پروژه های مهم گازی هند تا سال 2025 به تعویق افتاد

پروژه های مهم گازی هند

پروژه های مهم گازی هند

انرژی اینتلیجنس به نقل از منابع صنعتی اعلام کرد برخی از تاسیسات ذخیره سازی شناور و تبدیل مجدد به گاز هند موسوم به (FSRU) که ​​با تاخیرهای مکرر در راه اندازی مواجه شدند، تا سال 2025 کاملا به تعویق خواهند افتاد.

انتظار می رفت هند به پاکستان و بنگلادش بپیوندد تا بتوانند آسیای جنوبی را به یک مرکز عمده تقاضای ال ان جی تبدیل کنند اما افزایش قیمت های اخیر منجر به انحراف مسیر تجاری منطقه و همچنین کاهش تقاضای منطقه شده است. هند قصد داشت ظرفیت واردات ال ان جی خود را تا سال 2026 تا 25 میلیون تن افزایش دهد اما با کاهش تقاضا این تلاش متوقف شد.

خرید ال ان جی هند در سال 2020 به اوج خود رسید و پس از آن، در دو سال گذشته رو به کاهش بوده است. طبق گزارش موسسه کپلر، خرید هند در ژانویه تا فوریه سال جاری میلادی 3.2 میلیون تن است که در مقایسه با 2.7 میلیون تن در ژانویه تا فوریه 2022 کاهش نسبی داشته است.

سوان (یک شرکت اجرایی بندری در هند) در جعفرآباد

کنگلومرا (شرکت خوشه ای) سوان انرژی مستقر در بمبئی ابتدا تأسیسات FSRU واقع در وسنت ویهر (یک منطقه مسکونی در دهلی) را برای استفاده در پروژه 5 میلیون تنی FSRU جفرآباد در گجرات در سواحل غربی هند در نظر گرفته بود.

این شرکت اعلام کرده است که اکنون این پروژه را به شرکت انرژی دولتی بوتاش ترکیه اجاره داده است. این پروژه برای یک سال اجاره شده و قرارداد با توافق دوجانبه قابل تمدید است.

بنابراین سوان گزینه های خود را برای تمدید قرارداد حفظ می کند. ریشی چوپرا، سخنگوی سوان انرژی، که FSRU را با نرخ 250000 دلار در روز اجاره می دهد، گفت که قرارداد بیربوت چارتر (قرارداد اجاره در قالب واگذاری) مبلغ اجاره FSRU را افزایش خواهد داد.

صادرات ال ان جی هند

صادرات ال ان جی هند

H-Energy (پروژه گاز طبیعی در سواحل مهاراشترا در هند) در بندر جیگار

H-Energy پروژه عظیم FSRU شرکت Hoegh را برای پایانه 4 میلیون تنی ال ان جی جیگار در مهاراشترا در ساحل غربی اجاره کرد، اما این قرارداد را سال گذشته لغو کرد.

به گفته یکی از تحلیلگران اس اند پی، H-Energy ممکن است شانس خود را در مهاراشترا از دست داده باشد چون بر خلاف سوان انرژی، حتی FSRU ندارد و با توجه به افزایش تقاضا از سوی خریداران اروپایی، ممکن است به این زودی نتواند آن را تضمین کند. جیگار که قرار بود در مارس 2022 راه اندازی شود، در همان ابتدای کار به دلیل نبود خط لوله اتصال برای تامین مصرف کنندگان به تعویق افتاد.

اجاره بهتر از استقرار است

یکی از تحلیلگران صنعتی به انرژی اینتلجنس گفت H-Energy و سهامداران پایانه سوان جعفرآباد قرارداد جدید ال ان جی ندارند و نمی توانند چنین قیمت های نقدی بالایی را به مصرف کنندگان پایین دستی تحمیل کنند.

پس اجاره این پروژه سودآورتر از استقرار آن در هند است. یکی از مقامات شرکت دولتی پترونت ال ان جی هند گفت بعید است هر دو پایانه تا قبل از رفع تنگناهای بازار مایع سازی گاز طبیعی که به دنبال آن پروژه های جدید در قطر و ایالات متحده در سال های 2025-2026 فعال می شوند، شروع به کار کنند.

تعداد زیادی از پایانه های ال ان جی در سواحل غربی هند مستقر هستند که بسیاری از آنها بهره برداری کمتری دارند. ترمینال 5 میلیون تنی ال ان جی موندرا با 18 درصد ظرفیت در دوره آوریل تا دسامبر فعال بود. به گفته این تحلیلگر، تنها در صورتی که تخلیه تاسیسات ال ان جی ایمن باشد، می تواند در هند فعالیت کند.

پایانه 5 میلیون تنی ال ان جی درمه در شرکت آدنی توتال در سواحل شرقی، که قرار است ماه آینده آغاز به کار کند، شرکت دولتی نفت و گاز جیل در هند را متعهد به ترکیب 4.5 میلیون تن از ظرفیت در سال کرده است؛ چیزی که می تواند به آدنی کمک کند تا خود را از ورطه سیاسی بیرون بکشد. دیگر شرکت ها مانند سوان یا H-Energy چندان خوش شانس نیستند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *