بازار جهانی حلال های هیدروکربنی

بازار حلال های هیدروکربنی

بازار جهانی حلال های هیدروکربنی/ بازار نفت و گاز:

کاهش قیمت زایلین، تولوئن و نفتا

قیمت های فروش آنی تولوئن در اروپا و همچنین قیمت های زایلین ترکیبی در هفته منتهی به ۲۰ سپتامبر با توجه به کاهش تقاضا کاهش یافت. تولیدکنندگان حلال های مذکور اعلام نموده اند آنها برای جبران هزینه های انرژی در تولید خود باید به قیمت های خود پایبند بمانند و کاهش قیمت از یک حدی بیشتر به معنای ضرر مالی برای آنها خواهد بود و این در حالی است که تقاضا برای محصولات آنها کم شده است و وقتی مشتری نباشد قیمت افت می کند.

پلتس قیمت حلال نفتا C9 را درروز ۲۰سپتامبر ۱۲۲۰ یورو در هر تن براساس تحویل آزاد در شمال غرب اروپا ارزیابی نمود که ۱۶۰ یورو کاهش نسبت به ارزیابی هفته قبل را نشان می دهد. توزیع کنندگان این محصول با قیمت های بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۲۰ یورو معاملات خود را انجام می دادند که این قیمت بالاتر از قیمت های تولوئن و زایلین ترکیبی بوده است.

ارزیابی پلتس از قیمت زایلین ترکیبی با ۴۰ یورو کاهش‌ نسبت‌ به‌ هفته قبل به ۱۲۱۰ یورو براساس ترم تحویل آزاد شمال غرب اروپا رسید که ۱۰ یورو برتری قیمتی نسبت به حلال تولوئن داشت. یک توزیع کننده قیمت زایلین ترکیبی خود را تا ۱۱۵۰ یورو‌ نیز پایین آورد که ۶۰ یورو نسبت به ارزیابی پلتس کمتر است. قیمت وایت اسپریت نیز از سوی پلتس به ۱۳۵۰ یورو در هرتن رسید.

قیمت هگزان از سوی پلتس برای تحویل به وسیله کامیون بر اساس ترم تحویل شمال غرب اروپا با ۱۰ یورو کاهش نسبت به هفته گذشته به ۱۴۲۰ دلار در هرتن رسید و توزیع کنندگان در زیر قیمت ۱۴۳۰ یورو معامله انجام می دادند که کمی بیشتر از قیمت ارزیابی پلتس بود. برتری قیمتی هگزان نسبت به نفتا کماکان با ثبات و در حد ۱۴۵ دلار بیشتر براساس ترم تحویل فوب روتردام بود.

افزایش قیمت زایلین و تولوئن آمریکا

حلال های تولوئن و زایلین ترکیبی در روز ۲۰ سپتامبر براساس ترم تحویل فوب خلیج آمریکا و فوب شیکاگو با قیمت ۵۵ سنت در هر گالن ارزیابی شدند. این دو حلال با شرایط تحویل بوسیله بارج و در حجم کمتر، علیرغم کاهش تقاضای بنزین پس از پایان فصل تابستان، قیمت های بیش تری داشتند.

در طول تابستان پالایشگاه های آمریکا با ظرفیت های کامل خود تولید می کردند که این میزان تولید باعث افزایش تولید و نگهداری نفتا در مخازن پالایشگاهها شد. نفنا در صورت ترکیب با بنزین عدد اکتان بنزین را پایین می آورد ولی در عین حال، لزوم استفاده از تولوئن و زایلین را نیز برای بهبود کیفیت بالاتر بنزین و رساندن بنزین به اکتان بالا می برد.

بازار جهانی حلال های هیدروکربنی

بازار جهانی حلال های هیدروکربنی

مقایسه حلال زایلین ترکیبی براساس ترم فوب کره جنوبی با زایلین بر اساس ترم فوب خلیج آمریکا از ماه می تا کنون نشان می دهد که در آمریکا قیمت در ماه‌های ژوئن و جولای بسیار بالا بوده و از مرز ۲۰۰۰ دلار در هر تن عبور نموده است.

این در حالی است که در کره جنوبی همزمان با صعود قیمت ها در ماه‌های ژوئن و جولای، قیمت ها در حال کاهش از اوج قیمتی خود یعنی ۱۴۰۰ دلاربه سمت کانال های پایین تر بودند به گونه‌ای که در پایان جولای قیمت در کره به زیر ۱۰۰۰ دلار رسید. البته قیمت ها در آمریکا نیزبه تدریج کانال ۲۰۰۰ دلاری خود را از دست داده و در ماه سپتامبر به حدود ۱۲۰۰ دلار رسید و فاصله ۱۰۰۰ دلاری قیمت تا قیمت بازار زایلین کره جنوبی، به حدود ۲۰۰ دلار رسید.

تقاضا زایلین در کره جنوبی

در روز ۱۶ سپتامبر قیمت های زایلین ترکیبی در آسیا متنوع بود. محموله های ۱۰۰۰ تنی بین ۹۵۰ دلار در هر تن تا ۹۷۰ دلار در هر تن براساس ترم فوب کره جنوبی برای بارگیری در نیمه دوم ماه اکتبر معامله شد. یک محموله برای نیمه اول اکتبر با قیمت ۹۶۵ دلار در هر تن براساس شرایط مشابه تحویل معامله شد. تقاضا در روز ۱۶ سپتامبر در حد مقبولی بود‌ و بازار زایلین ترکیبی، فعال بود.

پلتس قیمت زایلین ترکیبی را براساس ترم تحویل CFR جنوب شرق آسیا با ۱۹ دلار کاهش نسبت به هفته گذشته بر روی ۱۰۳۰ دلار در هر تن ارزیابی نمود که در معاملات نیز این ارزیابی مورد توجه بود. ارزیابی پلتس براساس CFR چین با ۲ دلار کاهش نسبت به هفته گذشته به ۱۰۰۵ دلار در هر تن رسید که این ارزیابی با توجه به کمبود عرضه در شرق دور بوده است.

موجودی ذخایر زایلین ترکیبی در شرق چین از ۲۲۵۰۰ تن در هفته گذشته به ۳۲۰۰۰ تن رسید در حالی که در جنوب چین، ذخایر کاهش یافت و از ۳۲۰۰ تن در هفته قبل به ۲۰۰۰ تن در این هفته رسید.

کاهش قیمت زایلین در جنوب شرق آسیا و هندوستان

قیمت زایلین ترکیبی در ارزیابی ها در جنوب شرق آسیا بر اساس ترم تحویل CFR چین با ۱۹ دلار کاهش در هر تن در هفته به ۱۰۳۰ دلار در هر تن و در چین با ترم CFR چین به ۱۰۰۵ دلار و در هندوستان با ۶ دلار کاهش نسبت به هفته قبل به ۱۱۸۰ دلار در هرتن‌ رسید.

چشم انداز قیمت استن و کاهش حجم صادرات و واردات اروپا

پلتس در روز ۲۰ سپتامبر قیمت استن براساس ترم تحویل آزاد در شمال اروپا را ۸۳۰ یورو در هرتن ارزیابی کرد که نسبت به هفته منتهی به ۱۳ سپتامبر با ثبات بود و تغییری نداشت و قیمت معاملات انجام شده نیز در همین حدود بود. پیش بینی می شود قیمت استن در ماه اکتبر بیشتر شود و دلیل آن کاهش تولید فنول به دلیل افزایش قیمت خوراک آن باشد. واردات استن اروپا در ماه جولای به ۷۹۷۴ تن رسید که بیش‌ از ۳۰درصدکاهش نشان می دهد همچنین صادرات استن اروپا به ۱۱۶۷۸ تن رسید که نزدیک به ۱۷ درصد کاهش نشان می دهد.

ثبات قیمت فنول و متیل اتیلن کتون MEK

بررسی وضعیت فنول در چین، خلیج آمریکا و روتردام، از ماه می سال جاری میلادی تا کنون نشان می دهد که قیمت فنول در چین در طی این مدت از کانال ۱۴۰۰ دلار وارد کانال ۱۲۰۰ دلار شده است و این در حالی است که در خلیج آمریکا که در ماه می، قیمت خیلی نزدیک به قیمت چین بود و تنها ۱۰۰ دلار اختلاف داشت به یکباره از پایان ماه می رشد سریعی داشت.

به گونه ای که در ماه جولای قیمت به بالاتر از ۲۳۰۰ دلار رسید و در ماه آگوست سقوط شدیدی را تجربه کرد و وارد کانال ۱۲۰۰ دلاری شد و تقریبا ۵۰ درصد کاهش قیمت داشت. در اروپا نیز پس از اینکه قیمت به بالاتر از ۲۴۰۰ دلار در هرتن در ماه ژوئن رسید درماه آگوست به شدت کاهش یافت و با ۱۰۰۰ دلار کاهش به ۱۴۰۰ دلار رسید. ولی در ماه سپتامبر کمی افزایش یافت و به بالاتر از ۱۵۰۰ دلار رسید.

قیمت فنول در هفته منتهی به ۲۰ سپتامبر با ثبات برروی ۱۶۰۳ دلار‌ در‌ هرتن بر اساس ترم تحویل آزاد در شمال غرب اروپا رسید که در متاثر از قیمت بنزن بود. پلتس قیمت بنزن را برای تحویل در مدت ۵ تا ۳۰ روز براساس ترم تحویل CIF بنادر سه گانه اروپایی ۸۰۲.۲۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود که نسبت به هفته منتهی به ۱۳ سپتامبر که قیمت ۸۰۳.۵۰ دلار در هر تن بود اندکی کاهش داشت.

واردات فنول در ماه جولای ۱۶ درصد رشد داشت و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز در حدود ۱۵ درصد افزایش داشته و به ۱۸۲۶۱ دلار در هر تن در ماه جولای رسیده است. صادرات فنول درماه جولای ۸۵ درصد کاهش یافته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۲ درصد کاهش نشان می دهد. قیمت IPA نسبت‌ به هفته قبل تغییری نداشته و بر روی ۱۲۷۰ یورو بر اساس ترم تحویل آزاد شمال غرب اروپا باقی مانده است.

قیمت متیل اتیلن کتون برای فروش به صورت آنی در هفته منتهی به ۲۰ سپتامبر با ثبات و ۲۲۰۰ یورو در هر تن بود. هر چند که شرایط اقتصادی تغییری نداشت، ولی تقاضا بیشتر بود و واردات بیشتری به اروپا نیز محدود تر بود. واردات متیل اتیلن کتون در ماه جولای تا حدود ۵۹ درصد و نسبت به سال گذشته نیز بیش از ۳۳ درصد کاهش داشت و به ۲۹۷۵ تن رسید. صادرات MEK نیزبیش از ۸۱ درصد کاهش در ماه جولای و ۸۶ درصد کاهش نسبت به سال گذشته نشان می دهد و به ۲۸۷۷ تن رسیده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *