تاثیر کربن زدایی بر صنعت نفت

تاثیر کربن زدایی بر صنعت نفت

چرا صنعت نفت زمان کمتری برای کربن زدایی از آن چیزی که فکر می کند دارد؟ شرکت‌های نفتی برای بقا و رشد در آینده‌ای با انتشار کمتر، به چیزی کمتر از تغییر مدل کسب‌وکار خود نیاز ندارند. تقاضا برای نفت و همچنین ارزش دارایی های نفت و گاز در حال کاهش است. در اینجا آمده است که چگونه بازیگران اصلی این بخش می توانند این ریسک وجودی را به یک فرصت تجاری بلند مدت تبدیل کنند.

تاثیر کربن زدایی بر صنعت نفت

همه جا نشانه های بازار از بی صبری فزاینده نسبت به صنعت نفت وجود دارد. سرمایه گذاران قدرتمند از سرمایه گذاری های با کربن بالا خارج می شوند یا قرار گرفتن در معرض آنها را محدود می کنند. طبق تحقیقات CDP غیرانتفاعی افشای محیطی، از آنجایی که بخش مالی ریسک آب و هوا را در محاسبات اعتباری لحاظ می کند، شرکت هایی که کربن زدایی را در اولویت قرار نمی دهند، با هزینه سرمایه بالاتری روبرو هستند.

تعداد فزاینده ای از مقررات در سراسر جهان انتشار دی اکسید کربن (CO2) را محدود یا مالیات می دهند. در نظرسنجی ها، مردم تغییرات آب و هوایی را به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدات وجودی برای کره زمین رتبه بندی می کنند. اخیرا گوگل متعهد شد که توسعه ابزارهای هوش مصنوعی برای اکتشاف نفت را متوقف کند. و در نهایت، صنایع در سراسر طیف متعهد شده‌اند که کربن خنثی کنند.

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

تقریباً همه در حال کار بر روی استراتژی‌هایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خود تا سال 2050 هستند، اما احتمالاً متوجه می‌شوند که تعداد کمی از برنامه‌های آنها به اندازه کافی دور هستند و به اندازه کافی سریع هستند تا از خطر فرسایش ارزش دارایی جلوگیری کنند. در جایی که بسیاری از استراتژی‌ها در حال حاضر حول محور افزایش تدریجی سرمایه‌گذاری‌های کم کربن و خرید جبران‌های کربنی می‌چرخند، شرکت‌های بزرگ نفتی باید در عوض به دنبال تبدیل مدل کسب‌وکار خود به مدلی بر اساس آنچه برای رشد شرکت‌های انرژی در آینده تهدید می‌شود، باشند.

کربن زدایی صنعت نفت را چگونه آغاز کنیم؟

تعیین اولویت های جدید برای تخصیص سرمایه یک نقطه شروع است. فرآیند کاهش وابستگی به کربن احتمالاً مستلزم قیف کردن سرمایه سرمایه‌گذاری به فعالیت‌هایی مانند جذب کربن، استفاده و ذخیره‌سازی، انرژی تجدیدپذیر و سوخت‌های کم کربن بر اکتشاف و توسعه نفت و گاز است. حتی زمانی که چند برابر ارزش بلندمدت نامشخص است. این تمرکز جدید در حال حاضر در حال انجام است، زیرا چندین شرکت نفتی تصمیم گرفته اند از سرمایه گذاری های کم کربن خود در برابر کاهش سرمایه که تقریباً بر هر بخش دیگر از تجارت آنها تأثیر می گذارد محافظت کنند.

تاثیرات کربن زدایی بر صنعت نفت

کاهش ارزش دارایی های نفت و گاز

ارزش دارایی های نفت و گاز نیز احتمالاً به سمت نزولی خواهد رفت. میزان سرعت مشخص نیست، اما خطر وجود دارد و هر سال که می گذرد بیشتر می شود. با دور شدن تدریجی اقتصادهای جهان از وابستگی به سوخت های فسیلی، ذخایر نفت و گاز سرنوشت دارایی های زغال سنگ را به خطر می اندازد که بیش از نیمی از ارزش خود را در کمتر از یک دهه از دست داده اند.

بدون واگذاری برخی از هیدروکربن های قابل احتراق، کربن زدایی واقعی برای بزرگترین شرکت های نفت و گاز یکپارچه نیاز به سرمایه گذاری تقریباً غیرممکن در انرژی و سوخت های کم کربن دارد. علاوه بر کاهش ریسک، واگذاری کوتاه مدت برخی از دارایی ها راهی برای جذب ارزش و تامین نقدینگی برای سرمایه گذاری مجدد است.

تبدیل ریسک به فرصت

چشم انداز سرمایه گذاری جدید در محصولات و فناوری های کم کربن نشان می دهد که چگونه شرکت های بزرگ نفتی می توانند کربن زدایی را به فرصتی برای کسب درآمد تبدیل کنند و نه صرفاً برای کاهش ریسک. به دلیل مشوق‌های سیاست‌گذاری و تمایل به پرداخت بیشتر برای محصولات با انرژی پاک در میان مصرف‌کنندگان بهتر در کشورهای ثروتمند، برخی از محصولات کم کربن، مانند گازوئیل تجدیدپذیر و تولید برق بادی فراساحلی، اغلب حواشی بالاتری دارند. علاوه بر حمایت از مصرف‌کننده، شرکت‌هایی که زودتر برای توسعه این خطوط جدید کسب‌وکار حرکت می‌کنند، اغلب از یک مجموعه استعداد پر جنب و جوش مملو از متخصصان جوانی که به دنبال کارفرمایان با برنامه‌های زیست محیطی قوی هستند، لذت می‌برند.

پاداش دادن به شرکت های کم کربن

سرمایه گذاران شروع به پاداش دادن به شرکت های کم کربن با قیمت سهام بالاتر و دسترسی به منابع جدید سرمایه کرده اند. نمونه‌هایی از شرکت برق آلمانی RWE و شرکت انرژی دانمارکی Ørsted را در نظر بگیرید، که هر دو پس از تبدیل شدن به شرکت‌های انرژی تجدیدپذیر، عملکرد قابل ملاحظه‌ای از بازارهای خود داشتند. بین سال 2018 و امسال، سهام RWE با خرید دارایی های انرژی تجدیدپذیر از شرکت آلمانی E.ON یک سوم افزایش یافت و ارزش بازار Ørsted پس از تبدیل شدن به یک شرکت تنها انرژی های تجدیدپذیر در اواخر سال 2017، تقریباً 70 درصد افزایش یافت. -بازار کربن همچنین منبع جدیدی از سرمایه از بازار اوراق قرضه سبز در حال گسترش دارد که در سال 2019 به 255 میلیارد دلار رسید.

تسریع برنامه‌های کربن‌زدایی

با توجه به قیمت‌های پایین کنونی نفت، ما می‌توانیم استدلال کنیم که اکنون زمان مناسبی برای شرکت‌های بزرگ نفتی است تا برنامه‌های کربن‌زدایی خود را تسریع کنند. در حالی که سرمایه‌گذاران اغلب ریسک‌های بالاتری را در هیدروکربن‌های فسیلی به دلیل بازدهی بالاتر تحمل کرده‌اند، احتمال کمتری دارد که بپذیرند که بازده نفت و گاز تقریباً با انرژی‌های کم کربن برابر است.

این صنعت به دلیل انتشار CO2 در کانون توجه قرار دارد. نه تنها خود، بلکه همچنین آنهایی که توسط نفت و گاز در تولید انرژی تولید می شود. بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، در سال 2018، این میزان 55 درصد از کل انتشارات مربوط به انرژی در جهان بود. در چنین موقعیتی، شما نمی خواهید شرکت نفت شما در میان آخرین شرکت هایی باشد که به طور موثر به این موضوع رسیدگی می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *