افزایش چشمگیر خرید دیزل روسیه توسط تجار اروپایی در آستانه تحریم ها

, ,
افزایش چشمگیر خرید دیزل روسیه توسط تجار اروپایی در آستانه تحریم ها

خرید دیزل روسیه توسط تجار اروپایی در آستانه تحریم; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

در شرایطی که اتحادیه اروپا قصد دارد از 5 فوریه تحریم های جدیدی را علیه روسیه اعمال کند، تجار و بازرگانان اروپایی خرید دیزل از روسیه را به سرعت افزایش داده اند. به اعتقاد تحلیلگران انرژی، این اقدام تجار اروپایی موجب افزایش نوسان قیمت دیزل در بازارهای بین المللی خواهد شد.

اعمال تحریم های جدید احتمالا موجب کمبود عرضه خواهد شد و اروپا امیدوار است که این شکاف را با سوخت چین پرکند، که البته بخشی از آن با نفت خام روسیه تولید می شود. چین نیز نخستین سهمیه صادرات فراورده های نفتی در سال 2023 را نسبت به سال قبل حدود 50 درصد افزایش داده است.

مارک ویلیامز مدیر بخش تحقیقات موسسه مشاوره وود مکنزی در این باره گفت: صادرات دیزل چین احتمالا به 400 تا 600 هزار بشکه در روز در ماه های ژانویه تا ژوئن خواهد رسید.

تحلیلگران انرژی اسپکتس نیز بر این باورند که “اروپا بدون صادرات چین، نمی تواند کمبود 500 هزار بشکه در روز دیزل روسیه را تامین کند و کشورهای اروپایی در این صورت با کمبود سوخت روبرو خواهند شد.”

آمارهای ورتکسا نشان می دهد واردات دیزل اروپا از روسیه از ابتدای ماه جاری تاکنون به بیش از 770 هزار بشکه در روز رسیده که بالاترین رکورد از مارس سال قبل است.  یک تحلیلگر نفتی ورتکسا در این باره گفت: به نظر می رسد خریداران اروپایی برای واردات هرچه بیشتر دیزل از روسیه پیش از تحریم ها دست به کار شده اند.

تولید اروپا برای تامین دیزل مورد نیاز این قاره کافی نیست و روسیه مدت زمان مدیدی است که یکی از تامین کنندگان اصلی دیزل اروپا به شمار می رود. آمارهای موسسه رفینیتیو نیز نشان می دهد علی رغم فشار اقتصادی اروپا علیه روسیه پس از آغاز جنگ اوکراین، دولت ها و شرکت های اروپایی نیمی از دیزل وارداتی خود را از روسیه تامین کرده اند.

موسسه تحقیقاتی اینسایت گلوبال نیز اعلام کرد واردات فزاینده موجب شده تا میزان ذخایر دیزل اروپا در هفته منتهی به 12 ژانویه به بالاترین سطح خود از اکتبر 2021 برسد.

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *