چین ذخایر نفت خام را افزایش می دهد

,
چین ذخایر نفت خام را افزایش می دهد

پالایشگاه های چین در ماه مارس بیش از هر زمان دیگری نفت خام را فرآوری کردند، اما با وجود این رکورد، بزرگترین واردکننده نفت جهان همچنان به افزایش ذخایر نفت ادامه داده است.

ظرفیت پالایشگاهی چین در ماه مارس به بالاترین حد خود یعنی 63.9 میلیون تن رسید که معادل 15.11 میلیون بشکه در روز بود که نسبت به 14.36 میلیون بشکه در روز در دو ماه نخست سال 2023 افزایش داشت.

با این حال، بر اساس داده های رسمی، میزان نفت خام در دسترس پالایشگاه ها از طریق واردات و تولید داخلی نیز در ماه مارس افزایش یافت و به 16.67 میلیون بشکه در روز رسید. چین حجم نفت خام ورودی یا خروجی از ذخایر استراتژیک و تجاری را فاش نمی کند، اما می توان با کسر مقدار نفت خام فرآوری شده از کل نفت خام موجود از واردات و تولید داخلی، تخمین زد.

افزایش ذخایر نفت خام چین

واردات نفت خام در ماه مارس 12.37 میلیون بشکه در روز بود، در حالی که تولید داخلی 4.30 میلیون بشکه در روز بود که مجموعاً 16.67 میلیون بشکه در روز می شود. با کم کردن توان عملیاتی پالایشگاه های چین، 1.56 میلیون بشکه در روز باقی می ماند که احتمالاً به موجودی تجاری یا استراتژیک سرازیر می شود.

این افزایش در مقدار موجود برای ذخایر دو ماه نخست سال بود، زمانی که مازاد 270000 بشکه در روز می رسید. در مجموع سه ماهه نخست امسال، چین حدود 770 هزار بشکه در روز به ذخایر راهبردی اضافه کرد که کمی بیشتر از میانگین 740 هزار بشکه در روز برای کل سال 2022 بود. سوالی که برای بازار نفت مطرح می شود این است که همه اینها برای چشم انداز تقاضای نفت خام چین چه معنایی دارد؟

بسیاری از خوش‌بینی‌ها نسبت به پیش‌بینی‌ها برای رشد قوی تقاضای جهانی نفت در سال جاری حول محور بازگشت مجدد چین است، به‌ویژه در نیمه دوم سال زیرا انتظار می‌رود دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از پایان دادن به سیاست کووید صفر، رشد اقتصادی قوی را تجربه کند.

پیش بینی اوپک پلاس برای رشد تقاضای جهانی نفت 2.32 میلیون بشکه در روز در سال 2023 یا پیش بینی 2 میلیون بشکه در روز آژانس بین المللی انرژی ذاتاً منافاتی ندارد.
پالایشگاه های چین گزینه هایی دارند

اگر اوپک پلاس بتواند از محدودیت‌های تولید استفاده کند تا قیمت‌های نفت خام را برای مدتی پایدار بالای ۸۰ دلار در هر بشکه نگه دارد، سوالی که به نظر می‌رسد این است که پالایشگاه‌های چینی چگونه پاسخ خواهند داد. با ایجاد ذخایر در شرایط فعلی، پالایشگاه های چین می توانند واردات نفت خام را در اواخر سال کاهش دهند.

بیشتر نفت خام وارد شده به چین در سه ماهه اول سال جاری در سه ماهه آخر سال 2022 خریداری شده است، زمانی که قیمت پایه برنت از 100 دلار در هر بشکه به حدود 76 دلار کاهش یافت.

این احتمال وجود دارد که پالایشگاه های چین با توجه به چشم انداز متعادل اقتصاد جهانی، قیمت فعلی را بسیار بالا ببینند، که آنها را به دنبال ارزان ترین درجه های موجود، مانند محموله های روسی با تخفیف سوق خواهد داد. اما اگر قیمت نفت خام همچنان بالا بماند، پالایشگاه های چین این گزینه را خواهند داشت که کمتر وارد کنند و ذخایر را مصرف کنند یا حجم بالای صادرات محصولات پالایش شده را کاهش دهند.

صادرات محصولات پالایشی چین در سه ماهه اول 59.8 درصد افزایش یافت و به 18.2 میلیون تن رسید که معادل 1.62 میلیون بشکه در روز است. صادرات محصولات پالایشی در سه ماهه اول نسبت به مدت مشابه سال گذشته 610 هزار بشکه در روز افزایش یافت، در حالی که واردات نفت خام حدود 700 هزار بشکه در روز افزایش داشته است. این بدان معنی است که مصرف داخلی چین در سه ماهه اول، به ویژه با توجه به جریان های جاری به موجودی انبارها، در واقع متعادل بوده است.

اخصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *