چشم انداز بازار جهانی اوره و تغییرات قیمت

بازار جهانی اوره و تغییرات قیمت

چشمانداز یک ماهه اوره

از نظر آرگوس با توجه به اینکه آمریکا نیازهای فصلی خود برای تامین اوره را پوشش داده است قیمت های اوره تا پایان این ماه و در ماه ژوئن با ثبات خواهد بود و تغییری به دنبال نخواهد داشت.

در حال حاضر بسیاری از شرکت های تامین کننده در حال تامین اوره برای مناقصه قبلی هند هستند تا بتوانند در موعد مقرر به تعهدات خود عمل کنند. در پایان ماه ژوئن فعالیت ها مجددا افزایش خواهد یافت ولی باتوجه به عرضه زیاد اوره قیمت اوره افزایش نخواهد یافت.

چشم‌انداز ۳ تا ۶ ماهه اوره:

از ماه ژوئن تا پایان سه ماهه سوم سال میلادی حجم زیادی از اوره مازاد شرکت ها به بازار عرضه خواهد شد. صادرات اوره چین از نیم سال جاری میلادی افزایش خواهد یافت زیرا زمان بازرسی محموله های صادراتی از بنادر چین بر اساس تمهیدات دولت به حداقل خواهد رسید.

دلایل افزایش عرضه اوره در سه تا ۶ ماه آینده این است که بسیاری از متقاضیان اوره در این دوره از کشت و کار دور خواهند بود و نیاز فصلی آنها به حداقل خواهد رسید.

افزایش قیمت گاز‌ طبیعی در اروپا که باعث تعطیلی بسیاری از واحد‌های تولیدی در فصل زمستان سال گذشته شده بود در سه ماهه آینده ادامه نخواهد داشت و با ارزان شدن گاز در ۳ تا ۶ ماه آینده، واحدهای تولید اوره تعطیل شده در اروپا مجددا اقدام به تولید خواهند نمود و عرضه اروپا نیز همانند آسیا بیشتر خواهد شد. پیش بینی ها نشان می دهد که قیمت اوره در شروع سه ماهه سوم به کف خود خواهد رسید و با توجه به نزول شدید قیمت می توان انتظار داشت که خرید ها بیشتر شود.

چشم‌انداز ۱۲ ماهه اوره:

در پایان سه ماهه سوم و تا پایان سال جاری میلادی زمستان در نیمکره شمالی و در اروپا و آمریکا شروع و در این فصل خریدهای فصلی آمریکا و اروپا بیشتر خواهد شد.

در هندوستان رسیدن فصل ربیع و کشت بهاره باعث افزایش تقاضاهای خرید خواهد شد.

در برزیل نیز اوج زمان خرید فرا خواهد رسید و مناقصات آفریقا نیز در همین زمان صورت خواهد گرفت.

قیمت های پایین اوره باعث خواهد شد که سطح مقبولی از معاملات صورت پذیرد و پس از کاهش شدید قیمت ها می توان انتظار داشت که تقاضا های خرید در نهایت در همه مناطق باعث حمایت از قیمت ها شود البته در دراز مدت نیز میزان عرضه بسیار زیاد خواهد بود و بعید است که قیمت ها رشد خیلی زیاد داشته باشند.

بررسی منطقه ای قیمت های اوره

مقایسه قیمت های اوره در مناطق مختلف:

  • بالتیک

در حوزه دریای بالتیک تا پایان سه ماهه سوم سال جاری میلادی قیمت های اوره پریل بین ۲۲۰ تا ۲۶۰ دلار در هر تن در نوسان خواهد بود ولی در سه ماهه پایانی سال افزایش خواهد یافت و بین ۲۵۰ تا ۲۹۰ دلار در هر تن خواهد بود.در یه ماهه اول سال ۲۰۲۴ قیمت باز هم افزایش خواهد داشت و به ۲۷۵ تا ۳۱۰ دلار خواهد رسید.

  • خاورمیانه

در خاورمیانه نیز در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی، قیمت اوره نسبت به سه ماهه دوم و سوم رشد خواهد یافت و به ۲۹۵ تا ۳۳۵ دلار در هر تن خواهد رسید و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ نیز با افزایش مجدد به ۳۱۵ تا ۳۵۰ دلار خواهد رسید.

  • چین

قیمت اوره در چین در ماه‌های آینده به قیمت های خاورمیانه نزدیک خواهد بود ودر سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ قیمت هر تن اوره چین ۳۱۰ تا ۳۴۰ دلار پیش بینی می شود.

  • شمال‌ آفریقا

بالاترین قیمت اوره در شروع سال ۲۰۲۴ مربوط به شمال آفریقا خواهد بود که دلیل آن حضور مشتریان اروپایی برای خرید اوره از آفریقاست که قیمت را تا ۳۶۰ دلار در هر تن بالا می برد.

بررسی منطقه ای قیمت های اوره

بررسی منطقه ای قیمت های اوره

تقاضاهای ماه آوریل آمریکا عامل رشد قیمت اوره

قیمت های اوره پس از یک دوره کاهش قیمت نسبتا طولانی که از ماه اکتبر سال گذشته آغاز شده بود در شروع ماه آوریل مورد حمایت قرار گرفت. در طی این دوره قیمت اوره در خاورمیانه از ۷۰۰ دلار در هر تن به تا ۲۹۰ دلار در هر تن کاهش یافت.

عاملی که توانست برروی قیمت تاثیر زیادی داشته باشد تقاضای پایان فصل در آمریکا بود. در شروع ماه آوریل با توجه به میزان کم واردات آمریکا در طی سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ خریداران آمریکایی به یکباره تصمیم به خرید زیاد اوره گرفتند و همین تقاضای بالا برای خرید اوره باعث افزایش خریدهای آنی وارداتی و در نتیجه افزایش قیمت اوره در نیواورلئان آمریکا شد.

پس از کاهش قیمت اوره و رسیدن آن به زیر ۳۰۰ دلار‌ در هرتن براساس ترم فوب خاورمیانه، قیمت های اوره مجددا در ماه می به ۳۲۵ تا ۳۳۰ دلار در هر تن رسید و در همین سطح با ثبات باقی ماند.

خریداران تمایل زیادی داشتند که بتوانند این قیمتها را حداقل برای حمل محموله های خود در ماه ژوئن نیز حفظ نمایند ولی به نظر می‌رسد که قیمت های ماه ژوئن کمتر از قیمت های ماه می باشد.

قیمت ها بر اساس فوب برزیل زیر ۳۱۰ دلار در هر تن میباشد. در چین رقابت برای عرضه اولیه در ماه ژوئن زیاد خواهد بود که باعث کاهش قیمت ها در خاورمیانه خواهد شد.

کاهش سخت گیری چین برای صادرات اوره

هندوستان می تواند مقصد خوبی برای صادرکنندگان خاورمیانه ای اوره در ماه ژوئن باشد ولی خریداران هندی تمایل دارند که اوره مورد نیاز خود را با قیمت های پایین تر و در حدود ۳۱۵ تا ۳۲۰ دلار و مطابق با قیمت های مناقصه برگزار شده در ماه مارس خرید نمایند.

پیش بینی می‌شود که قیمت ها در خاورمیانه در ماه ژوئن به ۳۰۰ دلار در هر تن برسد و در ماه جولای نیز از این هم کمتر شود. قیمت اوره محلی در چین و همچنین اوره صادراتی در طی ماه گذشته کاهش یافته است و قیمتهای صادراتی هم اکنون نزدیک به ۳۳۰ دلار در هر تن بر اساس ترم فوب می باشد که این قیمت تقریباً مشابه قیمت سایر بازارهای آسیا می باشد.

معاملات کمی بر روی این قیمت ها انجام شده است. دولت چین برای صادرات اوره سختگیری های کمتری داشته که این باعث شده است که در سرعت صادرات شتاب بیشتری دیده شود. حداقل ۱۵۰ هزار تن اوره صادراتی چین بر اساس مناقصه انجام شده در ماه مارس به مقصد هندوستان ارسال خواهد شد.

با توجه به کاهش زمان بازرسی محموله های صادراتی اوره چین پیش‌بینی می‌شود که در ماه‌های ژوئن و جولای مقدار زیادی از محصولات چینی وارد بازار شود و قیمت محصولات خاورمیانه و جنوب شرق آسیا را کاهش دهد. بنابراین قیمت ها برای ماه ژوئن در حد پایین تر از ۳۰۰ دلار در هر تن و برای ماه جولای و بعد از آن نیز در حد ۲۷۰ تا ۲۸۰ دلار در هر تن پیش بینی می شود.

اختصاصی بازار نفت و گاز/ پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *