تصمیم گروه 7 برای سرمایه گذاری در گاز طبیعی

تصمیم گروه 7 برای سرمایه گذاری در گاز طبیعی

توافق اخیر وزرای انرژی گروه 7 برای سرمایه گذاری در پروژه های گازی در بحبوحه جنگ اوکراین، با انتقادات گسترده فعالان محیط زیست روبرو شده است. مهمتر از همه، وزیران شرایط را برای سرمایه گذاری جدید در گاز طبیعی و استفاده مداوم از سوخت های فسیلی فراهم کردند.

وزرای گروه 7 همچنین نشست خود را در روز یکشنبه بدون تعیین ضرب‌الاجل برای توقف سرمایه‌گذاری‌های جدید زغال‌ سنگ به پایان رساندند، اگرچه آنها سوگند یاد کردند که برای پاکسازی انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از تولید برق و کاهش انتشار وسایل نقلیه تا سال 2035 تلاش کنند.

آلدن مایر، یکی از همکاران ارشد اندیشکده تغییرات آب و هوایی E3G گفت: «این نمی‌تواند روشنگری در مورد مسائلی مانند تامین مالی سوخت های فسیلی بین المللی، برای اقدامی باشد که لازم بود.

گروه 7، متشکل از هفت کشور توسعه‌ یافته، خود را مجری اصلی تلاش‌های جهانی برای کاهش گاز گلخانه‌ای می‌دانند و بیانیه آنها لحن مذاکرات پیرامون انرژی و اقلیم را در میان کشورهای گروه 20 و در اجلاس آب و هوای سازمان ملل متحد COP28 تعیین می‌کند.

فعالان تغییرات آب و هوایی گفتند که بیانیه جدید حداقل یکی از تعهدات قبلی را تضعیف می کند. در نشست سال گذشته، وعده این گروه مشخص بود: توقف «حمایت عمومی مستقیم جدید از بخش انرژی سوخت فسیلی بین‌المللی تا پایان سال 2022، به جز در شرایط محدودی که به وضوح توسط هر کشور تعریف شده است و مطابق با گرمایش 1.5 درجه سانتی‌گراد است.

اما اکنون که جنگ در اوکراین و تأثیرات آن بر عرضه نفت و گاز به سال دوم کشیده شده است، این گروه گفت: «سرمایه‌گذاری در گاز طبیعی می‌تواند برای کمک به رفع کمبودهای بالقوه بازار مناسب باشد، تا زمانی که «اجرا شوند». به روشی منطبق با اهداف آب و هوایی ما و بدون ایجاد اثرات»

اگنس پانیر روناچر، وزیر انرژی فرانسه، با رد انقادات گفت : زبان جدید در واقع سخت‌گیرانه‌تر از چیزی است که در ابتدا تصور می‌شد و «به طور ضمنی به این معناست که ما نمی‌توانیم در اکتشاف ظرفیت گاز جدید سرمایه‌گذاری کنیم».

او همچنین به خبرنگاران گفت که در حالی که مهمترین نقطه مذاکرات امسال توافق برای حذف سریعتر سوخت‌های فسیلی «بدون کاهش» بود، این گروه «نتوانست در تاریخ مشخصی درباره خروج زغال سنگ به توافق برسد».

گفته می شود که حرف آخر برای راضی کردن ژاپن که میزبان جلسه بود و همچنین پاتریک گرایچن معاون وزیر انرژی آلمان که موضع گروه را “به دقت متعادل” خوانده بود، ساخته شده است. با این حال، نشست گروه 7 به چندین تعهد منتهی شد از جمله :

  • طرحی برای افزایش ظرفیت خورشیدی به میزان بیش از 1000 گیگاوات و تولید بادی فراساحلی به 150 گیگاوات در سراسر کشورهای عضو تا پایان دهه، اقدامی که انرژی خورشیدی را سه برابر می‌کند.
  • افزایش هفت برابر ظرفیت باد دریایی

دیو جونز، رئیس بخش بینش داده در اندیشکده انرژی Ember در همان توییتر اسپیس گفت: «گروه 7 تأیید می‌کند که خورشید و باد در صف پرواز هستند. بزرگترین و ارزان ترین ابزارها در جعبه ابزار برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در این دهه هستند.”

این گروه همچنین تصدیق کرد، اما هیچ کاری در مورد طرحی برای کاهش دست کم 50 درصدی انتشار وسایل نقلیه تا سال 2035 انجام داد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *