واردات نفت هند از روسیه رکورد زد / سهم خاورمیانه و آفریقا کاهش یافت

,
واردات نفت هند از روسیه

داده‌های منابع تجاری نشان می دهد واردات نفت هند از روسیه در ماه آوریل به رکورد جدیدی رسید و سهم نفت خاورمیانه و آفریقا را به پایین‌ترین سطح خود در 22 سال گذشته کاهش داد.

پالایشگاه‌های هند، سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان، پس از اینکه برخی کشورها از خرید نفت از مسکو به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین در فوریه سال گذشته خودداری کردند، به واردکننده بزرگ نفت خام این کشور تبدیل شده اند.

داده های تجاری همچنین نشان می دهد که سومین اقتصاد بزرگ آسیا حدود 1.9 میلیون بشکه در روز نفت از روسیه در ماه آوریل وارد کرده است که حدود 4.4 درصد بیشتر از ماه قبل است. این حدود دو پنجم کل خریدهای این کشور را تشکیل می دهد.

واردات بیشتر از روسیه سهم نفت وارداتی هند از کشورهای مشترک المنافع یعنی آذربایجان، قزاقستان و روسیه را به 43.6 درصد از مجموع 4.81 میلیون بشکه در روز در ماه گذشته افزایش داد.

آمارها نشان می‌دهد که این میزان سهم گریدهای خاورمیانه را که به طور سنتی بخش عمده واردات نفت را تشکیل می‌داد، به حدود 44 درصد و نفت آفریقا را به 3.4 درصد در ماه گذشته کاهش داد. روسیه برای ششمین ماه متوالی در ماه آوریل بزرگترین تامین کننده نفت هند بوده و پس از آن عراق و عربستان سعودی قرار دارند.

یک مقام پالایشگاهی هندی گفت: پالایشگاه‌های هندی خرید نقدی خود از گریدهای خاورمیانه و غرب آفریقا را کاهش داده‌اند، زیرا ما نفت روسیه را با قیمت‌های پایین‌تری خریداری می‌کنیم.

واردات نفت هند از عراق در ماه آوریل با 3.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 928400 بشکه در روز به کمترین میزان در 4 ماه گذشته رسیده است، در حالی که واردات از عربستان سعودی با 11 درصد کاهش به 723800 بشکه در روز رسیده است که کمترین میزان در پنج ماه گذشته است. داده‌ها نشان می‌دهد که خرید کمتر نفت از خاورمیانه سهم اوپک از واردات نفت هند را به پایین‌ترین سطح ۴۶ درصدی رساند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *