افزایش قیمت سوخت جت همزمان با لغو محدودیت های کرونایی چین

, ,
افزایش قیمت سوخت جت همزمان با لغو محدودیت های کرونایی چین

افزایش قیمت سوخت جت; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

تحلیلگران و مدیران پالایشگاهی می گویند قیمت سوخت جت به سطوحی رسیده است که هرگز در ژانویه به ثبت نرسیده است.به اعتقاد تحلیلگران علت اصلی این افزایش چشمگیر قیمت، تقاضای ناشی از لغو محدودیت های کرونایی توسط چین و توقف تولید پالایشگاه های ایالات متحده بوده و این افزایش قیمت احتمالاً ادامه خواهد داشت.

بر اساس داده های شرکت ردیابی پرواز Airportia، پروازهای چین از اوایل دسامبر بیش از سه برابر شده و به بیش از 10700 پرواز در روز رسیده است. آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید سوخت جت امسال بزرگترین منبع رشد تقاضای نفت خواهد بود. ویکتور کاتونا، تحلیلگر شرکت Kpler گفت: تقاضای ماه جاری احتمالا به 6.6 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که بالاترین میزان از فوریه 2020 است.

قیمت ها در آسیا، اروپا و ایالات متحده در حال افزایش است. در سنگاپور، سوخت جت حدود 122.30 دلار در هر بشکه معامله می شود که 14 درصد در دو هفته گذشته افزایش یافته است. قیمت سوخت جت در اروپا به 115 دلار در هر تن رسیده است که بالاترین قیمت از ژوئن است. قیمت‌های نیویورک در روز پنج‌شنبه ۲.۴۵ دلار بالاتر از گازوئیل باسولفور بسیار پایین بوده که حداقل از سال ۲۰۱۱ تا امروز بی سابقه بوده است.

توقف تولید پالایشگاهها در ایالات متحده به افزایش قیمت ها کمک می کند. گری سیمونز، مدیر بازرگانی شرکت Valero Energy گفت : هوای سرد در امتداد سواحل خلیج آمریکا اخیراً برخی از کارخانه‌های فرآوری را از کار انداخته و قیمت سوخت جت را افزایش داده است.

وی افزود: «به طور کلی، انتظار داریم تقاضای جت در سال جاری به میزان قابل توجهی افزایش یابد، زیرا سفرهای هوایی همچنان در حال افزایش است. تولید سوخت جت از پالایشگاه های ساحل شرقی ایالات متحده احتمالا تا اواسط فوریه کاهش خواهد یافت.

تحليلگران بر این باورند که تحريم 5 فوريه اتحاديه اروپا بر واردات محصولات پالايشی روسيه از طريق دريا نيز بر عرضه اروپا فشار خواهد آورد و درخواست از پالايشگاه هاي آمريكايي را براي پر كردن اين شكاف افزايش خواهد داد.

بر اساس آمارهای دولت ایالات متحده، ذخایر سوخت جت ایالات متحده در سال گذشته به 34 میلیون بشکه رسید که پایین ترین میزان از سال 1990 است. مجموع سوخت جت عرضه شده، به 1.56 میلیون بشکه در روز در سال 2022 رسید که بالاترین میزان از سال 2019 است.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *