سقف قیمتی گروه 7 علیه فرآورده های نفتی روسیه از امروز اجرا می شود

, ,
سقف قیمتی گروه 7 علیه فرآورده های نفتی روسیه از امروز اجرا می شود

سقف قیمتی گروه 7 علیه فرآورده های نفتی روسیه; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

گروه 7 متشکل از کشورهای ثروتمند، اتحادیه اروپا و استرالیا سقف قیمتی خاص علیه دیزل و سایر فراورده های نفتی روسیه را از امروز 5 فوریه عملیاتی می کنند. این طرح با هدف تامین عرضه مورد نیاز بازار از یک سو و کاهش درآمدهای نفتی مسکو اجرا خواهد شد.
این اقدام اتحادیه اروپا، به دنبال تحریم قبلی بروکسل علیه نفت خام دریایی روسیه است ، گروه 7 و استرالیا سقف قیمتی نفت خام را 60 دلار در هر بشکه از 5 دسامبر تعیین کردند.

هدف ائتلاف این است که روسیه را به دلیل حمله به اوکراین با محروم کردن این کشور از درآمد حاصل از صادرات نفت و محصولاتش تنبیه کند، در حالی که از افزایش قیمت‌ها که ممکن است در صورت توقف جریان نفت روسیه به بازارهای جهانی رخ دهد، جلوگیری کند.
مکانیزم های سقف قیمت که به عنوان یک سوپاپ اطمینان از ممنوعیت اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است، بیمه و حمل و نقل دریایی نفت روسیه را پوشش می دهد و بنابراین خطر کل تجارت جهانی را بر هم می زند، مکانیسم های سقف قیمت به چنین خدماتی اجازه می دهد به شرطی که کمتر از قیمت اجباری انجام شوند.

سقف قیمت

ائتلاف روز جمعه اعلام کرد که سقف قیمتی را برای محصولاتی که با قیمت نفت خام، عمدتاً گازوئیل، با قیمت بالاتر معامله می شوند، و برای محصولاتی که با تخفیف معامله می شوند، مانند نفت کوره و نفتا، 45 دلار در هر بشکه تعیین کرده است. این با سطوح پیشنهادی کمیسیون اروپا مطابقت داشت.

آنچه ممنوع است

ممنوعیت اتحادیه اروپا، کشتی‌های اروپایی را از حمل فرآورده‌های نفتی روسیه منع می‌کند، مگر اینکه این محصولات با سقف قیمتی که توسط ائتلاف توافق شده یا کمتر از آن خریداری شوند. این طرح همچنین در مورد شرکت هایی اعمال می شود که کمک های فنی، واسطه گری یا مالی مانند بیمه محموله های حامل محصولات پالایش شده روسیه را ارائه می دهند.

جریمه ها

اگر کشتی‌ که تحت پرچم شخص ثالث حرکت می‌کند عمداً نفت روسیه را بالاتر از سقف قیمتی حمل کند، اپراتورهای اتحادیه اروپا از بیمه کردن، تأمین مالی و خدمات کشتی به مدت 90 روز پس از تخلیه محموله منع خواهند شد.

کشتی‌های با پرچم اتحادیه اروپا طبق قوانین ملی مشمول مجازات خواهند شد، اما اتحادیه اروپا در حال کار بر روی جریمه 5 درصد از گردش مالی جهانی برای شرکت‌هایی است که تحریم‌های اتحادیه اروپا را زیر پا بگذارند.

گام های بعدی

ائتلاف گروه 7 اعلام کرده است که سقف قیمت نفت خام 5 دسامبر را در ماه مارس بازبینی خواهد کرد. تصمیم گیری در مورد هر گونه تغییر با تحلیل فنی توسط گروه هایی مانند آژانس بین المللی انرژی و در عین حال در نظر گرفتن تأثیر بر درآمدهای نفتی روسیه انجام می شود.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *