افزایش صادرات گاز آذربایجان به اروپا

,
افزایش صادرات گاز آذربایجان به اروپا

در پی افت قیمت گاز اتحادیه اروپا، این قاره سعی دارد تا واردات خود را تقویت کند. اویل پرایس نوشت غول گازی روسیه، گازپروم، در سال 2022 به دلیل تحریم‌های غرب شاهد سقوط درآمد و سهم بازار خود در اروپا بوده است.

در حالی‌ که روسیه برای تغییر مسیر صادرات خود به مصرف‌کنندگان آسیایی تلاش می‌کند اما اروپا واردات گاز از آذربایجان را افزایش داده است. عرضه گاز آذربایجان به اروپا ازطریق خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP) در سه ماهه اول سال 2023 به 2.9 میلیارد مترمکعب رسید. این حجم از عرضه بیشتر از سال‌های گذشته است و آذربایجان را به تامین‌کننده نسبتاً کوچکی برای اتحادیه اروپا تبدیل کرد.

در سال 2021، اروپا 8 میلیارد متر مکعب گاز از آذربایجان دریافت کرد که این رقم در سال 2022 به 11.4 میلیارد متر مکعب رسید.

به گزارش کاسپین نیوز، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان، گفته است که “کشورش درحال برنامه ریزی برای افزایش ذخایر از حدود 12 میلیارد متر مکعب در سال جاری به حدود 20 میلیارد متر مکعب در سال 2027 است”.

در ژوئیه سال 2022، کمیسیون اروپا و آذربایجان یک مشارکت استراتژیک در بخش انرژی با امضای یادداشت تفاهم ایجاد کردند. براساس مفاد این تفاهم‌نامه، آذربایجان متعهد شده است صادرات گاز خود به اتحادیه اروپا را دو برابر افزایش دهد. همچنین، دو طرف موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر، به‌ویژه انرژی بادی و هیدروژن سبز را مطرح کردند.

اتحادیه اروپا معتقد است آذربایجان می‌تواند در بلندمدت به یک شریک استراتژیک انرژی تجدیدپذیر تبدیل شود و حتی در کوتاه مدت نیز نقش خود را به‌عنوان تامین کننده گاز طبیعی افزایش دهد. آذربایجان برای اینکه بتواند حجم بیشتری به اروپا تحویل دهد، به‌شدت به میادین شاه دنیز و آبشرون خود متکی است که شاه دنیز در سال 2022 به‌ترتیب 25 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و 36 میلیون بشکه میعانات گازی تولید کرد.

تغییر واقعی بازی در اینجا به نفع میدان آبشرون آذربایجان است که مالکیت آن بین توتال انرژیز و SOCAR (سوکار) مشترک است. اولین تولید تجاری این میدان قرار است امسال با 1.5 میلیارد متر مکعب در سال آغاز شود که انتظار می‌رود در سال 2027 به 90000 بشکه در روز معادل 5.1 میلیارد مترمکعب در سال افزایش یابد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: اویل پرایس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *