ورود حجم عظیمی از نفت خام به بنادر چین

,
ورود حجم عظیمی از نفت خام به بنادر چین

براساس داده‌های ردیابی نفت‌کش‌های گرد آوری‌ شده توسط بلومبرگ، ۱۲۵ ابرنفتکش در پایان آوریل بیشترین حجم نفت را به چین، بزرگترین خریدار نفت خام جهان در بیش از دو سال گذشته حمل کردند. با احتساب اینکه واردات چین در ماه‌های می و ژوئن می‌تواند بیشتر از کاهش ماهانه برآورد شده در آوریل باشد، مجموع ظرفیت ابر نفتکش‌ها را می‌توان 250 میلیون بشکه دانست.

بلومبرگ در گزارشی به افزایش بارگیری محموله‌های نفت خام به مقصد چین در ماه آوریل از بنادر روسیه، سواحل خلیج‌ آمریکا، برزیل و امارات متحده عربی اشاره کرد. داده‌های اقتصادی بسیار ضعیف چین و احتمال کاهش واردات نفت خام در آوریل نسبت به مارس، بازار نفت را نگران کرده است که بازگشت مجدد چین در خرید نفت خام ممکن است آن‌طور که در اوایل سال جاری انتظار می‌رفت، نباشد.

باتوجه به داده‌های رسمی منتشر شده، با افزایش تولید سوخت پالایشگاه‌های چین در پاسخ به تقاضای بالا، واردات نفت خام این کشور در ماه مارس 22.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و به بالاترین میزان ماهانه در سه سال اخیر رسید.

حجم واردات بر حسب تن، 12.3 میلیون بشکه در روز است که بالاترین میزان ماهانه از ژوئن 2020 و بسیار بالاتر از واردات 10.1 میلیون بشکه در روز نفت خام در مارس 2022 گزارش شد.

اما انتظار می‌رود واردات چین در آوریل، درمقایسه با 12.3 میلیون بشکه ای ماه مارس، به کمتر از 11 میلیون بشکه در روز کاهش یابد. با این‌حال، دولت چین قرار است دومین دسته از سهمیه‌های صادرات سوخت را برای پالایشگاه‌های بزرگ دولتی و خصوصی خود صادر کند.

اگرچه انتظار می‌رود کل این سهمیه‌ها کمتر از دسته اول سال 2023 باشد، چین می‌تواند دسته جدید را زودتر از ماه ژوئن صادر کند. سال گذشته دومین دسته از سهمیه‌های صادراتی در خرداد ماه اعلام شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *