افزایش واردات نفت خام ژاپن از امارات

,
افزایش واردات نفت خام ژاپن از امارات

واردات نفت خام ژاپن

ژاپن واردات نفت خام خود از امارات متحده عربی را در ماه ژوئیه افزایش داد، آن هم علی رغم اینکه عربستان سعودی قیمت رسمی فروش نفت خود به مشتریان آسیایی را کاهش داده است.

بر اساس داده‌های وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، واردات نفت خام این کشور از امارات (عمدتاً از ابوظبی) از 115 هزار بشکه در روز در ماه ژوئن افزایش یافت و به 968 هزار بشکه در روز در ماه جولای رسید. این مساله امارات را در صدر فهرست تامین کنندگان نفت خام ژاپن، یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت خام جهان قرار داد.

در ماهی که کل واردات نفت خام ژاپن با 58000 بشکه در روز افزایش نسبت به ژوئن به 2.34 میلیون بشکه در روز در ژوئیه رسید، واردات نفت خام عربستان با 56000 بشکه در روز کاهش یافت و به 889000 بشکه در روز رسید.

در اوایل ماه مه، آرامکو قیمت های نفت خود را برای محموله های بارگیری شده در ژوئن بیش از حد انتظار کاهش داد، که به نظر می رسید تلاشی برای افزایش تقاضا در میان مشتریان آسیایی باشد.

مهمترین تامین کنندگان نفت خام ژاپن

مهمترین تامین کنندگان نفت خام ژاپن

آرامکو قبل از اعلام قیمت‌ها به برخی از پالایشگاه‌های آسیایی اعلام کرده بود که قیمت‌ها کاهش می‌یابد و از آنها خواسته بود در صورت تحقق این کاهش، بارگیری ژوئن خود را افزایش دهند.

نفت خام عربستان حدود 20 روز طول می کشد تا به بنادر ژاپن برسد، بنابراین بیشتر محموله های بارگیری شده در ماه ژوئن در ژوئیه می رسید. اما به نظر می رسد که پالایشگاه های ژاپنی حداقل در مورد نفت خام فوق سبک عربستان سعودی تحت تاثیر قرار نگرفته اند.

واردات نفت خام فوق سبک از عربستان در ماه ژوئیه با 78000 بشکه کاهش نسبت به ژوئن به 369000 بشکه در روز رسیده است. در مقابل، به نظر می رسد نفت خام موربان و ترش سبک ابوظبی برای پالایشگاه های ژاپنی جذاب تر بوده است. واردات این دو نفت خام با 107000 بشکه در روز افزایش نسبت به ژوئن به 874000 بشکه در روز در ژوئیه رسیده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *