گام مهم روسیه برای افزایش چشمگیر صادرات ال ان جی

,
گام مهم روسیه برای افزایش چشمگیر صادرات ال ان جی

افزایش چشمگیر صادرات ال ان جی

یوگنی آمبروسوف، معاون مدیرعامل شرکت نواتک روسیه گفت این شرکت قصد دارد صادرات محموله های تجاری از پروژه LNG 2 قطب شمال را در اواسط ژانویه 2024 آغاز کند و در نظر دارد ماهانه سه تا پنج محموله به شرق بفرستد. اولین قطار 6.6 میلیون تنی در سال قطب شمال LNG 2 که اکنون در مرحله راه اندازی است، اولین ظرفیت اضافه شده در مقیاس بزرگ LNG روسیه از سال 2018 خواهد بود که به این کشور کمک می کند صادرات انرژی را به شرق پس از کاهش صادرات گاز خط لوله به اروپا هدایت کند.

آمبروسوف به خبرگزاری ریانووستی گفت: با راه اندازی قطار دوم با همین ظرفیت تا پایان سال 2024، تعداد محموله های شرق دو برابر خواهد شد و به 10 محموله در ماه می رسد و در سال 2026 با آنلاین شدن قطار سوم به 15 محموله در ماه افزایش می یابد. انرژی اینتلیجنس برآورد می کند که این به معنای صادرات سالانه 4.4 میلیون تن محموله به سمت شرق از هر یک از سه قطار یا حدود دو سوم ظرفیت آنها است.

بر اساس آمارهای کپلر، کارخانه 20 میلیون تنی نواتک یامال ال ان جی در قطب شمال، که در سال 2017 راه اندازی شد، تنها حدود 26 درصد از کل محموله ها را در هشت ماه اول سال جاری یا 3.3 میلیون تن به آسیا ارسال کرد. 74 درصد باقی مانده به اروپا صادر شده است، جایی که ال ان جی روسیه از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته به حجم بی سابقه ای رسیده است.

صادرات ال ان جی روسیه به کشورهای مختلف

صادرات ال ان جی روسیه به کشورهای مختلف

همچنین انتظار می‌رود که محموله‌های آسیایی نواتک با راه‌اندازی پایانه‌های حمل و نقل 21 میلیون تنی LNG در سال – مورمانسک و کامچاتکا – در اواخر امسال رشد کند. پروژه قطب شمال ال ان جی 2 ، روسیه را به هدف بلندپروازانه صادرات LNG خود یعنی 100 میلیون تن در سال تا سال 2030 نزدیکتر خواهد کرد که این رقم نسبت به 32.5 میلیون تن در سال 2022 افزایش چشمگیری خواهد داشت. 

نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی روسیه روز دوشنبه در مصاحبه با ریانووستی گفت: روسیه به برنامه های توسعه LNG پایبند است زیرا LNG “موثرتر و انعطاف پذیرتر” از گاز خط لوله است. او گفت اما ظرفیت فعلی مایع سازی برای جبران کاهش صادرات گاز خط لوله به اروپا کافی نیست.

به گفته شولگینوف، وقتی صحبت از چین، «شریک اصلی ما در شرق» می‌شود، گاز خط لوله برای طرح‌های متنوع‌سازی روسیه نیز مهم است. او گفت که مسکو و پکن “متعهد به سرعت بخشیدن به مذاکرات” در مورد قرارداد 50 میلیارد متر مکعبی سیبری 2 و تامین بیش از حد تحت قرارداد 10 میلیارد متر مکعب در سال “مسیر خاور دور” که در فوریه 2022 امضا شد، هستند.

گازپروم روسیه اکنون در حال افزایش عرضه بر اساس قرارداد 38 میلیارد متر مکعب خط لوله سیبری است که در سال 2014 امضا شد خط لوله Power of Siberia که در اواخر سال 2019 راه اندازی شد، انتظار می رود امسال 22 میلیارد متر مکعب به چین صادر کند که از 15.5 میلیارد متر مکعب در سال 2022 افزایش یافته است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *