پلتس: تحریم های غرب مهمترین مانع افزایش تولید نفت ایران

, , ,
پلتس: تحریم های غرب مهمترین مانع افزایش تولید نفت ایران

اس اند پی گلوبال: افزایش تولید نفت ایران با خطر تحریم های بیشتر غرب مواجه است.

بخش نفت ایران به دلیل تحریم های غرب تا حد زیادی تحت فشار قرار گرفته و از سرمایه‌گذاری خارجی بسیار مورد نیاز برای احیای میادین خود و توسعه میادین جدید محدود شده است، در حالی که صادرات نفت خام آن عمدتاً به چین محدود شده است.

تحلیلگران می گویند علیرغم داشتن حدود 12 درصد از ذخایر اثبات شده نفت جهان، ایران بعید است تولید خود را بسیار بیشتر افزایش دهد، به ویژه اگر روابط ژئوپلیتیکی تهران در جنگ اسرائیل و حماس بیشتر درگیر شود.

جیم بورکهارد، معاون بازارهای نفت S&P Global Commodity insights گفت: “تا زمانی که تحریم ها کاهش یا حذف نشوند، افزایش قابل توجه ظرفیت به ویژه در یک دوره زمانی نسبتاً کوتاه دشوار خواهد بود.

ایران گفته است که ظرفیت تولید نفت خام خود را تا سال 2031 به 5.7 میلیون بشکه در روز هدف گذاری کرده است. طبق نظرسنجی پلتس S&P Global، این رقم تقریباً دو برابر میانگین تولید 2.82 میلیون بشکه در روز سال 2023 است.

اس اند پی گلوبال تولید 3.2 میلیون بشکه در روز را در سال های 2024 و 2025 پیش بینی کرده است.

بازه های زمانی رشد ظرفیت به طور قابل توجهی متفاوت است. احمد رجبی، مدیر برنامه ریزی ترکیبی شرکت ملی نفت ایران، در ژانویه گفت که ایران در سال 2031 به 5.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید و این سطح را تا سال 2041 حفظ خواهد کرد.

تولید نفت ایران

افزایش تولید نفت ایران

بیژن زنگنه، وزیر سابق نفت، در 8 مارس گفت که ایران به راحتی می تواند ظرف شش سال به ظرفیت تولید 7 میلیون بشکه در روز برسد. وزارت نفت ایران به درخواست اظهارنظر درباره برنامه های تولید پاسخ نداد.

شرکت ملی نفت ایران قبلاً گفته بود که رشد ظرفیت نیاز به سرمایه گذاری 89 میلیارد دلاری دارد. علیرغم قراردادهای انرژی امضا شده با کشورهای غیرغربی، شرکت ملی نفت ایران اخیرا پروژه هایی به ارزش 13 میلیارد دلار را با هدف 400000 بشکه در روز با تکیه بر پول خود و دولت با شرکت های داخلی اعطا کرد.

رسیدن به آن هدف حتی بدون تحریم‌ها که توانایی ایران برای جذب سرمایه‌گذاری و فناوری را از بین برده است، بسیار بلندپروازانه خواهد بود. تامین مالی داخلی به دلیل شرایط سخت اقتصادی در کشور پیچیده شده است.

اس اند پی گلوبال قیمت نفت خام ایران برای ایجاد توازن بودجه را 112 دلار در هر بشکه در سال 2024 و 113 دلار در هر بشکه در سال 2025 برآورد می کند که بسیار بالاتر از قیمت های فعلی است. 

ایالات متحده در سال 2018 از توافق هسته ای ایران خارج شد، توافقی که تحریم ها علیه صادرات نفت خام ایران را در ازای امتیاز دادن به برنامه هسته ای تهران کاهش داده بود.

علاوه بر این، تحریم‌ها و تحریم‌های قبلی آمریکا و متحدان غربی آن بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران، نقض ادعایی حقوق بشر و سایر دلایل قانونی در چند دهه گذشته، تجارت و دسترسی ایران به منابع مالی بین‌المللی را با مشکل مواجه کرده است. در نتیجه، گزینه‌های ایران برای همکاری خارجی برای توسعه بخش نفت محدود به مشتری اصلی آن، چین و متحد اصلی آن روسیه است.

به گفته منابع بازار، چین حدود 90 درصد از صادرات نفت خام ایران را اغلب با تخفیف های شدید خریداری می کند و گاهی اوقات به جای پرداخت نقدی، کالاها را معامله می کند. به عنوان مثال، یکی از مقامات ارشد مسکن ایران اخیراً گفت که دولت موافقت کرده است در ازای ساخت خانه، نفت را با قیمتی بسیار کمتر از ارزش آن به چین بدهد. مبادله نفتی همچنین 2500 کیلومتر راه آهن در سراسر کشور را تامین مالی می کند.

ظرفیت تولید نفت خام ایران

ظرفیت تولید نفت خام ایران

ایران نفت خام ترش عمدتا سنگین و متوسط ​​را تولید می کند که با سایر گریدهای خاورمیانه مانند آرامکوی عربستان سعودی سبک سبک عربی و متوسط ​​عرب و همچنین اورال روسیه رقابت می کند. منابع بازار گفته اند پالایشگاه های چینی نفت سبک ایران را مستقیماً در CDU خود تجزیه میکند، در حالی که نفت سنگین ایران معمولاً با گریدهای سبک تر مخلوط می شود.

سایر کشورهایی که در زمان اجرای توافق هسته ای ایران نفت خام ایران را خریداری کرده بودند، از جمله هند، ژاپن و کره جنوبی، واردات خود را متوقف کرده اند. ونزوئلا در سال‌های اخیر برخی از محموله‌های میعانات گازی ایران را برداشته است

بن هاف، رئیس جهانی استراتژی کالای سوسایت جنرال، گفت که در غیاب سایر خریداران، رشد عرضه ایران محدود شده است. هاف گفت: «برای اینکه ایران واقعاً فراتر از جایی که در حال حاضر هستند رشد کند، آنها به مشتری قابل توجه دیگری نیاز دارند و به نظر می رسد کمی دور از دسترس باشد که در حال حاضر چه کسی می تواند باشد».

روسیه یک سرمایه گذار کلیدی بالادستی است و به طور مشترک در حال توسعه هفت میدان نفتی در جنوب و غرب ایران است. بعید است که شرکای محلی با سرمایه گذاری روسیه مطابقت داشته باشند، با این حال، چشم انداز افزایش قابل توجه ظرفیت را محدود می کند. سرمایه گذاری روسیه نیز منوط به مدیریت اقتصاد خود از طریق تهاجم پرهزینه به اوکراین و تحریم ها است.

ایران که به دلیل تحریم‌ها از سهمیه اوپک پلاس معاف است، در ماه‌های اخیر شاهد افزایش تولید بوده است، زیرا کشورهای غربی اجرای تحریم‌ها را برای تمرکز بر روسیه کاهش داده‌اند. نظرسنجی پلتس/اوپک پلاس تولید نفت خام ایران را در ماه فوریه به 3.10 میلیون بشکه در روز می رساند.

تداوم حملات حوثی های یمن به کشتی‌های دریایی دریای سرخ و گسترش احتمالی جنگ اسرائیل و حماس به لبنان، ایران را تهدید می‌کند و این خطر را افزایش می‌دهد که کشورهای غربی فشار تحریم‌ها را بر تهران تشدید کنند.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده همچنین می تواند منجر به تغییراتی در سیاست شود، به طوری که دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری خواه، آمریکا را از توافق هسته ای ایران در زمانی که قبلا در قدرت بود، خارج کرد.

حمید حسینی، کارشناس نفت ایران و عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های پالایشی کشور، گفت: تعمیرات بیشتر می تواند تولید نفت خام ایران را با حداقل هزینه به 3.8 میلیون بشکه در روز برساند.

افزایش تولید فراتر از این سطح نیازمند سرمایه گذاری جدید قابل توجهی است که ایران برای پوشش داخلی آن با مشکل مواجه خواهد شد. حسینی گفت: تا زمانی که گشایشی در روابط خارجی ما وجود نداشته باشد، سرمایه گذاری عمده خارجی برای این منظور قطعا غیرممکن است.

تبعات اختلالات تنگه هرمز بر کشورهای صادرکننده نفت و گاز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *