سهم اوپک از بازار هند

سهم اوپک از بازار هند

نفت روسیه سهم اوپک از بازار هند را به پایین‌ترین سطح در 22 سال اخیر کاهش داد

داده‌های منتشر شده نشان می دهد مصرف نفت ارزان‌تر روسیه از سوی پالایشگاه های هندی افزایش یافته و این مساله موجب شده تا سهم تولیدکنندگان عمده اوپک در تامین انرژی مورد نیاز دهلی نو در سال جاری کاهش بیشتری پیدا کند.

بر اساس این گزارش، سهم اوپک از واردات نفت هند با سریع‌ترین روند نزولی در سال‌های 2022/23 به کمترین میزان در حداقل 22 سال گذشته رسیده است.

تجزیه و تحلیل های رویترز حاکی است اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، شاهد کاهش سهم خود از بازار نفت هند در سال مالی منتهی به مارس 2023 به 59 درصد از حدود 72 درصد در سال 2021/22 بوده اند.

داده ها نشان می دهد روسیه برای اولین بار از عراق پیشی گرفته و به عنوان بزرگترین تامین کننده نفت هند ظاهر شده است و عربستان را به رتبه 3 در سال مالی گذشته تنزل داده است.

سهم اوپک نیز در واردات هند کاهش یافت زیرا دهلی نو که در گذشته به ندرت نفت روسیه را به دلیل هزینه‌های حمل‌ونقل بالا خریداری می‌کرد، اکنون بزرگترین مشتری نفتی مسکو است.

واردات نفت هند

داده‌ها نشان می‌دهد هند در سال‌های 2022/23 حدود 1.6 میلیون بشکه در روز نفت روسیه را وارد کرده است که حدود 23 درصد از کل واردات 4.65 میلیون بشکه در روز این کشور است.

تصمیم اوپک اوپک پلاس برای کاهش تولید در ماه مه می‌تواند سهم اوپک در هند، سومین واردکننده بزرگ نفت جهان، را در اواخر سال جاری در صورت افزایش عرضه روسیه کاهش دهد.

احسان الحق، تحلیلگر رفینیتیو، گفت: نفت خام روسیه در حال حاضر ارزان تر از گریدهای مشابه خاورمیانه است و به نظر می رسد اوپک با کاهش تولید به خود آسیب می رساند و سهم بازار خود در آسیا را بیش از پیش از بین خواهد برد.

مصرف بیشتر نفت روسیه سهم کشورهای مشترک المنافع را به رکورد 26.3 درصد افزایش داد و سهم کشورهای خاورمیانه و آفریقا را به ترتیب به 55 درصد و 7.6 درصد به پایین ترین سطح در 22 سال اخیر رساند.

در سال 2021/22، سهم خاورمیانه 64 درصد و آفریقا 13.4 درصد بود. سهم آمریکای لاتین در سال 2022/23 به 4.9 درصد کاهش یافت و به کمترین میزان در 15 سال اخیر رسید.

داده‌ها نشان می‌دهد واردات نفت هند در سال‌های 2022/23 نسبت به سال قبل 9 درصد افزایش یافته است، زیرا پالایشگاه‌های دولتی برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده سوخت داخلی پس از روی آوردن پالایشگاه‌های خصوصی به صادرات به جای فروش سوخت با نرخ‌های پایین‌تر از بازار داخلی، فعالیت خود را افزایش دادند.

داده‌ها نشان می‌دهد در ماه مارس، هند نزدیک به 5 میلیون بشکه در روز نفت وارد کرده است که بسیار بیشتر از ماه قبل است و نفت روسیه حدود 36 درصد از کل واردات را تشکیل می‌دهد.

بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *