افزایش تولید نفت روسیه در مقابل کاهش شدید تولید اوپک پلاس

,
افزایش تولید نفت روسیه در مقابل کاهش شدید تولید اوپک پلاس

تولید نفت روسیه رو به افزایش است این  در حالی است که اوپک پلاس کاهش شدیدتر تولید نفت را در نظر گرفته است. به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به بررسی جزئیات این خبر می پردازیم.

نظرسنجی رویترز: اوپک در نوامبر 710 هزار بشکه در روز کمتر از اکتبر تولید کرد. صادرات و تولید نفت روسیه در ماه نوامبر افزایش یافت. طرف عرضه در بازارهای نفت در ماه دسامبر با احتمال کاهش‌های جدید اوپک پلاس، تحریم اتحادیه اروپا بر واردات نفت خام روسیه از طریق دریا و محدودیت احتمالی قیمت‌های نفت روسیه پیچیده‌تر می‌شود. 

در حالی که تنها 2 روز تا اجرای ممنوعیت اتحادیه اروپا بر واردات نفت خام روسیه از طریق دریا باقی مانده است، تولیدکنندگان نفت روسیه برخلاف همه انتظارات پیش می‌روند و بر اساس برخی گزارش‌ها در واقع تولید خود را در هفته‌های اخیر افزایش داده‌اند. در 5 اکتبر، گروهی از تولیدکنندگان نفت موسوم به اوپک پلاس با نادیده گرفتن درخواست های ایالات متحده برای پمپاژ بیشتر نفت خام برای خوشایند نگه داشتن قیمت ها برای مصرف کنندگان، موافقت کردند تولید خود را در ماه نوامبر 2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

کاهش پیشنهادی در زمانی انجام شد که اوپک پلاس کاهش تولید را برای تثبیت بازارهای نفت خام در مواجهه با تقاضای جهانی در پاییز امسال ضروری تشخیص داد. یک ماه بعد، نتایج واقعی کاهش پیشنهادی شروع به انتشار کرد. بر اساس نظرسنجی رویترز، تولید واقعی اوپک در نوامبر به 29.01 میلیون بشکه در روز رسید که حدود 710000 بشکه در روز کمتر از اکتبر بود. بر اساس این نظرسنجی، حمل و نقل سنگین توسط عربستان سعودی انجام شد که تولید نوامبر خود را 500 هزار بشکه در روز نسبت به اکتبر کاهش داد.

 اگرچه طبق داده‌های رویترز، این گروه بیش از حد به هدف کاهش تولید خود عمل کرده است، این داده‌ها شامل روسیه و هیچ یک از تولیدکنندگان دیگر فراتر از اوپک نمی‌شود. روسیه که بر اساس آمار رسمی خود و داده های شرکت اطلاعات انرژی Kpler کاملاً برخلاف انتظارات پیش می رود، در ماه نوامبر تولید خود را افزایش داد. ویکتور کاتونا، تحلیلگر نفت در Kpler در وین، تأیید می‌کند که «تولیدکنندگان نفت روسیه کاری را انجام داده‌اند که با روایت اصلی مقابله می‌کند، یعنی تولید را افزایش داده‌اند».

به گزارش اویل پرایس، پیش از اعمال تحریم های اتحادیه اروپا در هفته آینده، تولید نفت روسیه در ماه نوامبر به 10.9 میلیون بشکه در روز رسیدتولید کرد و در ماه گذشته صادرات خود را به چین، هند، کره جنوبی و ژاپن افزایش داد. علیرغم داده های ضعیف مصرف در چین، داده های Refinitiv Research نشان می دهد که آسیا در ماه نوامبر رکورد 29.1 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرده است، در حالی که این رقم در اکتبر 25.6 میلیون بشکه و در سپتامبر 26.6 میلیون بشکه در روز بود. 

اگرچه خریداران آسیایی به پیشنهاد سقف قیمت نفت G7 نپیوسته‌اند، عدم اطمینان در مورد عرضه آتی نفت خام روسیه و توانایی تامین مالی و بیمه محموله‌های نفت خام روسیه نگرانی واردکنندگان آسیایی را برانگیخته است.

در واقع، عدم قطعیت کلیدواژه بازارهای انرژی در ماه دسامبر است. با نزدیک شدن به ممنوعیت واردات نفت خام روسیه از طریق دریا، کاهش بالقوه تولید اوپک پلاس و بحث‌های جاری در مورد محدود کردن قیمت‌های نفت و گاز روسیه، طرف عرضه بازار پیچیده‌تر شده است. از روز یکشنبه، نشست اوپک پلاس، که بسیاری انتظار دارند منجر به تغییر سهمیه تولید شود، همچنان می‌تواند یک شگفتی صعودی به همراه داشته باشد.

تقریباً یک هفته قبل از نشست، منابع ناشناس به رویترز گزارش دادند که انتظار دارند اوپک پلاس در زمانی که اتحادیه اروپا در حال بررسی سقف قیمت نفت روسیه است، اقدامات بیشتری را برای حمایت از قیمت‌های نفت انجام ندهد، اما تنها دو روز قبل از نشست، افزایش قیمت‌ها افزایش یافت. تعدادی از کارشناسان و تحلیلگران انتظار دارند که اوپک پلاس دوباره تولید خود را کاهش دهد تا تقاضای ضعیف در چین را برطرف کند.

جف کوری، رئیس جهانی کالا در گلدمن ساکس، به CNBC گفت که اوپک پلاس کاهش تقاضا در ماه نوامبر را به درستی پیش‌بینی کرده است و این گروه در نشست آتی در مورد ضعف مداوم تقاضا در چین بحث خواهد کرد و اظهار داشت که «احتمال زیادی وجود دارد که ما یک برش را ببینید». تاماس وارگا، تحلیلگر شرکت PVM Oil Associates در یادداشتی روز پنجشنبه گفت که قیمت نفت زیر 90 دلار در هر بشکه برای اوپک پلاس “قابل قبول” نیست و اقدامات تلافی جویانه روسیه نیز می تواند اثر صعودی بر قیمت نفت خام در دسامبر داشته باشد

در حالی که پیش بینی دقیق روند قیمت نفت در اوایل سال 2023 به طور فزاینده ای دشوار است، تقریباً مطمئن است که بازارهای نفت خام در آینده قابل پیش بینی به شدت عرضه خواهند شد، حتی اگر نفت خام روسیه به مصرف کنندگان نهایی ادامه دهد. اینکه آیا عرضه نفت روسیه واقعاً در ماه دسامبر و در ماه‌های اول سال جدید به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و آیا تحریم‌های اتحادیه اروپا-ایالات متحده-G7 موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر، باید دید.

مسکو برگه ای از کتاب تحریم ایران برداشته است و در طی 9 ماه گذشته برای راه اندازی یک شبکه لجستیک دریایی جدید کار کرده است که شامل انتقال کشتی به کشتی و عملیات اختلاط نفت خام برای اطمینان از حفظ نفت خام خود است. به سمت مصرف کنندگان جهانی جریان می یابد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *