افزایش قیمت انرژی 141 میلیون نفر را به کام فقر مطلق خواهد کشاند

افزایش قیمت انرژی 141 میلیون نفر را به کام فقر مطلق خواهد کشاند

افزایش قیمت انرژی 141 میلیون نفر را به کام فقر مطلق خواهد کشاند؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد افزایش قیمت انرژی در سال گذشته می تواند 141 میلیون نفر دیگر را در سراسر جهان به فقر مطلق اقتصادی به دلیل بحران هزینه های زندگی سوق دهد.

به گفته محققان در مطالعه منتشر شده در مجله Nature Energy، مجموع هزینه های انرژی خانوارها بین 62.6 تا 112.9 درصد افزایش می یابد که به رشد 2.7 تا 4.8 درصدی در هزینه های خانوار منجر خواهد شد.

پژوهشگرانی از چین، هلند، بریتانیا و ایالات متحده در این مطالعه نوشتند: تحت فشارهای مربوط به هزینه زندگی، 78 تا 141 میلیون نفر دیگر به طور بالقوه وارد فقر مطلق اقتصادی خواهند شد.

افزایش قیمت انرژی نه تنها مستقیماً بر صورت‌حساب‌های انرژی تأثیر می‌گذارد، بلکه منجر به فشارهای افزایشی قیمت بر تمام زنجیره‌های تأمین و اقلام مصرفی، از جمله مواد غذایی و سایر نیازهای اساسی می‌شود.

در پایان سال گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد که بحران جهانی انرژی همچنین تلاش‌ها برای تضمین دسترسی همگانی به انرژی مقرون‌به‌صرفه را تضعیف می‌کند، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه که جمعیت بدون دسترسی به برق بار دیگر در حال افزایش هستند.

طبق آخرین داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی، تعداد افرادی که در سراسر جهان بدون برق زندگی می‌کنند در سال 2022 نزدیک به 20 میلیون نفر افزایش می‌یابد و به نزدیک به 775 میلیون نفر می‌رسد که اولین افزایش جهانی از زمان شروع ردیابی این اعداد توسط آژانس بین‌المللی انرژی در 20 سال پیش است.

این آژانس هشدار داد که این افزایش بیشتر در کشورهای جنوب صحرای آفریقا است، جایی که تعداد افراد بدون دسترسی تقریباً به اوج خود در سال 2013 بازگشته است.
در اقتصادهای توسعه یافته بزرگ، علیرغم کاهش اخیر در نرخ تورم و قیمت انرژی، قیمت ها ممکن است در سال جاری بیشتر افزایش یابد.

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *