افزایش ذخایر نفت خام چین

,
افزایش ذخایر نفت خام چین

چین ذخیره‌سازی نفت خام را از سر گرفت

تازه ترین داده های رسمی نشان می دهد چین افزایش ذخایر نفت خام خود را در ماه اکتبر از سر گرفت، زیرا فعالیت پالایشگاهی از بالاترین میزان خود کاهش یافت و واردات نسبت به سپتامبر کمی رشد داشته است. بر اساس محاسبات با استفاده از داده های رسمی واردات، تولید داخلی و توان پالایشگاهی، حدود 560 هزار بشکه در روز در ماه اکتبر وارد انبار شده است. این تغییر محسوسی نسبت به سپتامبر بوده است، زمانی که پالایشگاه ها از ذخایر داخلی نفت خام برداشت کرده و 240000 بشکه در روز بیشتر از آنچه از واردات و تولید داخلی در دسترس بود، فرآوری کردند.

پالایشگاه‌های بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام جهان در سه ماه تا کنون در سال 2023، در آوریل، ژوئیه و سپتامبر، از ذخایر خود استفاده کرده‌اند. با این حال، هفت ماه باقیمانده تا اکتبر شاهد افزایش ذخایری بودیم که به اندازه کافی زیاد بود که بیش از آن برداشت ها را جبران کرد، به طوری که حدود 680000 بشکه در روز در 10 ماه اول سال ذخیره شده است.

چین حجم نفت خام ورودی یا خروجی از ذخایر استراتژیک و تجاری را فاش نمی کند، اما می توان با کسر مقدار نفت خام فرآوری شده از کل نفت خام موجود از واردات و تولید داخلی، تخمین زد. بر اساس داده های اداره ملی آمار که در 15 نوامبر منتشر شد، پالایشگاه های چین 63.93 میلیون تن نفت خام را در ماه اکتبر فراوری کردند که معادل 15.05 میلیون بشکه در روز است.

تولید پالایشگاه های چینی نسبت به رکورد 15.48 میلیون بشکه در روز سپتامبر کاهش یافت، عمدتاً به دلیل کاهش حاشیه سود داخلی در بحبوحه کند شدن رشد تقاضا و کاهش صادرات به دلیل افزایش پالایشگاه ها در برابر محدودیت های سهمیه ای.

واردات نفت خام 48.97 میلیون تن و تولید داخلی 17.33 میلیون تن بود که در مجموع 66.3 میلیون بشکه معادل 15.61 میلیون بشکه در روز بود. با کم کردن توان پالایشگاهی از کل نفت خام موجود، مازاد 560000 بشکه در روز به ذخایر تجاری یا استراتژیک وارد می شود.

الگوی واردات نفت خام و فرآوری پالایشگاهی چین در سال جاری، خرید نفت خام در زمانی که قیمت ها پایین بود، و تقویت پالایش در زمانی که تقاضای داخلی در حال بهبود بوده و سهمیه های صادراتی موجود بوده است، این روند به آنها اجازه می داد از حاشیه های سود بالا برای سوخت در آسیا، به ویژه دیزل استفاده کنند.

در مقابل، زمانی که قیمت نفت خام افزایش یافت، چین تمایل به کاهش واردات در ماه های بعدی داشته است. این نشان می دهد که پالایشگاه های چینی از استفاده از ذخایر فراوان خود برای کاهش هزینه های بالای نفت خام بسیار خوشحال هستند.

پیش بینی ها خیلی صعودی هستند؟

جریان‌های ذخیره‌سازی تا کنون در سال 2023 همچنین برخی از پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه در مورد تقاضای چین را زیر سوال می‌برد، با پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، تقاضای چین در سال 2023 به میزان 1.8 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت. واردات چین در 10 ماه اول سال 11.36 میلیون بشکه در روز است که 1.19 میلیون بشکه در روز بیشتر از کل سال 2022 است.

صادرات محصولات پالایش شده در 10 ماهه اول سال 33.2 درصد بیشتر بوده و به 53.09 میلیون تن رسیده است که اگر با استفاده از نرخ تبدیل 8 بشکه محصول به ازای هر متریک تن نفت خام محاسبه شود، حدود 1.40 میلیون بشکه در روز است. صادرات سوخت پالایش شده برای کل سال 2022 1.18 میلیون بشکه در روز بود که نشان می دهد در 10 ماهه اول نسبت به سال 2022 220000 بشکه در روز افزایش یافته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *