹۰ هزار تن در ماه فوریه به ۱.۶ میلیون تن در روز ۱۰ مارس رسیده است.

براساس ارزیابی های آرگوس، قیمت گوگرد در ماه فوریه در خاور میانه به دلیل وجود تقاضا از سوی تولید کنندگان نیکل در اندونزی ثبات یافت. خریداران فلزات نیاز خود را در کوتاه مدت تامین نموده اند و در حال حاضر تقاضا برای فسفات فن آوری شده در حد پایینی قرار دارد و این انتظار ایجاد شده است که قیمت گوگرد در ماه آوریل باز هم کاهش می یابد.

افزایش قیمت گوگرد در خاورمیانه

تولیدکنندگان گوگرد در خاورمیانه در ماه مارس قیمت های خود را نسبت به ماه فوریه افزایش دادند ولی این افزایش قیمت از نظر بعضی از فعالان بازار کمتر از حد انتظار بود. در امارات قیمت رسمی گوگرد اعلام شده از سوی شرکت Adnoc برای تحویل به هندوستان ۱۳۴ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فو ب Ruwais اعلام گردید که ۷ دلار بیشتر از قیمت رسمی فروش در ماه فوریه بود.

در قطر قیمت فروش شرکت قطری Muntajat براساس ترم فوب ۱۳۳ دلار اعلام شد که به عنوان کف قیمت گوگرد خاورمیانه برای باقیمانده ماه مارس در نظر گرفته شد و این در حالی است که قیمت گوگرد شرکت نفت دولتی کویت KPC براساس ترم تحویل فوب Shuaiba به ۱۳۶ دلار در هر تن رسید. کاهش تقاضا از سوی تولید کنندگان فسفات فرآوری شده در بازار های اصلی وارداتی باعث انتظارات کاهشی قیمت گوگرد برای ماه آوریل شده است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *