تلاش گروه ۷ برای پذیرش سقف قیمت نفت روسیه توسط هند

, ,
تلاش گروه ۷ برای پذیرش سقف قیمت نفت روسیه توسط هند

به گزارش بازار نفت و گاز، به نقل از راشاتودی، اتحادیه اروپا و کشور های عضو گروه 7 قصد دارد در ماه فوریه دو سقف قیمت برای نفت روسیه اعمال کند که معاملات محصولات نفتی پالایش شده را با قیمتی بالاتر از نفت و آنهایی که با تخفیف فروخته می‌شوند را هدف قرار می‌دهد.

محدودیت‌های اضافی علاوه بر سقف قیمتی که قبلاً توافق شده بود برای فرآورده‌های نفتی مانند گازوئیل، نفت سفید و نفت کوره که قرار است از 5 فوریه اجرایی شود، اعمال می‌شود.

در همین حال، روزنامه تلگراف روز سه شنبه به نقل از مقامات وزارت نفت و صنعت هند گزارش داد که این کشور نیز ممکن است به سقف قیمت نفت روسیه بپیوندد اگر قیمت نفت خام به بالای 60 دلار در هر بشکه برسد.

اواخر سال گذشته، اتحادیه اروپا، کشورهای عضو گروه 7 و استرالیا محدودیت سقف قیمت را برای نفت صادراتی روسیه از طریق دریا وضع کردند که شرکت‌های غربی را از ارائه بیمه و سایر خدمات به کشتی‌های حامل نفت روسیه منع می‌کند، مگر اینکه محموله به قیمت تعیین‌شده یا کمتر از آن خریداری شود.

این مقام آگاه به رویترز گفت که تعیین سقف قیمت برای محصولات پالایش شده پیچیده‌تر از محدود کردن سقف نفت خام است و توضیح داد که قیمت محصولات نفتی “اغلب به جای خرید بستگی دارد تا جایی که تولید می‌شوند.”

بر اساس این گزارش، منابع آگاه می‌گویند صادرات نفت به هند که تا ماه دسامبر برای سه ماه متوالی بزرگترین واردکننده نفت روسیه بود، تحت تاثیر تحریم های غرب قرار نگرفته است چرا که این کشور نفت خام را با تخفیف با قیمت های بین 53 تا 56 دلار در هر بشکه خریداری می‌کند.

بر اساس داده‌های ردیابی جریان صادرات نفت که توسط شرکت اطلاعات انرژی Vortexa منتشر شد، روسیه در دسامبر رقم بی‌سابقه 1.17 میلیون بشکه در روز را به هند صادر کرد که 24 درصد بیشتر از حجم نوامبر بود.

منبع: تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *