سفر گروسی به تهران سرآغاز احیای برجام خواهد شد؟

,
سفر گروسی

سفر گروسی به تهران سرآغاز احیای برجام خواهد شد؟ به گزارش بازار نفت و گاز گروسی برای سفر دو روزه وارد تهران شد و پس از دیدار با رئیس جمهور از حصول دستورکاری مشترک با سازمان انرژی اتمی بر سر اقداماتی برای هموار کردن مسیر همکاری ها ابراز خرسندی کرد.

آیت‌الله رئیسی نیز همکاری ها را امری دو طرفه معرفی کرد که بر اساس حفظ استقلال آژانس و احقاق حقوق ملت ایران میتواند ادامه یابد.

گروسی وارد سازمان انرژی اتمی شد

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دقایقی قبل به منظور انجام دومین دوره گفت‌وگو با محمد اسلامی وارد سازمان انرژی اتمی شد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بعدازظهر  دیروز با استقبال بهروز کمالوندی وارد تهران شده است، اولین دور گفت‌وگوهای خود با رئیس سازمان انرژی اتمی را عصر دیروز انجام داد.

بعد از سفر گروسی به تهران، درباره ایران تصمیم می‌گیریم

یک مقام ارشد آمریکا مدعی شد واشنگتن قبل از گرفتن تصمیم جدید در خصوص ایران منتظر نتایج سفر مدیرکل آژانس اتمی به ایران خواهد ماند.

 مالی در نشستی با حضور کارشناسان اندیشکده‌های آمریکایی که توسط لابی صهیونیستی جی-استریت ترتیب داده شده بود گفت: «مدیر کل [ آژانس اتمی] قرار است به ایران برود.»

وی اضافه کرد:«او هنوز گزارش خودش را در خصوص پایبندی یا عدم پایبندی ایران به ان.پی.تی منتشر نکرده است. باید منتظر آن بمانیم تا بعد ببینیم چه اقداماتی مناسب هستند.»

رابرت مالی در ادامه گفت: «ضمن اینکه ما با سه کشور اروپایی و کشورهای دیگر در جهان که نگران برنامه هسته‌ای ایران هستند در تماس نزدیک هستیم و در این خصوص تصمیم خواهیم گرفت.»

رابرت مالی در ادامه مدعی شد: «صرفنظر از هر اقدامی که ما انجام دهیم نگرانی‌هایمان در خصوص ایران وجود دارند و مرتفع نخواهند شد.»

او در توضیح درباره اینکه این نگرانی‌ها چه هستند مدعی شد ایران با آژانس همکاری نمی‌کند و هنوز سوالاتی وجود دارند که ایران پاسخ نداده است. 

رابرت مالی ادعای کشف ذرات اورانیوم غنی‌شده تا ۸۴ درصد را از جمله دیگر نگرانی‌های آمریکا در خصوص ایران دانست و گفت: «ما نیاز به توضیحاتی در خصوص آن داریم و منتظر ارزیابی آژانس اتمی هستیم.»

او گفت: «بنابراین نباید درباره اقداماتی که ما انجام خواهیم داد یا انجام نخواهیم داد عجله کرد. اجازه بدهید ببینیم گزارش‌های آژانس از چه چیزهایی حمایت می‌کنند و بعد ما برای تصمیم‌گیری در خصوص گام‌های بعدی زمان کافی خواهیم داشت.»

سفر گروسی به ایران یعنی مذاکرات کارشناسی و فنی با آژانس به نتیجه رسیده!!

 • قرار بود سفر آقای گروسی به تهران در فوریه انجام شود و دلیل تاخیر در این سفر این بود که یک راهکار دقیق دو طرفه به دست نیامده بود ولی الان حدس می زنم که راهکار مشترک به دست آمده است.
 • الان جای امیدواری بیشتر وجود دارد؛ از صحبت‌های آقای گروسی و آقای امیرعبداللهیان این طور برمی‌آید که توافقی حداقل کلی درباره چگونگی پاسخ دادن به سوالات طوری که آژانس قانع شود، روی میز است.
 • اگر این شبهات و سوالات که مطرح است، پاسخ داده شود ایران همکاری بیشتری با آژانس خواهد داشت و به طور کلی فضای همکاری میان دو طرف تسهیل می‌شود.
 • از سویی الان نظارت و کنترل آژانس در چارچوب برجام محدود شده و در سطح پادمان این نظارت‌ها برقرار است که در صورت تسهیل شرایط می‌تواند راه جدیدی برای همکاری های بیشتر باز شود.
 • این مساله هم‌چنین می تواند به نفع ایران هم باشد چرا که از طرح قطعنامه‌ درباره ایران در شورای حکام یا صدور بیانیه‌های سیاسی جلوگیری می‌کند.
 • به نظر طرف‌های 1+5 یا 1+4 هم از هر گونه توافق یا به دست آمدن راه حل بین ایران و آژانس استقبال می‌کنند، چون موجب می شود همکاری ایران و آژانس بیشتر شود و این یعنی نظارت های بیشتر که 1+5 از ایران انتظار دارد.
 • کشورهای اروپایی و آمریکا هم دنبال آن هستند که زمینه بازگشت به مذاکرات و احیای برجام فراهم شود البته قبلا هم در این باره طرف‌ها به نتایجی رسیده بودند اما با کارشکنی رژیم اسراییل اجازه این کار داده نشد. 
 • آمریکایی‌ها خودشان بارها اعلام کردند و اخیرا دوباره اعلام کردند که ایران از 2003 دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است، هر چند که این مسایل ادعای آنهاست اما مشخص است، خودشان هم این مساله را می‌دانند.
 • به نظرم هم‌چنان باید امیدوار باشیم که سفر گروسی که چهارمین سفرش به ایران از زمان مدیرکلی‌اش است، متفاوت از سفر قبلی باشد. قرائن نشان می دهد این سفر و مذاکرات در پیش رو، می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد تا راه جدیدی دو طرف برای رفع ابهامات و اختلافات پیدا کنند.
 • گروسی می‌گوید سیاسی رفتار نمی کند اما معتقدم او خودش را به تجاهل می‌زند، در حالی که بر اساس اساسنامه آژانس باید بی طرف باشد و مستندات معتبر را در نظارت و بازرسی خود دخیل کند.
 • موضوع غنی سازی بالای 83 درصدی یک اشکال فنی بوده است و این جور اتفاقات نادر اما طبیعی است، ولی محصول نهایی مهم است، بازرسان آژانس نباید در انتشار این موضوع عجله می‌کردند.
 • انتشار این موضوعات کاملا فنی و محرمانه نوعی مانور سیاسی و غیر حقوقی است. بهتر است آژانس در این روند سکوت کند، هر چه قدر آژانس فعالیت‌هایش غیررسانه‌ای باشد، موفق‌تر است و کمتر وارد بازی‌های سیاسی می‌شود.
 • رویکرد و رفتار آژانس در برخورد با ایران بر روی شروع دور جدید مذاکرات احیای برجام هم تاثیر خواهد داشت.

آژانس بی‌طرفانه واقعیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بیان کند

آژانس بی‌طرفانه واقعیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بیان کند

رئیس جمهور با بیان اینکه مخالفت جمهوری اسلامی با تسلیحات کشتار جمعی از جمله سلاح اتمی پیش از هر قانون بین‌المللی، ریشه در پایبندی به فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرمت سلاح اتمی دارد، اظهار داشت: نگاه کاملاً حرفه‌ای و پرهیز از تاثیرپذیری از قدرت‌های سلطه‌گر، انتظار جمهوری اسلامی ایران از نوع فعالیت‌های آژانس در ایران است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران و به ویژه دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران، همکاری ایران و آژانس را دیرینه و مثبت خواند.
دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاکید بر اینکه امروز استفاده از انرژی هسته‌ای برای رفاه مردم اجتناب ‌ناپذیر است، گفتگوهای اخیر خود با مقامات ایرانی را سازنده و مثبت توصیف کرد.

گروسی: قرار است به توافقی برسیم که به احیای برجام کمک کند

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به دیدارهایش با رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: آماده ایم کار را پیش ببریم.

به گزارش ایسنا، رافائل گروسی در نشست خبری مشترک با محمد اسلامی گفت: جای خوشحالی دارد که من برگشتم به تهران و در این دیدار بسیار بسیار مهم آماده ایم کار را پیش ببریم. دیشب در جلسه ای با حضور دانشمندان نخبه ایرانی بودم و جای خوشحالی برای من داشت.

وی ادامه داد: ما دیروز مذاکراتمان را شروع کردیم و امروز ادامه یافت.

گروسی اظهار کرد: دو مساله مهم هستند که وجود دارد اول اینکه توقعات بالا هستند و حضور شما از مطبوعات نشان می دهد چقدر مساله مهم است. البته این سطح توقعات در سطح جهانی هم درباره کاری که ما با ایران پیش می بریم وجود دارد و همچنین درباره شفاف سازی و دسترسی هایی که باید از سوی ایران داده شود.

مدیرکل آژانس گفت: بخش دوم که مهم است مربوط به همکاری‌های فنی و علمی با ایران است. شب گذشته در این باره بحث کردم و قرار است رویدادی که سالها انجام می شده وجهه بین المللی پیدا کند و این رویداد قرار است سال آینده برگزار شود و ما از برگزاری آن حمایت می‌کنیم.

در ادامه مدیرکل آژانس درباره تهدیدات مکرر رژیم اسراییل و آمریکا علیه تاسیسات هسته ای ایران و سکوت متقابل آژانس در این باره گفت:‌ ارجاع و اشاره به حمله به نیروگاه های اتمی شاید الان رایج شده و آن هم به خاطر حملاتی است که به تاسیسات اتمی اوکراین انجام می شود که می تواند خاطراتی را برای ما از گذشته زنده کند. طی کنفرانس های عمومی آژانس حملات و تهدید به حمله به تاسیسات اتمی و نیروگاه های اتمی محکوم شده است. هرگونه اقدام نظامی علیه نیروگاه های اتمی کاملا محکوم و غیرقانونی است و خارج از نرم های بین المللی است و امیدواریم همه بتوانیم از نیروگاه های اتمی به ویژه در اوکراین محافظت کنیم.

گروسی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه از سفر و دیدار با مقامات ایران رضایت دارید؟ گفت: من همیشه از دیدار با همکارم آقای اسلامی استقبال می کنم و برای من شخصا رضایت بخش است. در عین حال بحث ما بحث کاری و ضرورت است. ما می خواهم با ایران دیالوگ جدی و سیستماتیک داشته باشیم و البته از سفر قبلی من مدتی گذشته بود در حالی که مسایلی بود که باید با هم صحبت کنیم و خوشحالم که به ایران آمدم ولی هنوز کار ما تمام نشده و همکاران ما دارند هنوز کار می کنند تا مسایل را حل و فصل کنند و قرار است من با مقامات دیگر دیدار داشته باشم و در پایان روز می توانم قضاوت بیشتری داشته باشم از میزان رضایت خودم اما جو،کاری و مبتنی بر صداقت و همکاری است و کار با ایران ادامه دارد.

گروسی به وین بازگشت

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ساعتی پیش تهران را به مقصد وین ترک کرد.

بحث و گفت‌وگو درباره مسایل باقی‌مانده پادمانی و نیز برخی موارد از اختلاف نظرهای فنی و حقوقی میان ایران و آژانس در دستور کار دو طرف بود.

هیات‌ فنی و کارشناسی آژانس به سرپرستی ماسیمو آپارو معاون پادمانی گروسی در یکی دو هفته اخیر در تهران بوده و مذاکرات کارشناسی در مورد مباحث فوق را انجام دادند.

محمد اسلامی و رافائل گروسی صبح روز شنبه در کنفرانسی خبری به تشریح اخرین تفاهمات و همکاری های دو جانبه پرداختند.

هیات فنی آژانس به تهران سفر می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه گفت: با سفر اخیر گروسی به ایران فصل جدیدی در همکاری‌های دو جانبه ایران و آژانس باز شد در جریان سفر اخیر آقای گروسی به تهران ، توافق شد که هیات فنی آژانس به تهران سفر کند.

کنعانی افزود: با توجه به سفر آقای گروسی به تهران و مذاکرات سطح بالایی که در این سفر انجام شد و تفاهمات صورت گرفته بین آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران انتظار می‌رود که روند اجلاس شورای حکام در چارچوب فنی خود پیش برود و خارج از سیاست‌زدگی باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *