افزایش صادرات گازوئیل روسیه به آمریکای لاتین

افزایش صادرات گازوئیل روسیه به آمریکای لاتین

از زمان تحریم اتحادیه اروپا: روسیه صادرات گازوئیل به آمریکای لاتین را افزایش داده است

بر اساس اعلام فعالان بازار و داده های شرکت رفینیتیو آیکون، روسیه صادرات دیزل خود به برزیل و سایر مناطق آمریکای لاتین را پس از ممنوعیت صادرات محموله‌ها به اروپا افزایش داده است.

روسیه مدت‌هاست که تامین‌کننده اصلی گازوئیل برای اروپا بوده است، جایی که پالایشگاه‌ها سوخت کافی برای تامین نیاز داخلی برای خودروهای دیزلی تولید نمی‌کنند. اما تحریم کامل اتحادیه اروپا علیه محصولات نفتی روسیه از 5 فوریه صادرات گازوئیل روسیه را به آسیا، آفریقا و خاورمیانه منحرف کرده است.
براساس داده‌های Refinitiv، روسیه ماه گذشته بیش از 580 هزار تن به آمریکای لاتین و جنوبی ارسال کرد که تقریباً 440 هزار تن از این حجم به برزیل و 140 هزار تن دیگر به پاناما، اروگوئه و کوبا ارسال شد.

بر اساس داده‌های Refinitiv، در مجموع، عرضه گازوئیل از بنادر تحت کنترل روسیه به برزیل در ژانویه تا مارس 2023 پس از 74 هزار تن در کل سال 2022 به 663 هزار تن رسید.
داده های این شرکت همچنین نشان می دهد حداقل یک محموله دیزل از روسیه ماه گذشته از یک نفتکش به نفتکش دیگر در نزدیکی بندر لومه در توگو حمل شد و سپس به سمت آمریکای جنوبی، احتمالا برزیل حرکت کرد.

از سوی دیگر تحریم های اروپا موجب شده تا خاورمیانه حجم بی سابقه ای از گازوئیل روسیه را در ماه مارس وارد کند. داده‌های رهگیری کشتی های بین المللی نشان می‌دهد که حجم بی‌سابقه گازوئیل روسیه در ماه مارس به خاورمیانه سرازیر شد، زیرا تاجران از قیمت‌های پایین برای ذخیره‌سازی سوخت در مرکز فجیره امارات متحده عربی و در عربستان سعودی سود می‌برند، که این مساله در نهایت صادرات را افزایش می‌دهد.

خاورمیانه به سرعت در حال تبدیل شدن به یک تامین کننده کلیدی سوخت صنعتی به اروپا و آفریقا است و در عین حال ذخایری را به آسیا اضافه می کند، آن هم در شرایطی که نفت روسیه به افزایش تولید پالایشگاه های عربستان و کویت می افزاید. این امر به طور موثر صادرکنندگان گازوئیل آسیایی را از این بازارها خارج می‌کند و بر قیمت‌ها و حاشیه‌های پالایشگاه‌ها در شرق که در حال حاضر به پایین‌ترین سطح خود در بیش از یک سال گذشته رسیده‌اند، فشار بیشتری می‌آورد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *